Łasztownia to wyspa na Odrze, położona niemal w samym centrum Szczecina. Dzięki budynkom takim jak gmach Urzędu Celnego, kościół Chrystusa Króla oraz św. Gertrudy, elewatorem Ewa i licznym dźwigom, to niezwykle charakterystyczny obszar miasta. Pomimo dogodnego usytuowania, niegdyś tętniące życiem miejsce, do niedawna wydawało się zapomniane.
Jednak w ostatnich latach wyspa zaczęła cieszyć się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i inwestorów. W 2013 roku wyremontowano budynek Starej Rzeźni. Jego właściciel, firma CSL Internationale Spedition, prowadzi tu działalność o charakterze kulturalnym. W tym samym roku ukończono budowę biurowca Lastadia. Do wzmożonego zainteresowania Łasztownią przyczyniło się również otwarcie znajdujących się po drugiej stronie Odry szczecińskich bulwarów, z których roztacza się widok na wyspę.
Już za kilka miesięcy ruszy międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Łasztowni, tymczasem na warsztat wzięli ją belgijscy studenci architektury. Projekty powstały jako prace dyplomowe na uniwersytecie KU Leauven w Gandawie. Ich autorami są studenci z Wietnamu, Słowacji, Hiszpanii, Niemiec, Turcji oraz Iraku. Tuż po obronie, w której udział wziął m.in. architekt miasta Szczecin, projekty zostały zaprezentowane w Polsce. Mogą posłużyć jako inspiracja do stworzenia projektu zagospodarowania Łasztowni. Współpraca miasta z uniwersytetem KU Leuven stała się możliwa dzięki przyznaniu w 2015 roku, przez Fundację im. Miesa van der Rohe dla gmachu Filharmonii w Szczecinie.
Plan rewitalizacji i re-urbanizacji wyspy wpisuje się w szerszy zamiar oparcia tożsamości Szczecina na jego wyjątkowym położeniu nad rzeką, w niedalekiej odległości od morza i granicy z Niemcami. Wyjątkowe ukształtowanie terenów, na których leży miasto, z licznymi kanałami, wyspami i rozlewiskami, stało się też inspiracją do stworzenia idei Floating Garden 2050 – Szczecina jako pływającego ogrodu.
Zagospodarowanie Łasztowni poprzedzą zmiany w obszarze Międzyodrza. Dla dalszego rozwoju tego obszaru istotne są inwestycje infrastrukturalne, przede wszystkim budowa nowego Mostu Kłodnego, której zakończenie planowane jest na rok 2022.