Architektura MuratorProjektyMeble miejskie w Opolu

Meble miejskie w Opolu

Młodzi architekci Miłosz Korczak i Tomasz Kierończyk zwyciężyli w konkursie na projekt nowych mebli miejskich w centrum Opola.

Meble miejskie w Opolu
Architekci zaproponowali też elementy zieleni i posadzkę z charakterystycznymi żłobieniami.

Z okazji 800-lecia Opola lokalna Galeria Sztuki Współczesnej, fundacja Górażdże oraz władze miasta ogłosiły konkurs na projekt betonowych ławek, które na okres trzech lat mają stanąć w okolicy wschodniej pierzei rynku, przy tzw. Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. Według zwycięskiej koncepcji powstanie w sumie 25 siedzisk i 5 leżanek, którym autorzy nadali nieregularne, obłe kształty mające kojarzyć się z formami stworzonymi przez naturę.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2018

Mook to seria mebli miejskich zaprojektowanych przez biuro Kruszewski Architekci dla barcelońskiej marki Escofet. Ławki opracowano jako system modułowy w dwóch wariantach: o długości 1,5 i 2,2 m, dzięki czemu można je dowolnie zestawiać w zależności od potrzeb projektowych. Kolekcję uzupełniają pojedyncze fotele miejskie o długości 0,7 m. Skrajne wsporniki z blachy stalowej malowanej proszkowo o grubości 10 mm utrzymują  elementy siedziska i oparcia, które wykonane są z drewna tropikalnego z certyfikatem FSC®.
Projekt ławka – nowe miejskie siedziska Odzyskiwanie przestrzeni publicznych dla mieszkańców wkracza właśnie w nową fazę. Dzięki oddolnym inicjatywom, projektom artystów i budżetom obywatelskim na zmodernizowanych skwerach, bulwarach i placach pojawiają się nowe, wielofunkcyjne meble miejskie, służące jednocześnie jako wygodne siedziska, znak miejsca oraz strefa zabaw i rekreacji.
Saloniki testują miejskie meble z odpadów W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.
Ławka Pawła Grobelnego w Strasburgu Do mebli miejskich polskiego projektanta zrealizowanych w przestrzeniach publicznych Paryża, Brukseli i Szanghaju dołączył kolejny – ławka przy Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Mobilna wypożyczalnia gier przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie To już ostatni moment, by skorzystać z mobilnej wypożyczalni gier plenerowych przy Centrum Nauki Kopernik. Projekt mebli opracowało Onto studio Anny Wręgi i Kai Nosal.
Park Tysiąclecia w Zielonej Górze. Rewitalizacja i nowe funkcje Krakowska pracownia architektoniczna BudCud przygotowała projekt rewitalizacji Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze; konsultacje społeczne pomogły w określeniu nowych funkcji parku i wyborze mebli miejskich, które się w nim pojawią