Architektura MuratorProjektyMenthol Architects: projekt pawilonu wystawowego Polski na EXPO 2015 w Mediolanie

Menthol Architects: projekt pawilonu wystawowego Polski na EXPO 2015 w Mediolanie

"Polska spichlerzem Europy" to projekt pawilonu Polski na EXPO 2015 w Mediolanie zaproponowany przez pracownię Menthol Architects. Koncepcja zespołu architektów zakłada wzniesienie budynku w formie zbożowych silosów, przekrytego półprzezroczystą membraną  

Menthol architects, pawilon wystawowy Expo 2015
Polska spichlerzem Europy, projekt pawilonu wystawowego Polski na Expo 2015 w Mediolanie, Menthol Architects

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt pawilonu wystawowego Polski na EXPO 2015 w Mediolanie prezentowaliśmy na początku czerwca. I miejsce zajęła pracownia 2PM Piotr Musiałowski, która zaproponowała obiekt w formie symbolicznego labiryntu. Dziś pokazujemy jeszcze jeden projekt pawilonu, którego autorami są architekci z pracowni Menthol Architects.

Propozycja zespołu projektantów wpisuje się w hasło tegorocznej wystawy EXPO 2015 w Mediolanie „Wyżywienie planety - Energia dla życia” poprzez odwołanie roli, jaką w polskiej gospodarce pełni rolnictwo i produkcja żywności. Bezpośrednią inspiracją stała się forma silosów wypełnionych zbożem, metaforycznie nakrytych obrusem biesiadnego stołu. Silosy symbolizować mają również skarbiec ukazujący różnorodność i bogactwo produkcji polskiej żywności oraz związaną z poszczególnymi porami roku cykliczność zmian krajobrazu i biesiadowania.

Bryłę budynku tworzy powtarzalna sekwencja pomieszczeń oraz wewnętrzne podziały kondygnacji, od przyziemia przypominającego trójnawową kryptę z kolumnadą „lejów”, do serii połączonych wnętrz silosów na wyższych piętrach. Budynek przekrywa półprzezroczysta membrana, która zapewnia wgląd w strukturę i konstrukcję budynku. Membrana pełni jednocześnie funkcję zacieniającej powłoki i kurtyny odsłaniającej wejścia do pawilonu i zewnętrzną scenę.

Przy głównym wejściu do pawilonu umieszczono otwartą scenę, widoczną z głównego traktu komunikacyjnego terenu EXPO 2015 w Mediolanie oraz z sąsiadującej z polską działką ogólnodostępnej piazzetty. Wejście na wystawę zapewnia ruchomy chodnik (ang. travelator) prowadzący od strony głównego traktu komunikacyjnego obszaru EXPO wprost do strefy wystawy stałej na pierwszym piętrze. Układ pomieszczeń wynika z linearności wystawy i kierunku przepływu zwiedzających.

Motywem przewodnim wystawy są cykliczne zmiany pór roku powiązana z nimi produkcja żywności - od wysiewu poprzez zbiory, przetwarzanie i magazynowanie, aż do stołu, na który trafiają zebrane plony. Każde z pomieszczeń poświęcone jest innej porze roku. Zwieńczenie sekwencji zwiedzania stanowi strefa smaku, gdzie można spróbować sezonowych, lokalnych potraw.

Polska spichlerzem Europy - projekt pawilonu wystawowego Polski na EXPO 2015 w Mediolanie
Projekt: Menthol Architects
Zespół projektowy: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Monika Arczyńska, Łukasz Pancewicz, Adam Rachwał
Kosztorys: Grzegorz Szlaski
Współpraca przy wizualizacjach: be3design
Współpraca przy kolażach: Borys Kozłowski

Tęczowa wieża w Mediolanie Do wykonania nowej elewacji betonowej wieży z 1964 roku wykorzystano około 100 tysięcy ceramicznych płytek w 14 kolorach. Dziś Torre Arcobaleno to jeden z symboli Mediolanu.
Czytelna idea – o polskim pawilonie na Expo Bartosz i Michał Haduchowie Zewnętrzna konstrukcja imitująca stosy drewnianych skrzynek na owoce to świetny konceptualny zabieg nawiązujący do programu pawilonu i tematyki wystawy, przywodzący też na myśl prace włoskiego ruchu arte povera czy popartu oraz formy ambalażu. Oryginalny pomysł na „opakowanie” budynku podkreśla również rolę naszego kraju jako wiodącego producenta oraz eksportera jabłek – piszą Bartosz i Michał Haduchowie.
Przestrzenny ciąg przeżyć – o polskim pawilonie na Expo Piotr Kuczia Architekci zaaranżowali w budynku przestrzenny ciąg przeżyć, prostymi środkami udało się im stworzyć sekwencję zaskakujących przestrzeni o dużej dramaturgii: silne piony „wąwozu” schodów przechodzą w rozległe poziomy ogrodu, otwarte place w ciemne pomieszczenia. Mimo swojej siły, architektura pawilonu pozostaje stale tłem. Ale tłem wyróżniającym się na tyle, że wychodząc z obiektu zapomnimy dosyć szybko o ekspozycji, a w pamięci pozostanie jego architektoniczna wizja – pisze Piotr Kuczia.
Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie Pierwsza międzynarodowa wystawa odbyła się w 1851 roku w Londynie. Pozostająca pod zaborami Polska nie miała swojego pawilonu narodowego, pokazywaliśmy się jednak pod flagami innych państw, często zdobywając też nagrody i wyróżnienia. Już na pierwszej w Londynie warszawski zegarmistrz Izrael Staffel otrzymał złoty medal za maszynę rachunkową. Na paryskiej, w 1855 roku, nagrodzono prace malarza Henryka Rodakowskiego, który wystąpił z ramienia Francji, a na wiedeńskiej, w 1873 roku, m.in. Jana Matejki i Wojciecha Gersona – pisze Tomasz Żylski.
Spacerem po Expo Dla zainteresowanych dobrą architekturą i pełnymi inwencji prezentacjami tegoroczne Expo w Mediolanie może stać się miejsce inspirującym – po najciekawszych pawilonach oprowadza architekt Piotr Kuczia.