Architektura MuratorProjektyMobilny pawilon wystawowy. Wyniki konkursu OperaLab

Mobilny pawilon wystawowy. Wyniki konkursu OperaLab

Zakończył się ogłoszony w ubiegłym roku przez BMW i Teatr Wielki - Operę Narodową w Warszawie konkurs Projektowanie tożsamości/ Tożsamość projektowania

Karol Żurawski. II nagroda w konkursie OperaLab

Projektanci z 10 krajów nadesłali łącznie 115 spełniających warunki konkursowe prac. Projekty oceniało jury w składzie: Jacek Frohlich, Konrad Kucza-Kuczyński, Boris Kudlička, Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Jerzy Porębski, Tomasz Rygalik.

Kategoria „Architektura”
Organizatorzy konkursu nie zdecydowali się na przyznanie głównej nagrody; autorzy dwóch nagrodzonych w kategorii Architektura projektów wprowadzić mają do swoich prac poprawki, a po uwzględnieniu zaleceń jury wybrany z nich zostanie zwycięzca konkursu. W kategorii Dizajn nagród nie przyznano.

II nagroda - Karol Żurawski
Opnia jury
Nagrodę przyznano za nawiązanie do tożsamości i języka formalnego Teatru w nieoczywisty sposób, stworzenie ikony oraz operowanie lapidarnym językiem architektonicznym, który można odczytywać na wielu poziomach, a który pozostaje zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców.
Bryła odnosząca się do teatralnej kurtyny budzi zainteresowanie. Pawilon zdaje się być tajemniczą strukturą, mocno wkraczającą w przestrzeń miejską. Poprzez zredukowanie środków ekspresji zwarta i ciemna bryła pawilonu zachowuje równowagę, nie będąc zbyt ekspansywną. Potencjał projektu w dużej mierze tkwi w metaforycznym myśleniu o architekturze i pozostawieniu tajemnicy i niedopowiedzenia. Taka taktyka projektowa pozwoliła ukształtować formę
bliską teatralnej estetyce, lecz stonowaną i nieprzesadzoną.

Zalecenia
1. Analiza proporcji, szczególnie wysokości
2. Sprecyzowanie elementów materiałowych i materiałów wykończenia, w tym posadzki
3. Rozwiązanie kwestii posadowienia i zakotwiczenia pawilonu
4. Rozwiązanie konstrukcyjne pawilonu, montażu i demontażu
5. Zaproponowanie systemu modułowego (transport)

II nagroda - Rafał Oleksik, Agnieszka Wyrwas, Krzysztof Stępień
Opinia jury
Zaproponowany projekt pawilonu w eleganckiej formie prezentuje dialog z elementami tożsamości Teatru. Owe działanie, nie będące zbyt oczywistym odwołaniem, pozostaje łatwe do odkodowania. Dzięki temu spełnia się postulowany w warunkach konkursu ważny aspekt – budowania relacji z instytucją poprzez czerpanie z jej słownika. Projekt pawilonu może być rodzajem zewnętrznej przestrzeni OperaLab, tworzącej własną, zaakcentowaną formę odwołującą się do tożsamości Teatru.
Interesująca wydaje się formalna elegancja projektu, falujące ściany wykonane z aluminiowych profili, które nadają zwartej bryle dynamiki, przywołując skojarzenia z kurtyną. Dużym atutem projektu jest łamanie konwencji poprzez kontrastowe zestawienie sztywnych materiałów do uzyskania efektu delikatności i zwiewności.
Zalecenia
1. Analiza proporcji – ew. zwiększenie wysokości pawilonu
2. Doprecyzowanie projektu systemu pozwalającego na szybki i elastyczny montaż /demontaż fasady oraz dookreślenie kosztów realizacji.

Wyróżnienie
Gonzalo del Val, Diego da las Heras
(Hiszpania)


Kategoria „Design”
Opinia jury
W związku z niewielką ilością nadesłanych prac (….) oraz rozminięciem się z oczekiwaniami Organizatora, Jury podjęło decyzję o nieprzyznawaniu nagród w kategorii „Design”.


Więcej informacji - www.operalab.pl

Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.