W ramach rewitalizacji przestrzeni publicznych w Leżajsku całkiem nowe zagospodarowanie zyskają okolice Rynku. Projekt modernizacji przygotowała pracownia architektoniczna Format.
Wykorzystując lekkie obniżenie terenu w zachodniej części rynku, architekci zaproponowali kaskadowe założenie wodne.
Koncepcję wyłoniono w miejskim konkursie dotyczącym nowego zagospodarowania dwóch podobszarów objętych gminnym programem rewitalizacji: okolic Rynku i placu przed Miejskim Centrum Kultury przy ul. Mickiewicza. W założeniach podkreślono, że rynek powinien otrzymać takie funkcje, które pozwolą mu stać się wizytówką miasta, przyjazną dla mieszkańców i przyciągającą przyjezdnych. Główną ideą zwycięskiej pracy było nadanie przestrzeni spójnego charakteru i zminimalizowanie negatywnych skutków przecinającej cały teren drogi z rondem. Poprzez zróżnicowanie poziomów i zastosowanie różnych form izolacji akustycznej i wizualnej architekci podzieli obszar opracowania na cztery strefy funkcjonalne o nieco odmiennym przeznaczeniu: Rynek z małą architekturą, fontannami i ogródkami kawiarnianymi, kameralny plac przed pomnikiem Władysława Jagiełły, bardziej reprezentacyjny przed Urzędem Miasta i otoczony nowo nasadzonymi drzewami skwer ks. Stanisława Lubasa.
Zakończenie realizacji 2023
Nowo projektowaną zieleń wpisano w prostopadłościenny układ posadzek.
Obiekt z nową funkcją powstał w wyniku adaptacji zabudowań z lat 60. usytuowanych w sąsiedztwie założenia zabytkowego dworu z parkiem. O nowym pawilonie w Prusewie koło Białogóry pisze Anna Lorens.
W trosce o mieszkańców zbyt duża interwencja w konstrukcję budynków nie była możliwa. Architekci zdecydowali się więc na gruntowny remont infrastruktury i powiększenie każdego mieszkania poprzez dodanie ogrodów zimowych i balkonów – pisze Radosław Stach.
Przystępując do modernizacji Dużej Areny architekci projektowali w taki sposób, by zmieniając funkcję zachować jak najwięcej z dawnego wystroju i charakteru – pisze Jerzy S. Majewski.
Przygotowywany jest kolejny projekt mający na celu rewitalizację biurowego zagłębia na Służewcu. Ta część miasta, z uwagi na monofunkcyjność i gigantyczne problemy komunikacyjne, nazywana jest często warszawskim Mordorem.
Na przełomie 2017 i 2018 roku słynny kielecki dworzec PKS przejdzie gruntowną modernizację. Z tej okazji w dniach 8-9 września odbędzie się jego pożegnanie. Dwudniowe wydarzenie to okazja do ponownego przyjrzenia się tej niezwykłej architekturze.
Modernizacja betonowej architektury, jak pokazuje wiele polskich przykładów z ostatnich lat, nie jest sprawą prostą. Niekiedy kończy się rozbiórką. Celem ruszającego właśnie międzynarodowego projektu InnovaConcrete (Innovative Materials and Techniques for the Conservation of 20th Century Concrete-based Cultural Heritage) jest zbadanie możliwości ochrony betonowych konstrukcji. Jego polskim partnerem został Uniwersytet Łódzki.