Architektura MuratorProjektyMorwowa Tower w Lublinie

Morwowa Tower w Lublinie

Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja budynku Morwowa Tower w Lublinie. Projekt 18-kondygnacyjnej wieży opracowały wspólnie biura z Polski i Chin, w tym lokalne studio Kożuchowski Architekci i MAG Architekci z Warszawy.

Morwowa Tower w Lublinie
Morwowa Tower w Lublinie, proj. 10illusions
Morwowa Tower Lublin, rejon ul. Nałęczowskiej, Morwowej i al. Kraśnickiej
Autorzy10illusions (Kożuchowski Architekci, MAG Architekci, 10illusions China i AlfaProjekt)
InwestorLalak Development
Powierzchnia użytkowa13479.0 m²
Kubatura93503.0 m³
Data realizacji (początek)2022

Morwowa Tower będzie jednym z najwyższych budynków Lublina. Mierzący 55 metrów obiekt powstanie w ramach wielofunkcyjnego kompleksu realizowanego od 2015 roku u zbiegu ulic Nałęczowskiej, Morwowej i alei Kraśnickiej. Projekt tej przestrzennej dominanty opracowało międzynarodowe konsorcjum 10illusions, w skład którego wchodzą biura architektoniczne z Polski i Chin, w tym Kożuchowski Architekci z Lublina i MAG Architekci z Warszawy oraz 10illusions China i AlfaProjekt z Poznania. Inwestorem budynku jest firma Lalak Development.

Wybór skierowanego do realizacji projektu poprzedził konkurs architektoniczny wewnątrz konsorcjum. Koncepcje przygotowane zostały przez cztery pracownie. Zwycięska proponuje prostą, sześcienną bryłę o zaokrąglonych narożnikach podkreślonych przez aluminiowe gzymsy powtarzające się przez całą wysokość budynku. Całość dopełniają pionowe przeszklenia i pasy czarnego granitu oraz szklane balustrady biegnące wzdłuż jednej z elewacji. Przed wieżowcem architekci zaprojektowali też niewielki plac, skrywający pod spodem trzykondygnacyjny garaż i urządzenia techniczne. Wnętrze placu ograniczone jest trzymetrowymi, zielonymi skarpami, na których posadzone zostaną drzewa, a w centrum przewidziano dysze wodne, stanowiące latem dodatkową atrakcję tego miejsca. W budynku znajdzie się ponad 200 mieszkań o powierzchni od 26 do 65 m² oraz lokale usługowe.

Inwestor Morwowej Tower uzyskał już prawomocne pozwolenie na budowę. Realizacja ma się rozpocząć jeszcze w 2022 roku. To nie pierwszy wspólny projekt tego polsko-chińskiego konsorcjum. Kilka lat temu pod marką 10illusions zespół zwyciężył w konkursie na park krajobrazowy w Xingyi.

Morwowa Tower w Lublinie
Morwowa Tower w Lublinie, proj. 10illusions
Tagi:
Rezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci W samym centrum Lublina, między ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego, planowany jest zupełnie nowy kwartał. Zespół, pod nazwą Rezydencja Ogród Saski, zaprojektowała warszawska pracownia MTA Architekci.
WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta Detale ikonicznych budynków Lublina stały się inspiracją dla architekta krajobrazu Tomasza Smutka do opracowania specjalnej kolekcji wzorów. Projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Lublina.
Osiedle Słowackiego w Lublinie Lubelskie osiedle Słowackiego to pierwsza w Polsce realizacja humanistycznej wizji zespołu mieszkaniowego opartego o stworzoną przez Oskara Hansena ideę Linearnego Systemu Ciągłego.
Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie – wyniki konkursu Warszawska pracownia WXCA we współpracy z nowojorskim biurem Ralph Appelbaum Associates zwyciężyła w konkursie na projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Na potrzeby nowo utworzonej placówki przeznaczono zabytkowy Pałac Lubomirskich.
Lublin: alternatywne opowieści o mieście Co wybieramy z bogatego zasobu naszej przeszłości, by opowiadać o mieście? Jakie narracje tworzymy, by dać poczucie przynależności i tożsamości mieszkańcom? Jakie oblicze miasta w ten sposób pokazujemy? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć badacze i animatorzy kultury na seminarium z cyklu Potencjał dziedzictwa.
Rozbudowa Portu Lotniczego Lublin Wkrótce rozpocznie się rozbudowa Portu Lotniczego Lublin w Świdniku według projektu pracowni ARÉ. Powierzchnia obiektu zwiększy się o prawie 2,2 tys. m2.