Architektura MuratorProjektyMuzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia BDR Architekci, która zaprojektowała elegancki pawilon o ponadczasowej formie, zintegrowany z istniejącym domem i tradycyjnie ukształtowanym ogrodem.

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Wizualizacja

Muzeum Rodziny Pileckich ma służyć upamiętnieniu postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony. Placówka będzie się mieścić przy ulicy Warszawskiej 4 w Ostrowi Mazowieckiej, w domu rodzinnym Marii. Obiekt powstanie według koncepcji wyłonionej w ramach rozstrzygniętego 7 lipca 2017 roku konkursu, w którym I nagrodę przyznano projektowi pracowni BDR Architekci (autorzy: Konrad Basan, Paweł Dadok, Michał Rogowski, Maria Roj; współpraca: Anna Kotowska, Tadeusz Dadok). Zwycięska praca przewiduje renowację istniejącego budynku oraz wzniesienie jednokondygnacyjnego pawilonu powiązanego z domem szklanym łącznikiem.

Głównym założeniem projektu jest przywrócenie pierwotnego charakteru Domu Rodziny Pileckich, jako położonego w ogrodzie małomiasteczkowego domu ziemiańskiego. Nowa zabudowa ma oddawać pierwszeństwo domowi oraz wydobywać walory ogrodu. Stąd decyzja o odsunięciu projektowanej rozbudowy w głąb ogrodu i zetknięciu się z domem przeszklonym łącznikiem. Aby jeszcze mocniej podkreślić wagę domu, w jego tle zaproponowano przeszkloną ścianę osłoniętą prostą kolumnadą. W jej głębi, przesuwne witryny w drewnianych ramach otwierają przestrzeń holu na otoczenie – piszą autorzy projektu.

Na powierzchni 430 m2 znajdą się m.in. przestrzenie ekspozycyjne, kawiarnia, sklep muzealny, mediateka z widokiem na ogród i sala wielofunkcyjna. Te ostatnie pomieszczenia w zależności od potrzeb mogą zostać połączone.

Projekt jest skromny i racjonalny, oszczędnie operujący detalem i doborem materiałów. Skala zaproponowanej dobudowy, nie konkuruje z zachowanym domem rodziny Pileckich, ale nie jest też tylko „architekturą tła”. Ponadczasowa formuła podpartego na szeroko rozstawionych filarach dachu – portyku o wyważonych proporcjach, integruje przestrzeń muzeum z ogrodem i domem, tworząc miejsca dla aktywności, związanych z podstawową misją muzeum jak również rozmaitych koncertów, przedstawień, spotkań, warsztatów – czytamy w opinii jury.

Oprócz koncepcji pawilonu i renowacji istniejącego budynku, architekci opracowali założenia dla otaczającej je przestrzeni. Kompozycja układu zieleni jest przeniesieniem tradycyjnego małomiasteczkowego ogrodu przydomowego z poszerzonymi ścieżkami typowymi dla ogrodu parkowego. Centralnym elementem założenia jest dom otoczony zielonym kręgiem niższych roślin z pojedynczymi wysokimi barwnymi kwiatami. Pozostałe pola zieleni nawiązują zaokrąglonymi formami do rabaty wokół domu, tworząc miękkie ścieżki i przejścia – wyjaśniają architekci.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymało biuro Nizio Design International, trzecią biuro Foroom. Wyróżnienie otrzymała firma Pniewski Architekci z Gdyni.

Muzeum Hutnictwa / Chorzów Z dystopijnej scenerii terenów po zburzonej hucie wyłonił się nowoczesny budynek muzeum, który harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. O nowej realizacji BLANK_architekci pisze Justyna Swoszowska.
Muzeum Pamięci Sybiru Powstał obiekt mocno zapadający w pamięć, nasycony treściami symbolicznymi i wydobywający piękno przemysłowej architektury międzywojnia. O nowej realizacji Pracowni Projektowej ARKON Jana Kabaca pisze Konrad Kucza-Kuczyński.
Muzeum Pieców / Jingdezhen Z uwagi na skalę obiektu sklepienia wykonano w konstrukcji żelbetowej, którą obłożono cegłami pochodzącymi m.in. z rozebranych okolicznych pieców do wypalania ceramiki. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Pieców w Jingdezhen według projektu Studio Zhu-Peipisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, nowej realizacji pracowni BDR Architekci, pisze Marcin Kwietowicz.
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.
Wyniki konkursu na projekt wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego Pracownia plus3 architekci we współpracy z PL Studio Patryk Żurawski i Manufakturą Technologiczną zwyciężyła w konkursie na projekt wystawy stałej Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.