Architektura MuratorProjektyMuzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia BDR Architekci, która zaprojektowała elegancki pawilon o ponadczasowej formie, zintegrowany z istniejącym domem i tradycyjnie ukształtowanym ogrodem.

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Wizualizacja

Muzeum Rodziny Pileckich ma służyć upamiętnieniu postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony. Placówka będzie się mieścić przy ulicy Warszawskiej 4 w Ostrowi Mazowieckiej, w domu rodzinnym Marii. Obiekt powstanie według koncepcji wyłonionej w ramach rozstrzygniętego 7 lipca 2017 roku konkursu, w którym I nagrodę przyznano projektowi pracowni BDR Architekci (autorzy: Konrad Basan, Paweł Dadok, Michał Rogowski, Maria Roj; współpraca: Anna Kotowska, Tadeusz Dadok). Zwycięska praca przewiduje renowację istniejącego budynku oraz wzniesienie jednokondygnacyjnego pawilonu powiązanego z domem szklanym łącznikiem.

Głównym założeniem projektu jest przywrócenie pierwotnego charakteru Domu Rodziny Pileckich, jako położonego w ogrodzie małomiasteczkowego domu ziemiańskiego. Nowa zabudowa ma oddawać pierwszeństwo domowi oraz wydobywać walory ogrodu. Stąd decyzja o odsunięciu projektowanej rozbudowy w głąb ogrodu i zetknięciu się z domem przeszklonym łącznikiem. Aby jeszcze mocniej podkreślić wagę domu, w jego tle zaproponowano przeszkloną ścianę osłoniętą prostą kolumnadą. W jej głębi, przesuwne witryny w drewnianych ramach otwierają przestrzeń holu na otoczenie – piszą autorzy projektu.

Na powierzchni 430 m2 znajdą się m.in. przestrzenie ekspozycyjne, kawiarnia, sklep muzealny, mediateka z widokiem na ogród i sala wielofunkcyjna. Te ostatnie pomieszczenia w zależności od potrzeb mogą zostać połączone.

Projekt jest skromny i racjonalny, oszczędnie operujący detalem i doborem materiałów. Skala zaproponowanej dobudowy, nie konkuruje z zachowanym domem rodziny Pileckich, ale nie jest też tylko „architekturą tła”. Ponadczasowa formuła podpartego na szeroko rozstawionych filarach dachu – portyku o wyważonych proporcjach, integruje przestrzeń muzeum z ogrodem i domem, tworząc miejsca dla aktywności, związanych z podstawową misją muzeum jak również rozmaitych koncertów, przedstawień, spotkań, warsztatów – czytamy w opinii jury.

Oprócz koncepcji pawilonu i renowacji istniejącego budynku, architekci opracowali założenia dla otaczającej je przestrzeni. Kompozycja układu zieleni jest przeniesieniem tradycyjnego małomiasteczkowego ogrodu przydomowego z poszerzonymi ścieżkami typowymi dla ogrodu parkowego. Centralnym elementem założenia jest dom otoczony zielonym kręgiem niższych roślin z pojedynczymi wysokimi barwnymi kwiatami. Pozostałe pola zieleni nawiązują zaokrąglonymi formami do rabaty wokół domu, tworząc miękkie ścieżki i przejścia – wyjaśniają architekci.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymało biuro Nizio Design International, trzecią biuro Foroom. Wyróżnienie otrzymała firma Pniewski Architekci z Gdyni.

Wystawa w muzeum Piłsudskiego / Sulejówek Autorzy wystawy postawili na dotarcie do widzów w drodze prowadzenia narracji konceptualnie, pozostawiając im jednak miejsce na refleksje. O realizacji biur Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image pisze Ewa Kuryłowicz.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on-line Już 9 września, z inicjatywy Mirosława Nizio, odbędzie się debata on-line „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”. Dyrektorzy muzeów POLIN, Sztuki Nowoczesnej oraz Józefa Piłsudskiego spotkają się z architektami z pracowni: Nizio Design International, WXCA i BBGK. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku otwiera się dla zwiedzających Historia zatoczyła koło. Blisko 100 lat temu żołnierze ofiarowali Piłsudskiemu dworek Milusin w Sulejówku. Dziś, dzięki determinacji rodziny marszałka, udostępniony zostanie tam społeczeństwu niezwykły kompleks muzealny. Przypominamy historię realizacji Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.
Muzeum UCCA Dune w Qinhuangdao O najciekawszych aspektach technicznych nowego muzeum sztuki współczesnej, ukrytego pod wydmami na plaży Morza Żółtego, pisze Radosław Stach.