Architektura MuratorProjektyNowa inwestycja na Śląsku: park sensoryczny w Rydułtowach

Nowa inwestycja na Śląsku: park sensoryczny w Rydułtowach

Już w sierpniu 2013 roku ukończona ma zostać realizacja parku sensorycznego w Rydułtowach – pięciu ogrodów, odpowiadających pięciu zmysłom

Ogród sensoryczny w Rydułtowach; słuch. Fot. Alternatywny Krajobraz Arkadiusz Górny
Ogród sensoryczny w Rydułtowach; słuch. Fot. Alternatywny Krajobraz Arkadiusz Górny
park sensoryczny w RydułtowachRydułtowy
AutorzyAlternatywny Krajobraz Arkadiusz Górny
InwestorUrząd Miasta Rydułtowy
Powierzchnia terenu10054.0 m²
Projekt2011
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji4,2mln

Nowy park o powierzchni jednego hektara powstaje w Rydułtowach niedaleko Rybnika. Każdy z pięciu połączonych alejami ogrodów zaprojektowano tak, by szczególnie silnie oddziaływał na jeden ze zmysłów. Efekt ten osiągnięty ma zostać dzięki odpowiedniemu doborowi roślin, a także włączeniu do projektu elementów małej architektury – fontanny, karmników dla ptaków, instalacji dźwiękowych i świetlnych. Park sensoryczny zrealizowany został na terenie dawnych ogródków działkowych w Rydułtowach według projektu pracowni Alternatywny Krajobraz Arkadiusz Górny.

Projektanci dołożyli starań, by park sensoryczny dostępny stał się dla osób niepełnosprawnych. Usunięto bariery ograniczające dostęp do roślin, zróżnicowana faktura ścieżek ułatwia niewidomym poruszanie się po terenie parku, fontanna stanowi element posadzki placu i również pozostaje dostępna dla wszystkich spacerowiczów. Park ma pełnić także funkcję edukacyjną; nasadzenia opatrzone zostały podpisami (także w alfabecie  Braille’a), odbywać się w nim mają zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej.
Komponowanie ogrodów tak, by apelowały do różnych zmysłów ma długą tradycję, wciąż cieszy się też zainteresowaniem – w  2014 roku otwarty ma zostać Ogród Zmysłów i Żywiołów w warszawskich Łazienkach. Tego rodzaju ogród wymaga jednak znacznie więcej pracy niż typowe założenia parkowe – krótki okres wegetacji warzyw i wielu innych drobnych roślin wymusza wymianę roślin na rabatach, zwiększoną ochronę przed chorobami i szkodnikami a także inne zabiegi pielęgnacyjne, przeprowadzane każdego roku.

Ogrody i zmysły

Wzrok
Plac z nawierzchnią w kolorach czerwonym i czarnym, ławkami w intensywnych kolorach, barwnymi nasadzeniami, a także kwitnącymi drzewami, przyciągającymi ptaki i motyle związany będzie z wzrokiem; projektanci przewidzieli dodatkowe, dosłowne oznaczenie placu. Elementem identyfikacji ma być pomnik-słup ze wyobrażeniem oka, wykonany ze stali i wypełniony kolorowym tworzywem.

Smak
Ogród obsadzony  jadalnymi roślinami – bardziej lub mniej znanymi. Znajdą się wśród nich aromatyczne zioła o zróżnicowanym pokroju;  mięta, koper, rozmaryn, tymianek...  Warzywa i owoce, a także jadalne kwiaty pojawić się mają na rabatkach; to także miejsce na posiłek w plenerze.

Zapach
Od konwalii po lawendę – aromatyczne rośliny wypełnią ogród na cały sezon. We wnękach z ławkami pojawią się trejaże obwieszone wisteriami i wiciokrzewami.

Słuch
Trawy i krzewy szumiące i szeleszczące w porywach wiatru to podstawa ogrodu; rozwieszone na drzewach budki lęgowe i karmniki szybko powiększyć mają lokalną populację ptaków. Czy nie będą im przeszkadzać rozmieszczone w ogrodzie urządzenia, odbijające dźwięki lub działające jak instrumenty muzyczne? W centrum placu projektanci przewidzieli fontannę oraz trzy kolorowe wiaty.

Dotyk
Otoczony nasadzeniami o zróżnicowanej fakturze, które będą zachęcały do ich dotykania. Wśród nich rośliny puszyste, tworzące swoiste dywany, roślinność pierzasta, miękka i papierowa. W głównej części znajdzie się plac zabaw z urządzeniami generującymi manualny rozwój dzieci, a także trzy kolorowe wzniesienia wykonane z bezpiecznej nawierzchni - projektanci zachęcają do odwiedzin całe rodziny.