Architektura MuratorProjektyNowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates

Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates

Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.

Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates
Budynek mieszkalny przy ul. Malczewskiego w Radomiu  proj. Kuryłowicz & Associates
Budynek mieszkalno-usługowyRadom, ul. Malczewskiego 20b
AutorzyKuryłowicz & Associates, architekci Ewa Kuryłowicz (generalny projektant), Piotr Żabicki (architekt prowadzący), Piotr Kuczyński (architekt sprawdzający), Marcin Szubski (kierownik projektu), Mateusz Jędrzejewski, Andrzej Bratkowski, Marcin Kitala
InwestorCombo Radom
Powierzchnia terenu3298.0 m²
Powierzchnia zabudowy1406.0 m²

Ulica Malczewskiego to jedna z głównych arterii radomskiego śródmieścia, biegnąca od mostu nad Potokiem Północnym do placu Kazimierza Wielkiego. To właśnie tu, w miejscu niewielkiego skweru tuż obok gmachu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego powstać ma nowa dominanta. Czternastokondygnacyjny obiekt, otoczony dwukondygnacyjną częścią cokołową, zaprojektowała pracownia Kuryłowicz & Associates.

Aby optycznie zminimalizować skalę budynku, architekci przewidzieli elewację z betonowych prefabrykatów barwionych na kolor zgaszonej czerwieni. Jak tłumaczą, to nawiązanie do ceglanej architektury zabytkowych budynków po wschodniej stronie. Dla urozmaicenia formy, poszczególne moduły od strony wschodniej i zachodniej zostały nieco powysuwane poza lico fasady, tworząc dynamiczną kompozycję ułożonych naprzemiennie loggii oraz wykuszy. Założyliśmy, że charakter architektury nie powinien epatować bogactwem i różnorodnością formy. Uważamy, że poczucie wysokiego standardu winno płynąć z architektonicznej elegancji, rygoru oraz estetycznie i technicznie perfekcyjnego detalu – mówi Piotr Żabicki, architekt prowadzący z Kuryłowicz & Associates.

W budynku znajdzie się 145 mieszkań o powierzchni od 33 do 176 m², 250-metrowy penthouse z tarasem na dachu, trzykondygnacyjny garaż podziemny, a także liczne punkty handlowo-usługowe. Te ostatnie usytuowano w części cokołowej. Nieznacznie odsunięta od głównej bryły tworzy kameralne przestrzenie otwierające obiekt na miasto. W nawiązaniu do twórczości Jacka Malczewskiego, patrona ulicy i jednego z najbardziej znanych radomian, architekci zaproponowali, by na posadzkach pojawiły się tu specjalnie zaprojektowane mozaiki. Zaprojektowaliśmy posadzkę w postaci kolorowych, ceramicznych mozaik, będących współczesną interpretacją obrazu Jacka Malczewskiego pt. „Jacek nad stawem” – tłumaczy architekt Marcin Szubski, kierownik projektu z Kuryłowicz & Associates. Od strony wewnętrznej dziedzińca autorzy zaproponowali ogródki, a na tarasach zewnętrznych nasadzenia, w tym ozdobne, zimozielone trawy.

Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates
Budynek mieszkalny przy ul. Malczewskiego w Radomiu  proj. Kuryłowicz & Associates
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates
Budynek mieszkalny przy ul. Malczewskiego w Radomiu  proj. Kuryłowicz & Associates
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates
Budynek mieszkalny przy ul. Malczewskiego w Radomiu  proj. Kuryłowicz & Associates
Budynek Grochowska 1 – mieszkania na wynajem od BBGK Architekci Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja zespołu Grochowska 1 na warszawskiej Pradze. Projekt zespołu opracowały biura BBGK Architekci i SAAW.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Polacy projektują w Ukrainie! We Lwowie trwa budowa hotelu według projektu Kuryłowicz & Associates Polscy architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali hotel w samym sercu Lwowa. Mimo wojny i niepewnej sytuacji na rynku realizacja obiektu właśnie trwa. Zakończenie prac planowane jest na przyszły rok.
Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates We Wrocławiu powstanie kolejny prywatny akademik. Jak zapowiadają projektanci z Kuryłowicz & Associates będzie jednak inny niż wszystkie, skrojony na miarę potrzeb współczesnego studenta.
Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Zespół hotelowo-apartamentowy na Służewcu: nowy projekt Kurylowicz & Associates Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Komputerowej na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie nowy zespół hotelowo-apartamentowy. Projekt na zlecenie firmy Acer Re opracowało biuro Kurylowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne. O nowej realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko.
Współczesne projektowanie szpitali dla dzieci: rozmowa z Aleksandrą Czubaszek-Siłuch z Kuryłowicz & Associates Przed przystąpieniem do projektowania zdecydowaliśmy się przeprowadzić serię spotkań z pracownikami. Staraliśmy się wziąć pod uwagę opinie każdej grupy zawodowej i wykorzystać je do stworzenia najlepszych rozwiązań przestrzennych – mówi architektka Aleksandra Czubaszek-Siłuch z biura Kuryłowicz & Associates, która jest współautorką kompleksowej modernizacji izby przyjęć oraz rejestracji w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.