Pomimo krótkiego czasu istnienia, Bauhaus stał się jedną z najważniejszych szkół architektury, designu i sztuki XX wieku. Po jego zamknięciu w 1933 roku, materialna spuścizna uczniów i profesorów uległa rozproszeniu. Powstałe w 1960 roku z inicjatywy niemieckiego historyka sztuki Hansa Maria Winglera archiwum, zajęło się gromadzeniem dzieł i dokumentów oraz naukowym opracowywaniem kolekcji Bauhausu. Inicjatywa została poparta m.in. przez założyciela szkoły Waltera Gropiusa. Tempo gromadzenia zbiorów okazało się tak duże, że już pod koniec lat 60-tych podjęto decyzję o wzniesieniu w Darmsztad budynku dedykowanego instytucji. Projekt został opracowany przez samego Gropiusa, a następnie dostosowany do nowej lokalizacji, na którą ostatecznie wybrano Berlin. Wzniesiony w latach 1976-79 budynek, już niecałe 20 lat później wpisano na listę zabytków i objęto ochroną konserwatorską. Obiekt o charakterystycznej linii dachu, nawiązującej do architektury przemysłowej, mieści archiwum oraz 700 m2 przestrzeni wystawienniczych.
W związku ze zbliżającą się setną rocznicą utworzenia szkoły oraz rosnącą liczbą zwiedzających, w czerwcu 2015 ogłoszono konkurs na nowy budynek z przeznaczeniem na funkcje ekspozycyjne. Do udziału w zamkniętym konkursie zaproszono 50 pracowni architektonicznych. I nagrodę w wysokości 190 000 Euro otrzymało berlińskie biuro Staab Architekten, pracownia doświadczona w projektowaniu budynków muzealnych.
Z opinii jury: Delikatna, niemal krucha pięciopiętrowa szklana wieża w centrum platformy i jednopiętrowa bryła wzdłuż ulicy Von-der-Heydt, to jedyne widoczne elementy rozbudowy Archiwum Bauhausu. Wszystkie przestrzenie ekspozycyjne zostaną zaaranżowane poniżej nowoprojektowanych przestrzeni otwartych, jako scena z wewnętrznym dziedzińcem. (...) Cel przedsięwzięcia - podkreślenie istniejących budynków przy jednoczesnym utworzeniu symbolicznego wejścia przestrzeni wystawowych - został osiągnięty za pomocą tej czytelnej i przemyślanej interwencji.
Oprócz rozbudowy, zaplanowano renowację istniejącego budynku. Na realizację całości inwestycji przeznaczono 56,2 mln Euro.
Pozostałe nagrody i wyróżnienia:
II nagroda - Bruno Fioretti Marquez Architekten z BerlinaIII nagroda ARGE sinning architekten, stinner architekten GmbH z Darmsztad IV nagroda - dasch zürn architekten ze StuttgartuV nagroda - EM2N Architekten z Zurychu
wyróżnienie - F29 Architekten GmbH z Drezna, AFF architekten z Berlina, wyróżnienie - Konermann Siegmund Architekten z Hamburgawyróżnienie - PPAG architects ztgmbh z Wiednia.
Siedziba Archiwum i Muzeum Bauhausu w Berlinie nie jedyny obiekt, który powstanie w związku z setną rocznicą powstania szkoły. Nowy budynek otrzyma również Muzeum Bauhausu w Dessau. W międzynarodowym konkursie równorzędną nagrodę główną przyznano dwóm skrajnie odmiennym koncepcjom, które prezentowaliśmy TU, a ostateczne wyniki poznamy w najbliższych miesiącach.