Architektura MuratorProjektyNowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak

Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak

Na działce po wyburzonym w ubiegłym roku Solpolu powstanie apartamentowiec. Jedną z koncepcji możliwej zabudowy opracowało wrocławskie biuro AP Szczepaniak.

Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak
Koncepcja budynku w miejscu Solpolu, proj. AP Szczepaniak
Apartamentowiec z usługamiWrocław, ul. Świdnicka 21-23
AutorzyAP Szczepaniak
InwestorNoho Investment
Projekt2022

Dom handlowy Solopol we Wrocławiu rozebrano w ubiegłym roku. Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach istnienia jeden z najlepszych postmodernistycznych obiektów w naszym kraju przeszedł do historii. Budynek, zrealizowany w 1993 roku według projektu Wojciecha Jarząbka, Pawła Jaszczuka, Jana Matkowskiego i Jacka Sroczyńskiego, należał ostatnio do spółki Polsat Nieruchomości, od której odkupiła go firma Noho Investment, powiązana z rodziną Kulczyków.

Nowy inwestor w miejscu wyburzonego obiektu planuje apartamentowiec. Na jego projekt zorganizował zamknięty konkurs architektoniczny. Wyniki poznamy dopiero w połowie kwietnia, wiadomo jednak, że jedną z propozycji przygotowało wrocławskie biuro AP Szczepaniak. Architekci opracowali dwie koncepcje, różniące się między sobą m.in. wykończeniem elewacji. Obie prezentują siedmokondygnacyjny obiekt skomponowany z trzech brył, szczelnie wypełniających działkę po dawnym domu towarowym i znajdującym się za nim niegdyś parkingu.

Na kształtowanie nowej bryły największy wpływ ma historia wraz z sąsiadującym kościołem św. Doroty. Inspiracja detalem i materiałem historycznym zostaje zaimplementowana w nowoczesnych podziałach i ascetycznych formach przypór. Ostro zakończone przypory dają możliwość wprowadzenia dwóch kolorów po obu stronach każdej z przypór, a zróżnicowanie barw zostało tak zaplanowane, aby uwypuklić podział na trzy budynki – wyjaśniają autorzy.

Od strony ul. Świdnickiej elewacje trzech ostatnich kondygnacji zostały nieznacznie wycofane, aby odsłonić absydę kościoła. Jak tłumaczą projektanci, to nawiązanie do rozwiązania zaproponowanego przez twórców Solpolu. Takich odniesień jest tu zresztą więcej. Pełni szacunku do autorów Solpolu, postanowiliśmy odzwierciedlić naszym zdaniem najbardziej charakterystyczny element jego elewacji, czyli uskoki schodkowo wznoszące się wzdłuż fasady – podkreślają architekci. Szczególnie widoczne będą one z perspektywu ul. Świdnickiej – dodają.

Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak
Koncepcja budynku w miejscu Solpolu, proj. AP Szczepaniak
Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak
Koncepcja budynku w miejscu Solpolu, proj. AP Szczepaniak
Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak
Koncepcja budynku w miejscu Solpolu, proj. AP Szczepaniak
Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak
Koncepcja budynku w miejscu Solpolu, proj. AP Szczepaniak
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa [NOWE WIZUALIZACJE] Na skwerze w sąsiedztwie Muzeum Architektury już za dwa lata stanie apartamentowiec Bernardyńska. Projekt budynku o charakterystycznych, rozrzeźbionych elewacjach pokrytych klinkierowymi płytkami ułożonymi w jodełkę opracowała Maćków Pracownia Projektowa.
Blisko 300 architektów i osobowości świata kultury przeciw wyburzeniu Solpolu 274 osoby z Polski i ze świata podpisało list otwarty do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w sprawie ochrony zagrożonych wyburzeniem obiektów takich jak Solpol Wojciecha Jarząbka, Basen Olimpijski Richarda Konwiarza czy ZETO Anny i Jerzego Tarnawskich.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Biurowiec L’UNI we Wrocławiu Projektanci przebudowali muzeum na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć społeczności – o realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Wojciech Fudala.
Biurowiec Brama Oławska we Wrocławiu Autorom biurowca udało się zapewnić przestrzenność i lekkość konstrukcji, która została wsparta na żelbetowych słupach tworzących głęboki podcień – o nowej realizacji pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy pisze Jerzy S. Majewski.
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.
Apartamentowiec Studio Plac Dominikański we Wrocławiu Zakończyła się realizacja siedmiopiętrowego apartamentowca Studio Plac Dominikański we Wrocławiu. Budynek dla TOSCOM Development zaprojektowało pracownia Dziewoński, Łukaszewicz Architekci.