Architektura MuratorProjektyNowy park linearny na warszawskim Ursynowie

Nowy park linearny na warszawskim Ursynowie

Na Ursynowie, nad tunelem południowej obwodnicy Warszawy, już w 2025 roku powstanie nowy park linearny. Projekt założenia o długości niemal dwóch kilometrów na podstawie koncepcji biura Proinwestycja opracowało studio Palmett.

Nowy park linearny na warszawskim Ursynowie
Park linearny nad tunelem południowej obwodnicy Warszawy, proj. Palmett; il. Sebastian Kochel
Park linearny nad tunelem południowej obwodnicy Warszawy
AutorzyPalmett
Zespół projektowyarchitekci krajobrazu Bartłomiej Gasparski, Michał Gzela, Karina Józwik-Ostrysz, Zuzanna Koncelova, Maciej Kubaszewski, Paweł Pytlasiński, Justyna Wilkowska, architekt Wiktor Kubik, Paweł Kusak
KonstrukcjaMaciej Leszczyński
InstalacjeRobert Grzeszczuk, Aneta Żyluk
InwestorZarząd Zieleni m.st. Warszawy, Urząd Dzielnicy Ursynów
Powierzchnia terenu120000.0 m²
Projekt2023
Data realizacji (koniec)2025
Koszt inwestycji44 mln PLN

Nowy park linearny na warszawskim Ursynowie zaplanowano nad tunelem zrealizowanej niedawno obwodnicy. Założenie o długości niemal dwóch kilometrów będzie przebiegać wzdłuż ul. Płaskowickiej, od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. Podzielono je na sześć części, których granice wyznaczają ulice poprzeczne. Każdy z odcinków wyróżnia się charakterystycznym dla siebie programem, doborem gatunkowym i układem roślinności, korespondując jednocześnie z całym parkiem oraz terenami go otaczającymi. Jednym z elementów spajających wszystkie części jest tak zwana żółta wstęga pojawiająca się w nawierzchni oraz elementach małej architektury. Żółtej wstędze towarzyszą nasadzenia drzew przebarwiających się jesienią na żółte barwy – tłumaczą autorzy z pracowni Palmett.

W ramach założenia posadzonych zostanie około tysiąca drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, a także pnącza, byliny i trawy ozdobne. Pojawią się ogrody deszczowe z nadwieszanym systemem drewnianych tarasów, pergole, fontanna posadzkowa, strefa rekreacyjna dla dzieci i dorosłych, ale też ogrody tematyczne i strefy sąsiedzkie. Szatę roślinną uzupełnią inspirowane naturalnym krajobrazem skupiska drzew i krzewów – tzw. czyżnie oraz łąki kwietne. W pobliżu placów i skrzyżowań powstaną rabaty bylinowe o naturalnym charakterze – dodają projektanci. Powierzchnia założenia wyniesie ponad 12 hektarów.

Nowy park linearny na warszawskim Ursynowie
Park linearny nad tunelem południowej obwodnicy Warszawy, proj. Palmett; il. Sebastian Kochel

Park linearny na Ursynowie: krótka historia

Pomysł realizacji parku linearnego na Ursynowie pojawił się w 2015 roku. Rok później władze dzielnicy zleciły firmie projektowo-konsultingowej Proinwestycja przeprowadzenie konsultacji społecznych i opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej założenia. W ich wyniku, zgodnie z postulatami mieszkańców, zaproponowano m.in. aby na całej długości parku zachować ciągłość terenów zieleni oraz wprowadzić rozwiązania sprzyjające ruchowi pieszo-rowerowemu.

Projektanci nawiązując do pasmowego układu miejskiej struktury dzielnicy, a także biorąc pod uwagę potrzeby przyszłych użytkowników i oczekiwania lokalnej społeczności, wydzielili w parku pasy o odmiennym krajobrazowo i funkcjonalnie charakterze: Pas Lasu Kabackiego, Pas miejski z murawą wielofunkcyjną, Pas centralny, Pas skwerów, Pas sportów miejskich, Pas Skarpy Warszawskiej. Poszczególne strefy funkcjonalno-przestrzenne różnią się między sobą sposobem zagospodarowania i charakterem przestrzeni. W efekcie są dedykowane różnym grupom użytkowników oraz zróżnicowanym sposobom spędzania wolnego czas – czytamy w podsumowaniu konsultacji.

Nad założeniami koncepcji architektoniczno-urbanistycznej pracował zespół w składzie: architektki krajobrazu Katarzyna Łowicka i Maja Skibińska, architekci Tomasz Birezowski i Mirosław Falkowski oraz Zygmunt Użdalewicz (współpraca: Anna Lebiedzińska, Dominik Tyborowski, Anna Strachocka, Paweł Suliborski, Agata Gójska, Robert Boch). Na podstawie koncepcji biuro Palmett przygotowało projekt budowlany i wykonawczy.

Nowy park linearny na warszawskim Ursynowie
Park linearny nad tunelem południowej obwodnicy Warszawy, proj. Palmett; il. Sebastian Kochel

Park nad tunelem południowej obwodnicy: realizacja

Koszt budowy parku szacowany jest na 44 mln zł. Poszczególne fragmenty założenia będą realizowane etapami, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli korzystać z nich jeszcze przed zakończeniem całej inwestycji. Pierwsze prace – na odcinku od ul. Stryjeńskich do al. KEN – mają rozpocząć się w tym roku. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy. Jak zapowiada stołeczny ratusz, realizacja nowego parku linearnego na Ursynowie zakończy się ostatecznie w 2025 roku.

Nowy park linearny na warszawskim Ursynowie
Park linearny nad tunelem południowej obwodnicy Warszawy, proj. Palmett; il. Sebastian Kochel
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Park miejski w Starachowicach Historię tego miejsca czyta się nie tylko w napotykanych wzdłuż parkowych ścieżek tekstach, ale i w użytych do rewaloryzacji parku materiałach. O nowej realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Beata Gawryszewska.
Wyniki konkursu na projekt ogólnodostępnego parku w Wilanowie Poznaliśmy wyniki konkursu inwestorskiego na projekt parku miejskiego w Wilanowie, który firma Ceetrus Polska zorganizowała we współpracy z warszawskim oddziałem SARP. Wśród laureatów m.in. RS Architektura Krajobrazu, Jaz Plus Architekci, Kształtownia, Piotr Hardecki Architekt i Abies.
Wilanów Park: konkurs inwestorski na projekt ogólnodostępnego parku w Warszawie Firma Ceetrus Polska wraz z warszawskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w otwartym konkursie na projekt parku miejskiego w Wilanowie. Koncepcja przeszło dwuhektarowego założenia zostanie wyłoniona w tzw. formule flamandzkiej.
Konkurs na projekt 17-hektarowego parku w Sankt Petersburgu Międzynarodowa Unia Architektów, Strelka KB i władze Sankt Petersburga zapraszają do udziału w konkursie na projekt zupełnie nowego parku miejskiego nad Newą. Do II etapu zaproszonych zostanie 8 zespołów, z których każdy otrzyma 60 tys. dolarów na rozwinięcie swojej koncepcji.
Park na Podzamczu w Łęcznej Kiedyś kupiecka, dziś górnicza — gmina Łęczna odkrywa ruiny zapomnianej historii miasta. Dzięki środkom unijnym zrewaloryzowano ogród dawnego zespołu parkowo-pałacowego oraz zabezpieczono pozostałości zabudowań folwarcznych. O realizacji piszą Piotr Hardecki, Hubert Trammer i Tomasz Michalak, a o historii Podzamcza Tomasz Żylski.
Nowy warszawski park. Rozstrzygnięcie konkursu Zwycięski projekt parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie wykonało krakowskie biuro eM4. Nowe miejsce rekreacji warszawiaków będzie miało ekologiczny, naturalny charakter - bujną roślinność oraz małą architekturę z naturalnych materiałów.