Architektura MuratorProjektyNowy zespół dydaktyczny Akademii Muzycznej w Krakowie

Nowy zespół dydaktyczny Akademii Muzycznej w Krakowie

Na Grzegórzkach, w sąsiedztwie bulwaru Kurlandzkiego, powstanie zespół dydaktyczny Akademii Muzycznej według projektu pracowni Gehry Partners.

Nowy zespół dydaktyczny Akademii Muzycznej w Krakowie
Główna sala z widownią otaczającą scenę łączy cechy typu shoebox i vineyard.

Dwuetapowy konkurs na projekt kompleksu zorganizowały władze akademii. Nowe budynki zaplanowano na terenach powojskowych w południowej części dzielnicy Grzegórzki, tuż obok reprezentacyjnych bulwarów wiślanych, ale też przebiegających w sąsiedztwie torów kolejowych, co było dużym wyzwaniem dla architektów z uwagi na charakter uczelni i wymóg zlokalizowania na działce sali koncertowej. Uczestnicy mieli też zaprojektować budynek lub kompleks budynków dla trzech zespołów artystycznych: Filharmonii Krakowskiej, Sinfonietty Cracovia i Capelli Cracoviensis oraz obiekty dydaktyczne wraz z uzupełniającą je infrastrukturą rekreacyjną i usługową. Spośród 33 prac nadesłanych na konkurs do drugiego etapu jury zakwalifikowało 10. Zwyciężył projekt Franka Gehry’ego, który zaproponował zespół zróżnicowanych kubaturowo pawilonów wkomponowanych między istniejące drzewa i otwierających się w stronę rzeki. W centrum założenia, na planie zbliżonym do litery U, miałby powstać blok dydaktyczny o dekonstruktywistycznej formie, a obok sześcienna bryła głównej sali koncertowej na 669 miejsc. ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2021

Nowy zespół dydaktyczny Akademii Muzycznej w Krakowie
Luma Tower w Arles: nowa realizacja Franka Gehry'ego Francuskie Arles, znane z pozostałości budowli z czasów rzymskich i twórczości van Gogha, który stworzył tam wiele ze swoich najsłynniejszych dzieł, zyskało kolejną atrakcję. Właśnie oddano do użytku 56-metrową LUMA Tower projektu Franka Gehry'ego.
Korespondencja z Paryża, część I: La Fondation Louis Vuitton i wystawa Franka Gehry'ego w Centre Pompidou Marzę, by dać Paryżowi wspaniały statek, symbolizujący głębokie oddanie Francji sprawom kultury – te słowa Franka Gehry’ego widnieją wypisane na ścianie holu w jego najnowszej realizacji - galerii sztuki Fondation Louis Vuitton. Otwarciu gmachu towarzyszy przeglądowa wystawa twórczości Franka Gehry’ego, czynna w Centre Pompidou do 26 stycznia 2015 roku - pisze Barbara Gadomska.