Dom z Grotą

Ogród pod domem: willa przy Lesie Wolskim w Krakowie w finale World Architecture Festival

2023-11-24 17:20

W bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Wolskiego, nieopodal krakowskich Błoń, stanie Dom z Grotą. Architekci nieznacznie nadwiesili bryłę nad ziemią, projektując w zagłębieniu leśny ogród z roślinnością endemiczną. Projekt znalazł się w finale tegorocznego World Architecture Festival.

Dom z Grotą w Krakowie
Autorzy: BXB studio
Zespół projektowy: Bogusław Barnaś, Urszula Furmanik, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Bartłomiej Mierczak, Monika Kalinowska, Magdalena Fuchs, Wojciech Buchta, Marcin Barański, Marcin Owczarek, Aleksandra Gawron, Bartłomiej Szewczyk, Łucja Janik, Bartosz Karwat, Katarzyna Trzepałka, Aleksandra Parchem
Powierzchnia: ok. 1000 m²
Projekt: 2022-2023

Dom z Grotą w finale World Architecture Festival

World Architecture Festival to jedna z największych imprez architektonicznych na świecie. Coroczne wydarzenie organizowane jest przez koncern medialny EMAP, wydający m.in. czasopismo „Architectural Review” i od lat organizujący wiele podobnych imprez na całym świecie, w tym Międzynarodowy Festiwal Reklamy w Cannes. 33 W tym roku na tzw. krótkiej liście znalazło się 495 projektów i realizacji, podzielonych na 33 kategorie. Wśród finalistów tradycyjnie nie brakuje najbardziej znanych światowych biur, ale jest też pracownia z Polski. To BXB studio Bogusława Barnasia z projektem tzw. Domu z Grotą.

Budynek o powierzchni blisko 1000 m² zaplanowano na stromym stoku w okolicy Lasu Wolskiego. Architekci postanowili posadowić go możliwie wysoko, aby od strony północnej zapewnić z wnętrza panoramiczny widok na Kraków.

Do domu dojeżdżamy tunelem, który zaczyna swój bieg zaraz po przekroczeniu granicy posesji. Redukujemy w ten sposób problemy z podjazdem i potrzebą odśnieżania czy utrzymania drogi. Tworzymy również większą powierzchnię zieloną działki, chowając infrastrukturę pod ziemią. Dojście piesze do domu, a konkretnie do południowej fasady, prowadzimy możliwie najkrótszą drogą – nie obchodzimy budynku naokoło, a zwyczajnie przechodzimy naturalnym, zielonym traktem pod budynkiem nadwieszonym na łagodnie falującym stoku górskim – tłumaczy architekt Bogusław Barnaś, główny projektant obiektu.

W ten sposób w zagłębieniu terenu pod domem powstanie niewielki leśny ogród, nazywany przez autorów grotą. Aby zapewnić mającym pojawić się tu roślinom jak najlepsze warunki, przewidziano też rodzaj świetlika, stanowiącego przy okazji jedną ze ścian wewnętrznego domowego basenu. Dla wzmocnienia surrealistycznego efektu i zwiększenia ilości światła w przestrzeni ogrodu „sufit” groty wyłożony byłby lustrzaną podbitką. Kolejny ogród architekci zaplanowali na dachu. Tu znajdzie się także taras widokowy, zewnętrzna kuchnia, jacuzzi i niewielka farma solarna.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Dom z grotą, proj. BXB Studio

i

Autor: serwis prasowy

Dom inteligentny i ekologiczny

W parterze budynku rozplanowano otwartą strefę dzienną – dwupoziomowy hol wejściowy, salon z widokiem na panoramę Krakowa, kuchnię oraz jadalnię. Na tym poziomie zlokalizowano również strefę spa ze wspomnianym już, przeszklonym z trzech stron basenem. Na piętrze przewidziano z kolei sypialnie i pokoje domowników. W obiekcie znajdzie się też widna, obsługująca wszystkie kondygnacje, również dwie podziemne. Tutaj zlokalizowaliśmy fitness, pomieszczenia techniczne oraz halę garażową. Dostęp światła dziennego zapewnią w tych przestrzeniach specjalnie uformowane studnie doświetlające – dodaje Barnaś. To jeden z najbardziej inteligentnych, ekologicznych, nowatorskich i złożonych konstrukcyjnie oraz technologicznie domów, jakie kiedykolwiek udało nam się zaprojektować – podsumowuje.

Gala finałowa, podczas której poznamy tegorocznych zwycięzców World Architecture Festival odbędzie się w dniach 29 listopada-1 grudnia w Singapurze. Oprócz Domu z Grotą w finale znalazła się też modernizacja Teatru Letniego w Szczecinie (proj. Flanagan Lawrence).