Okrąglak

Pozwolenie na prowadzenie prac budowlanych przy obiekcie zabytkowym uzyskał projekt rewitalizacji poznańskiej ikony modernizmu. Autorzy: JEMS Architekci.

Okrąglak

Wzniesiony w latach 1948-55 Okrąglak, mimo że powstał w okresie socrealizmu, uchodzi za wybitne dzieło architektoniczne polskiego modernizmu, nawiązujące do najlepszych światowych wzorców. Jego autorem jest warszawski architekt Marek Leykam. Wybudowany w samym sercu miasta, przez dziesięciolecia pełnił funkcję popularnego domu towarowego, a jako budynek, stał się ikoną Poznania i jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w centrum miasta. Z uwagi na jego wartość architektoniczną został wpisany do rejestru zabytków.
Inwestycja ma na celu ochronę i rewitalizację istniejącego budynku, przy zachowaniu i odtworzeniu najważniejszych architektonicznych i historycznych wartości obiektu. Odzyska on całkowicie swój kształt, poprzez wyburzenie dodatkowej klatki schodowej, łączącej Okrąglak z budynkiem biurowym przy ulicy Mielżyńskiego, a także likwidację zewnętrznych schodów pożarowych, które zostały dobudowane w późniejszych latach.
Zachowana i odnowiona zostanie zaś wewnętrzna klatka schodowa z trzema biegami schodów, wraz z odtworzeniem jej oryginalnego wyglądu, a także pozostałe elementy dekoracyjne wnętrz, które będą wyeksponowane w nowej aranżacji wnętrz biurowych. W odrestaurowanej klatce schodowej na parterze, planowane jest zlokalizowanie reprezentacyjnej recepcji, wykorzystując charakterystyczny widok spiralnych schodów biegnących w górę przez 9 kondygnacji. Funkcje dodatkowe - butiki w parterze, dwupoziomowa restauracja (na kondygnacjach -1 i -2), do której będzie prowadzić osobne wejście bezpośrednio z ulicy 27 Grudnia - dopełnią obrazu.
Elewacji zewnętrznej zostanie przywrócony kolor jasnoszarego betonu oraz dużych okien bez poziomych podziałów. Powróci także charakterystyczna betonowa balustrada, zwieńczająca dach budynku. W pierwszych miesiącach 2009 roku rozpoczną się prace rozbiórkowe zewnętrznej klatki schodowej. Początek prac budowlanych planowany jest na połowę roku 2009, a zakończenie całości i otwarcie nowego Okrąglaka - rok później (2010).

Czytaj także: Wokół Okrąglaka – poznańska Brama Teatru


Centrum Development & Investments (CDI) specjalizuje się w inwestycjach rewitalizacji i rozwoju obiektów handlowo-usługowych i biurowych. Firma jest grupą spółek będących właścicielami nieruchomości m.in. Wars & Sawa i Junior oraz Smyk w Warszawie czy Supersam w Katowicach.
Jedną z kluczowych inwestycji CDI jest prowadzona rewitalizacja i rozbudowa domu handlowego Renoma we Wrocławiu.

Okrąglak w Poznaniu. Przebudowa i rewitalizacja poznańskich budynków Marka Leykama i Stanisława Zalewskiego Awangardowy budynek Okrąglaka wzniesiony w 1954 roku w Poznaniu według projektu Marka Leykama i Stanisława Zalewskiego doczekał się przebudowy i rewitalizacji. Efekty przebudowy Okrąglaka i Kwadraciaka zaprezentowane zostały w marcowym numerze miesięcznika "Architektura-murator"