Opera Nova w Bydgoszczy powiększy się o czwarty krąg

i

Autor: Archiwum Architektury Rozbudowa Opery Novej w Bydgoszczy, proj. Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski; nowy budynek z elewacją przeszkloną od strony rzeki pomieści m.in. salę prób

Opera Nova w Bydgoszczy powiększy się o czwarty krąg

2023-02-20 18:36

Bydgoska Opera Nova zyska wkrótce czwarty krąg. Koncepcję programowo-przestrzenną obiektu jeszcze w 2017 roku przygotowało sopockie biuro Warsztat Architektury Krzysztofa Kozłowskiego.

Nazwa obiektu Rozbudowa Opery Novej w Bydgoszczy
Autorzy Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski
Generalny wykonawca Budimex
Inwestor Urząd miasta Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Powierzchnia użytkowa 5730.0 m²
Powierzchnia całkowita 8206.0 m²
Kubatura 37294.0 m³
Data realizacji (koniec) 2026
Koszt inwestycji 116 000 000 zł

Historia Opery Novej w Bydgoszczy sięga początków lat 60. W 1961 roku zorganizowano konkurs architektoniczny, który wygrał Józef Chmiel, proponując – jak pisał na naszych łamach Grzegorz Stiasny – na wskroś modernistyczną i klarowną koncepcją wzniesienia trzech przenikających się w planie walców, miękko wpisujących się w kształt działki określonej przez meandry rzeki. Fasady poszczególnych kręgów pocięte zostały zmiennym rytmem wąskich pionów okiennych przypominających nieco rozfalowaną klawiaturę fortepianu. Nikt pewnie wówczas nie przypuszczał, że realizacja projektu potrwa ponad czterdzieści lat, przetrwa kolejne epoki polityczne i architektoniczne mody i na dodatek nie zostanie w końcu oceniona jako relikt minionych epok, lecz powód do lokalnej dumy, nowy symbol kulturalnego oblicza Bydgoszczy – podsumowywał Stiasny („A-m” 10/2007). Budynek ostatecznie oddano do użytku w 2006 roku. Na przestrzeni lat projekt wielokrotnie zmieniano i modyfikowano. Jedna z koncepcji, opracowana gdy do zespołu architektów dołączył jako współautor Andrzej Prusiewicz, zakładała dodanie czwartego walca. Realizacja tej idei wkrótce dojść ma do skutku. W 2017 roku dyrekcja instytucji zleciła pracowni Warsztat Architektury opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej dla nowej bryły. W środku miała się znaleźć sala prób o takich samych parametrach jak główna scena operowa, wielofunkcyjna przestrzeń wystawiennicza oraz sala kinowa na ok. 300 widzów. W ramach inwestycji planowano też budowę dwupoziomowego garażu podziemnego. Miałby on powstać w miejscu obecnego parkingu po wschodniej stronie gmachu.

Na początku roku podpisano umowę z firmą Budimex na realizacje projektu. Kosztami inwestycji, czyli blisko 116 mln zł, podzieliły się po połowie Urząd miasta Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zgodnie z planem rozbudowa powinna się zakończyć w połowie 2026 roku. Jak czytamy w informacji prasowej, czwarty krąg zostanie funkcjonalnie i użytkowo połączony z obiektem głównym. Nowa, pięciokondygnacyjna bryła pomieści salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych, a także salę kinową o bardzo wysokich parametrach dźwięku i obrazu. Przewidziano też budowę dwupoziomowego parkingu podziemnego dla 228 pojazdów wraz z placem miejskim powyżej.

ZAPISZ SIĘ