Architektura MuratorProjektyOsiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates

Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates

Rozpoczyna się realizacja osiedla Mieszkanie Plus na katowickich Szopienicach według projektu biura Kuryłowicz & Associates. Typologia i schemat zabudowy stanowią rozwinięcie konkursowego opracowania na modelowy budynek wielorodzinny z 2017 roku.

Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates
Osiedle Mieszkanie Plus przy ul. Korczaka w Katowicach, proj. Kuryłowicz & Associates; il. Wojciech Kowalczyk
Osiedle Mieszkanie Plus przy ul. Korczaka w Katowicach
AutorzyKuryłowicz & Associates
Zespół projektowyarchitekci Ewa Kuryłowicz, Maria Saloni-Sadowska, Marcin Szubski, Paulina Gutkowska, Tomasz Kopeć, Joanna Musiałowicz, Kamil Raczak, Marek Sobol, Katarzyna Flasińska-Rubik, Aleksander Krauze, Aleksandra Kurzątkowska, Sonia Kwiatkowska, Antoni Szubski
Architektura krajobrazuZielone Studio
KonstrukcjaBomar Projekt
InwestorMDR Katowice 2
Powierzchnia terenu60000.0 m²
Powierzchnia zabudowy10500.0 m²
Powierzchnia użytkowa29100.0 m²
Powierzchnia całkowita49530.0 m²
Kubatura135000.0 m³
Projekt2018-2020
Data realizacji (koniec)2024

Konkurs architektoniczny na projekt modelowego budynku wielorodzinnego w programie Mieszkanie Plus spółka BGKN (dziś Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości ogłosiła w 2017 roku. Patronat objęła nad nim redakcja „Architektury-murator”. Uczestnicy mieli zaproponować innowacyjne pomysły konstrukcyjne i nowatorskie rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość budynków przy stosunkowo niskim koszcie budowy. Prace finalistów mają szansę na wdrożenie w ramach realizowanego przez spółkę programu Mieszkanie Plus. Modelowe domy powinny być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt ich budowy nie powinien przekroczyć 2 tys. zł netto za m² – pisali w założeniach organizatorzy. Spośród 75 prac, jakie napłynęły na konkurs jury wyłoniło cztery: pracowni Kuryłowicz & Associates, biura S.A.M.I. Architekci, Ema Studio i firmy Archibiuro.com. Pierwsza doczekała się realizacji koncepcja S.A.M.I. Architekci. Właśnie dobiega końca budowa ich osiedla w Toruniu. Zespół ten, powstający w rejonie ul. Okólnej i Andersa na południu miasta, ma być jednocześnie pierwszą inwestycją programu Mieszkanie Plus zrealizowaną w technologii prefabrykacji.

Czytaj też: Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci |

Nowe osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach

Pod koniec lipca tego roku rozpocznie się z kolei budowa osiedla Mieszkanie Plus według koncepcji Kuryłowicz & Associates. Zespół oferujący ponad 500 nowych lokali powstanie przy ul. Korczaka na poprzemysłowych terenach wschodnich obrzeży Katowic. Właśnie ze względu na lokalizację, architekci szczególną uwagę poświecili na stworzenie czytelnego układu miejskiego, który zorganizowany zostanie wzdłuż nowych ulic i placu. Układ ten uzupełniony będzie systemem zielonych podwórek i ogólnodostępnych przestrzeni rekreacyjnych. Zaproponowana kompozycja urbanistyczna nawiązuje do tradycyjnego układu miasteczka, co sprzyjać ma tworzeniu się więzi społecznych, integracji i identyfikacji mieszkańców – mówi Marcin Szubski, starszy architekt w biurze Kuryłowicz & Associates. Na dziedzińcach poszczególnych kwartałów architekci przewidzieli ponadto ogródki społeczne. To autorski pomysł naszej pracowni, by dać mieszkańcom możliwość samodzielnej uprawy roślin. Nowatorska jak na skalę mieszkaniową funkcja ogrodu ma także istotne walory integracyjne oraz edukacyjnie – dodaje Szubski.

Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates
Osiedle Mieszkanie Plus przy ul. Korczaka w Katowicach, proj. Kuryłowicz & Associates; il. Wojciech Kowalczyk

Mieszkanie Plus przy Korczaka: kiedy zakończenie budowy

Na 6-hektarowym terenie w pierwszym etapie powstanie 10 budynków ustawionych w niewielkie, półotwarte kwartały. Ich rzuty rozplanowano na modułowej siatce, aby mieszkania w maksymalnie prosty sposób dawały się adaptować do potrzeb użytkowników. W najczęściej występujących lokalach dwupokojowych z zamkniętą kuchnią można szybko przenieść kuchnię do aneksu w pokoju dziennym i uzyskać dodatkową sypialnię lub, po powiększeniu łazienki, dostosować przestrzeń do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Na osiedlu Mieszkanie Plus przy ul. Korczaka znają się lokale o powierzchni od 32 do niemal 90 m². Zakończenie realizacji przewidywane jest na początek 2024 roku.

Polacy projektują w Ukrainie! We Lwowie trwa budowa hotelu według projektu Kuryłowicz & Associates Polscy architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali hotel w samym sercu Lwowa. Mimo wojny i niepewnej sytuacji na rynku realizacja obiektu właśnie trwa. Zakończenie prac planowane jest na przyszły rok.
Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates We Wrocławiu powstanie kolejny prywatny akademik. Jak zapowiadają projektanci z Kuryłowicz & Associates będzie jednak inny niż wszystkie, skrojony na miarę potrzeb współczesnego studenta.
Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Zespół hotelowo-apartamentowy na Służewcu: nowy projekt Kurylowicz & Associates Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Komputerowej na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie nowy zespół hotelowo-apartamentowy. Projekt na zlecenie firmy Acer Re opracowało biuro Kurylowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne. O nowej realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko.
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.