fotka z /zdjecia/sala_glowna.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Pawilon Polski w Saragossie

2008-05-14 2:00

Już 14 czerwca Polska pokaże na wystawie EXPO 2008 swój pawilon - futurystczne wnętrze z tradycją. (Autorzy: KIPP Projekt Sp. z o.o.)

Koncepcja pawilonuPawilon Polski ma powierzchnię niemal 1000 m2 i należy do jednych z największych na EXPO 2008. Fasada wykonana z faszyny o specyficznej konstrukcji tężni solankowej. Wewnątrz, przestrzeń o nowoczesnym designe’ie z drewnianymi elementami, nawiązuje fakturą i kształtem do luksusowych jachtów. Taka aranżacja ma podkreślać wiodącą pozycję Polski w projektowaniu i budowaniu nowoczesnych jachtów w Europie.

FasadaFasada pawilonu przedstawia tężnię wykonaną z gałęzi tarniny, po których spływa woda solankowa. Ze spływających kropli wody powstaje aerozol wodny, który w postaci lekkiej mgiełki unosić się będzie w pobliżu tężni tworząc przyjemny i uzdrawiający mikroklimat. W nocy fasada iluminowana będzie wielobarwnym światłem.

Hol wejściowyWirtualny gospodarz zaprasza do podróży po Pawilonie Polski. W holu widać wyraźny kontrast między fasadą tężni, wykonaną z naturalnych materiałów, a futurystyczną i gładką powierzchnią ściany sali projekcyjnej.

Przestrzeń ekspozycyjnaW części ekspozycyjnej pawilonu,  poszczególne elementy nawiązują swoją formą i kolorystyką do luksusowego jachtu żaglowego. Subtelne połączenie materiałów naturalnych i tych wykorzystywanych w najnowocześniejszych technologiach szkutniczych bezpośrednio nawiązuje do hasła przewodniego udziału Polski w Wystawie EXPO 2008 – Create & Care.

Pierwszym przystankiem w podróży jest kapsuła zatytułowana Maszyna wodna. W formie rzeźbiarsko-multimedialnej instalacji prezentuje opowieść o wodzie, która jest źródłem siły, energii i życia. Prezentacja jest impresją na temat różnorodnych możliwości wykorzystania wody w życiu człowieka. Jest to zatem bardzo silne nawiązanie do pierwszej części hasła przewodniego udziału Polski w Wystawie EXPO 2008 – Create. Autorem kapsuły jest krakowski artysta Marek Grabowski.

Przystanek drugi zaprasza do Polski na Mistrzostwa Europy 2012 w piłce nożnej. W multimedialnych projekcjach oraz scenografii prezentowane będą wizualizacje projektowanych stadionów oraz sceny z historii polskiego futbolu. Autorem koncepcji tej części pawilonu jest znany miłośnik sportów, aktor Andrzej Strzelecki.

Ostatni przystanek w tej części ekspozycji to kapsuła zatytułowana Natura i jest odpowiedzią na drugą część hasła. W jej wnętrzu znajdzie się holograficzna prezentacja dzikiej przyrody. Jest to kolejny element podróży po wirtualnym świecie wykreowanym w Pawilonie Polski. Jednocześnie zwiedzający mają tu okazję do odwiedzenia najpiękniejszych zakątków kraju. Na całości tej części wyświetlane będą projekcje artystycznych animacji komputerowych nawiązujących do tematu wody – ich autorami są twórcy skupieni w firmie Se-ma-for, mający na koncie pracę przy niedawno nagrodzonym Oskarem za animacje filmie Piotruś i wilk.

Sala spektaklu-multimedialnegoZ ogólnej przestrzeni ekspozycyjnej zwiedzający przechodzą do sali projekcyjnej, która nawiązuje swoją futurystyczną formą do kadłuba jachtu. Wewnątrz będzie można obejrzeć projekcję kilkunastominutowego spektaklu multimedialnego o Polsce. Scenarzystą filmu jest Tomasz Łysiak, reżyserem Andrzej Kałuszko, a autorem zdjęć Andrzej Jaroszewicz. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki trzech sprzężonych kamer przy realizacji filmu (także podczas zdjęć lotniczych) oraz wyświetlania go na kilku ekranach okalających widza, osiągnięty zostanie efekt złudzenia przebywania w prezentowanej rzeczywistości. Spektakl opowiada mini-fabułę (rzadkość na Expo), historię hiszpańskiego żeglarza, który będąc gościem na polskiej białej fregacie „Dar Młodzieży” dostrzega piękną syrenę i zafascynowany, rusza za nią w pościg. Syrena okazuje się zwykłą polską dziewczyną, która umykając przed pogonią staje się przewodnikiem po Polsce. Twórcą animacji do filmu jest Tomasz Bagiński i firma Platige Image.

Przestrzeń informacyjno-komercyjnaZ sali kinowej goście przechodzą do przestrzeni, w której znajduje się restauracja serwująca tradycyjne polskie potrawy. Wnętrze utrzymane jest w nowoczesnej konwencji estetycznej całego pawilonu. Zwiedzający będą mieli również możliwość pobrania informacji o Polsce na telefon komórkowy oraz inne nośniki multimedialne.

www.expo2008poland.pl