The Pavilions – Anambas | |
Autorzy: | DEMIURG |
Zespół projektowy: | Inga Rolek, Wiktor Smogór, Natalia Steblewska, Hubert Maciejewski, Kamil Rutkowski, Marcin Gatniejewski, Mariusz Sanewski |
Inwestor: | Frontier Experience |
Operator obiektu: | Pavilions Hotels and Resorts |
Realizacja: | 2023 |
Luksusowe i ekologiczne?
Wyspy Anambas są częścią archipelagu Riau i leżą pośrodku Morza Południowochińskiego, około 300 km na północny wschód od Singapuru. W ramach przedsięwzięcia, realizowanego przez firmę Frontier Experience, na wyspach powstaną luksusowe rezydencje oraz hotel. Projekt założenia opracowało poznańskie biuro DEMIURG. Architekci zaproponowali w sumie 22 obiekty o powierzchni od 50 do około 120 m² oraz niezbędne zaplecze techniczne. Głównym założeniem inwestora było przede wszystkim ograniczenie ingerencji w naturalny krajobraz do minimum. Budynki miały być ponadto zeroemisyjne, samowystarczalne i nie wpływać negatywnie na lokalny ekosystem.
Energię elektryczną zapewniono poprzez wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Równikowe słońce i niewielkie zachmurzenie są w tym wypadku bezcenne, a ich efektywność nieoceniona. Woda pitna będzie natomiast pozyskiwana z otaczającego morza, następnie odsalana, a po zużyciu oczyszczona i wpuszczona ponownie do obiegu. Wykorzystano także krajobraz wysp, prowadząc wszystkie instalacje pod planowanymi ścieżkami – by uniknąć dodatkowych wycinek oraz lokalizując zbiorniki retencyjne i oczyszczalnie w najwyższym punkcie wyspy, z którego wszystko będzie dalej rozchodziło się grawitacyjnie – tłumaczą autorzy.
Autorska wersja architektury Malezji i Sumatry
Architekci przyznają, że projektowanie w prawie dziewiczym otoczeniu stanowiło dla nich ogromne wyzwanie. Pozornie wydawać by się mogło, że mamy nieskończone możliwości i otwarte pole do kreacji. Przyzwyczajeni do projektowania w odniesieniu do zastanego kontekstu, musieliśmy jednak całkowicie zmienić podejście – wyjaśniają. Analizując lokalną architekturę, w szczególności drewniane budownictwo Malezji i Sumatry, zaproponowali jej autorską interpretację.
Rozwiązania od dawna znane na innych wyspach, należało zaadaptować i przełożyć na nowoczesną formę. Najciekawsze były elementy wynikające z indywidualnego podejścia do warunków atmosferycznych i równikowego klimatu. Jedną ze wspólnych cech dla zabudowy przy tej części Oceanu Spokojnego jest wyniesienie drewnianej konstrukcji słupowej powyżej poziomu terenu. Można je spotkać zarówno w tradycyjnej architekturze Bataków, Torajów czy stylu zabudowy Rumah adat i Malay House. Takie wyniesienie budynków przede wszystkim chroniło przed wodą podczas monsunów, pozwalało na budowę na terenach zalewowych i bagnistych, ale także chroniło wnętrze przed insektami – opowiadają projektanci.
W projekcie postanowili wykorzystać ten sam motyw, ale w innym celu. Na parterze przestrzeń dzienną umieszczono pomiędzy ażurową konstrukcją słupową, by zatarła się granica pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem budynku.
Otaczająca budynek dżungla, skały i plaże mają także wizualnie wchodzić do środka, przenikać się z willą. Pomiędzy słupami znajduje się absolutne minimum ścian, a duże przeszklenia można dowolnie otwierać i składać – zdradzają architekci. Budowa apartamentów na wyspach Anambas ma się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.