Architektura MuratorProjektyPrzebudowa dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta Białystok. Wyniki konkursu architektonicznego

Przebudowa dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta Białystok. Wyniki konkursu architektonicznego

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt przebudowy dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta Białymstoku. Zwycięska koncepcja pracowni Atelier Zetta zakłada m.in. odtworzenie historycznego detalu dawnej synagogi oraz włączenie jej w czterokondygnacyjny, transparentny budynek uzupełniający pierzeję ulicy.

Bożnica, Białystok, Atelier Zetta
Projekt przebudowy dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta BiałystokJ.K. Branickiego 3, Białystok
AutorzyAtelier Zetta
Powierzchnia terenu2100.0 m²
Powierzchnia zabudowy709.5 m²
Kubatura14206.0 m³

Przedmiotem konkursu była koncepcja przebudowy dawnej bożnicy żydowskiej "Bejt Szmuel" (hebr. Dom Szmuela) przy ul. J.K. Branickiego 3 w Białymstoku, obecnie użytkowanej przez Białostocki Klub Sportowy "Hetman", na siedzibę Rady Miasta Białystok.

Istotnym warunkiem konkursu była refleksja na dziedzictwem kulturowym oraz przyszłością budynku. Dawny obiekt kultu religijnego w przyszłości ma stać się obiektem współczesnej żywej demokracji lokalnej, nowym miejscem posiedzeń przedstawicieli mieszkańców miasta.

Pierwszą nagrodę w wysokości 35 000 zł oraz zaproszenie udziału w postępowaniu prowadzonym w trybie z wolnej ręki w sprawie udzielenia zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej, przyznano pracowni architektonicznej Atelier Zetta, Zenon Zabagło z Białegostoku.

Zwycięska koncepcja przewiduje dopełnienie pierzei ul. Branickiego. Dwukondygnacyjny budynek dawnej synagogi ma zostać wkomponowany w nową, czterokondygnacyjną bryłę. Wspólny hol wejściowy prowadzić będzie od prawej strony budynku, gdzie wprowadzono także bramę przejazdową na zaplecze działki. Projekt przewiduje rekonstrukcję historycznego detalu architektonicznego dawnej synagogi w betonie architektonicznym oraz skontrastowanie go z nowoczesną, transparentną architekturą planowanej rozbudowy. W ciągu dnia w szklanej fasadzie odbijać się będzie widok znajdującego się naprzeciwko parku przy Teatrze im. Węgierki, natomiast w nocy nowa bryła zostanie podświetlona.

Bożnica, Białystok, Atelier Zetta

Najważniejsze miejsce spotkań, czyli sala posiedzeń Rady Miasta (dla radnych, Prezydenta Białegostoku wraz z zastępcami i dyrektorami, obsługi technicznej posiedzeń Rady Miasta, widowni i dziennikarzy) została umieszczona na parterze w budynku starej synagogi. Na piętrze utrzymano historyczne założenie antresoli na słupach żeliwnych jako drugą kondygnację dla widowni. Z prawej strony przewidziano zaplecze socjalne w postaci aneksu kuchennego z jadalnią przy antresoli.

Placyk na zapleczu budynku uwzględnia możliwość zamontowania elementów interaktywnych, które pozwalałyby na urozmaicenie programu rekreacyjnego.

Wyniki konkursu architektonicznego na przebudowę i rozbudowę dawnej bożnicy żydowskiej w Białymstoku

I nagroda – Atelier Zetta, Zenon Zabagło

II nagroda – ARCHBUD Andrzej Jurkiewicz

III nagroda – Pracownia Projektowa Kaczyński i spółka, Barbara Miron-Kaczyńska, Stefan Kaczyński

Wyróżnienie I stopnia – Marek Rytych Architekt

Wyróżnienie II stopnia – +48 Grupa Projektowa S.C. Karol Szparkowski, Kamil Miklaszewski, WARSZAWA; Szaroszyk & Rycerski Architekci Sp. z o.o.

Wyróżnienie honorowe (niepieniężne) –  Pracownia Architektoniczna 1997 Sp. z o.o.

Wyróżnienie honorowe (niepieniężne) – MAK Marcin Kwietowicz oraz Brzozowski Grabowiecki Architekci Sp. z o.o.

Tagi:
Dyplom absolwentki Politechniki Białostockiej z nagrodą w plebiscycie portalu BauNetz Praca dyplomowa Anny Jankowskiej, absolwentki Wydziału Architektury na Politechnice Białostockiej, zdobyła III miejsce w ostatniej odsłonie plebiscytu portalu BauNetz i została tym samym nominowana do tytułu Master der Master, który przyznawany jest pod koniec roku.
Hotel Ibis w Białymstoku Projektantom udało się stworzyć minimalistyczne wnętrza pełne odniesień do walorów przyrodniczych Podlasia. Oddali klimat regionu w sposób uniwersalny, bez konieczności sięgania po wzory ze skansenów – pisze Michał Chodorowski.
Rusza budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku Koncepcja architektoniczna budynku powstała w białostockiej pracowni Arkon Jan Kabac, projekt budowlany wykonało warszawskie biuro Mateusz Wejchert Architekt. Obiekt ma powstać do końca 2017 roku.
Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa W Białymstoku zawiązała się kooperatywa, która chce zrealizować budynek wielorodzinny. Na jej czele stoją projektanci z Meteor Architects.
Stadion miejski w Białymstoku Ażurowa konstrukcja nośna nawiązuje do koron pobliskich drzew, przez które delikatnie przesącza się światło słoneczne, ale poprzez swą dynamikę i nakładające się rytmy ma też stanowić zapowiedź sportowego widowiska. O stadionie projektu Kuryłowicz & Associates pisze Bartosz Czarnecki.
Uniwersytecka aula w Białymstoku Zestawione w dynamicznej kompozycji trzy miedziane, łagodnie wijące się wstęgi, przywodzą na myśl kurtynę kryjącą przestrzeń rozgrywającego się na wielu poziomach spektaklu. Jednak autorzy przywołują inspiracje bliższe naturze – pobliski Las Zwierzyniecki. Za sprawą subtelnego rytmu podziałów elewację frontową można też odczytać więc jako architektoniczną interpretację ściany lasu