Architektura MuratorProjektyPrzebudowa pętli tramwajowej na osiedlu Biskupin

Przebudowa pętli tramwajowej na osiedlu Biskupin

Architekt Mikołaj Smoleński opracował kompleksowy projekt modernizacji zdegradowanej przestrzeni przy pętli tramwajowej na osiedlu Biskupin. Mieszkańcy Wrocławia mogą głosować na tę koncepcję w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego.

Przebudowa pętli tramwajowej na osiedlu Biskupin
Koncepcja przebudowy pętli tramwajowej na osiedlu Biskupin we Wrocławiu, projekt: Mikołaj Smoleński, współpraca: Florian Boniface, Hanna Skąpska, dzięki uprzejmości sofft.

Wrocławscy architekci coraz częściej realizują pomysły dzięki budżetowi obywatelskiemu. W 2015 roku, za sprawą zwycięskiego projektu zgłoszonego przez aktywistę Roberta Gacka z Akcji Miasto zespół architektów z pracowni menthol architects, sofft oraz no studio przygotował wielofunkcyjną instalację, która stanęła na bulwarze Lecha i Marii Kaczyńskich nad Odrą. To trójwymiarowy napis WRO, funkcjonujący jako ławka i rodzaj informacji wizualnej. Zgodnie z założeniem twórców, forma obiektu, zlokalizowanego na tle mostu Grunwaldzkiego, w naturalny sposób zachęcać będzie do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, które stanowić mogą swoistą pocztówkę promującą Wrocław.

Do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego prowadzący pracownię sofft Mikołaj Smoleński zgłosił propozycję przebudowy zaniedbanej pętli tramwajowej przy ul. Olszewskiego na osiedlu Biskupin. Jest to ważne i uczęszczane miejsce łączące przed- i powojenną część dzielnicy. Oprócz pętli znajduje się tam także duży pawilon usługowy z supersamem, małymi sklepami i lokalami gastronomicznymi oraz wiele drobnych punktów handlowych. W chwili obecnej panuje tam jednak zupełny chaos przestrzenny. Projekt zakłada przekształcenie i uporządkowanie otoczenia w taki sposób, aby umożliwić mieszkańcom większą integrację: spotkania w kawiarni, udział w kiermaszach czy niewielkich festynach. Nowy charakter przestrzeni przy pętli mógłby również pomóc wizerunkowo komunikacji miejskiej – tłumaczy Smoleński.

Projekt złożony do budżetu obywatelskiego zakłada wykonanie w pierwszym etapie nowej posadzki placu wraz z uzbrojeniem terenu i małą architekturą. W kolejnym – budowę wielofunkcyjnego pawilonu z zapleczem socjalnym dla motorniczych MPK. Obiekt ten, o powierzchni użytkowej wynoszącej zaledwie ok. 100 m2, miałby stanąć w miejscu istniejącego kiosku, który znajduje się w nienajlepszym stanie technicznym. W pawilonie mogłaby się znaleźć kawiarnia z sanitariatami oraz jeden lub dwa niewielkie sklepy. Koszt wykonania szczegółowego projektu i remontu placu oszacowano na 750 tys. zł. Budowa pawilonu mogłaby pochłonąć ok. 350 tys. zł. Na realizację mieszkańcy Wrocławia mogą głosować od 15 września do 2 października.

Projekt powstał we współpracy z Florianem Boniface’m i Hanną Skąpską. Pracownia sofft zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami dotyczącymi projektowania ukierunkowanego na lokalne społeczności oraz wielofunkcyjne przestrzenie publiczne. Prowadzący biuro Mikołaj Smoleński współtworzy też ch+ architekci.

MVRD projektują we Wrocławiu! O tej inwestycji mówiło się od dawna. Dziś znamy wreszcie jej głównych autorów. Rozbudowę historycznej kamienicy na Wyspie Słodowej we Wrocławiu zaprojektuje holenderska pracownia MVRDV we współpracy z Q2 Studio.
Wrocławskie Centrum Laryngologii Medicus Budynek zaprojektowany przez studio JSK Architekci łączy funkcję usługową, medyczną i biurową. Obiekt powstał między kwartałem zabytkowych kamienic a terenami elektrociepłowni we Wrocławiu.
Piękny Wrocław 2018! Znamy wyniki konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i prezydenta miasta Rozstrzygnięto XXVIII edycję konkursu Piękny Wrocław! na najlepsze realizacje powstałe w minionym roku w stolicy Dolnego Śląska. Grand Prix dla Liceum Ogólnokształcącego nr V autorstwa Maćków Pracownia Projektowa.
Wyniki konkursu na projekt Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu Zakład Narodowy im. Ossolińskich wraz z wrocławskim SARP-em przedstawił wyniki dwuetapowego konkursu na projekt nowego muzeum, które stanąć ma przy ul. Szewskiej, tuż obok głównego gmachu Ossolineum w samym centrum stolicy Dolnego Śląska.
Enklawa powolności Na tyłach 150-letniej, wrocławskiej kamienicy „narosła” przeszklona, zgeometryzowana huba. Ogrzewana znajdującym się piętro niżej piecem piekarniczym jest jednak raczej przykładem przyjaznej symbiozy, a nie formy pasożytniczej.
Wrocławskie Apartamenty Zyndrama z widokiem na Odrę Za projekt zlokalizowanej w sercu Wrocławia inwestycji odpowiada biuro APA Hubka. Miejska plomba będzie kolejnym budynkiem mieszkaniowym na koncie dolnośląskiej pracowni.