Architektura MuratorProjektyPrzebudowa planetarium w Chorzowie

Przebudowa planetarium w Chorzowie

Najstarsze planetarium w Polsce czeka gruntowna modernizacja. Konkurs na przebudowę obiektu wygrała firma Consultor.

Przebudowa planetarium w Chorzowie
Kopuła planetarium, obserwatorium oraz nowo projektowana wieża widokowa zostaną wykończone tym samym materiałem – stalą nierdzewną; il. serwis prasowy

Budowę planetarium według projektu Zbigniewa Solawy ukończono w 1955 roku. Wpisany do rejestru zabytków obiekt jest jedną z ikon śląskiej architektury. Głównym założeniem konkursu na jego modernizację, zorganizowanym przez katowicki SARP w imieniu władz województwa, było więc zachowanie charakterystycznej bryły budowli, a jednocześnie rozszerzenie programu funkcjonalno-użytkowego o przestrzeń dla prowadzenia działalności edukacyjnej w dziedzinie astronomii, sejsmologii i meteorologii.

Przebudowa planetarium w Chorzowie
Nową strefę wejściową zaprojektowano w formie otwartego na park pawilonu; il. serwis prasowy

Pierwsze miejsce zdobyła poznańska pracownia Consultor. Projekt wpisuje się harmonijnie zarówno w otoczenie Parku Śląskiego, jak i w obszar istniejących, historycznych kubatur planetarium. Autorzy proponują nową, niedominującą wartość przestrzenną świetnie wkomponowaną w krajobraz parku. Nowe funkcje lokalizują czytelnie i optymalnie, z szacunkiem odnosząc się do zastanego dziedzictwa – czytamy w uzasadnieniu. Jedna z istotnych zmian czeka strefę wejściową, zaprojektowaną w formie przeszklonego pawilonu. Budynek ten dostępny z poziomu terenu, otwarty na park, stanowi dla bryły planetarium rodzaj świetlnego cokołu – tłumaczą architekci.

Zakończenie realizacji: 2020

Czytaj też: Planetarium w Chorzowie - historia obiektu

Tagi:
Modernizacja Planetarium Śląskiego Autorzy rozbudowy zabytkowego zespołu planetarium zdecydowali się na stworzenie jak najmniej wyeksponowanej architektury tła, utrzymanej w chłodnej, powściągliwej estetyce – o modernizacji Planetarium Śląskiego autorstwa pracowni Consultor Oskar Grąbczewski.
Kongres Ruchów Miejskich Odważna decyzja o organizacji imprezy równocześnie w Katowicach, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Rybniku i Chorzowie okazała się testem dla infrastruktury komunikacyjnej konurbacji. Kongres zorganizowany przez Sylwię Widzisz-Pronobis – architektkę, urbanistkę i animatorkę ze stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców Bytom – zgromadził ponad 200 osób z całej Polski – podsumowanie Agaty Twardoch.
Strefa aktywności w Chorzowie Na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego pracownia SLAS Architekci przygotowała projekt wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Chorzowa.
II Śląski Piknik Architektoniczny w Chorzowie 21 lipca wielki piknik w Parku Śląskim zakończy tegoroczną edycję Śląskiego Przeglądu Architektury Województwa - SPAW '12