Inwestycje przy Nycz Tower

Roma Tower na razie nie powstanie. Będzie za to nowy dom parafialny

2023-07-14 7:23

Roma Tower to nazwa 170-metrowego wieżowca, który w ścisłym centrum stolicy planują zbudować spółka BBI Development i Archidiecezja Warszawska. Realizacja po raz kolejny została odłożona w czasie. Na razie przy Nowogrodzkiej startuje budowa nowego domu parafialnego.

Roma Tower: generator zmian i... kontrowersji

Budowa wieżowca Roma Tower miała rozpocząć się w pierwszym kwartale 2023 roku. Inwestycja, będąca wspólnym przedsięwzięciem BBI Development i Archidiecezji Warszawskiej, do której należy działka w rejonie Nowogrodzkiej i Emilii Plater, po raz kolejny została przesunięta w czasie. Na razie na terenie parafii św. Barbary inwestor rozpoczął urządzanie ogólnodostępnego ogrodu i zapowiada wzniesienie domu parafialnego. Koncepcję założenia i nowego budynku opracowało biuro Juvenes-Projekt.

Pięciokondygnacyjna plebania oprócz kancelarii parafialnej i archiwum pomieścić ma także pomieszczenia dla wspólnot i grup duszpasterskich, sale konferencyjne i edukacyjne oraz kameralną kaplicę. Parafia otrzymała już pozwolenie na budowę. Informację o zezwoleniu na rozpoczęcie prac nasza wspólnota przyjęła z ogromną radością i satysfakcją. Ze względu na bliskość Dworca Centralnego, hotelu Marriott i innych wieżowców, codziennie odwiedzają nas nie tylko mieszkańcy, ale również okoliczni pracownicy i turyści. Obecnie parafia nie ma odpowiedniego zaplecza, aby skutecznie odpowiadać na współczesne wyzwania duszpasterskie i posługę wśród wszystkich tych osób. Chcemy, aby budynek dobrze służył społeczności – mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary w Warszawie. Projekt domu parafialnego przy przyszłej Roma Tower zakłada szereg proekologicznych rozwiązań – wody opadowe z dachów będą gromadzone w podziemnym zbiorniku retencyjnym i w okresie suchym wykorzystywane do podlewania roślin, a na tarasach budynku zostaną posadzone drzewa.

Inwestycja budzi jednak kontrowersje. Podobnie jak w przypadku wieżowca, nazywanego często złośliwie Nycz Tower, realizacji od kilku lat sprzeciwiają się aktywiści. Z kolei Narodowy Instytutu Dziedzictwa w opinii dla wojewódzkiego konserwatora zabytków napisał w 2021 roku, że nowa plebania na terenie historycznego cmentarza Świętokrzyskiego stanowi drastyczną ingerencję w obszar zabytkowej nieruchomości, wysoce szkodliwą dla jej integralności, a także, że zmiana kształtu, wielkości oraz sposobu zagospodarowania terenu bezpośrednio otaczającego kościół spowoduje zniszczenie wartości zabytkowych całego zespołu sakralnego jako dokumentu historii i przedmiotu badań naukowych. Konserwator zabytków nie ustosunkował się do tych zarzutów. Nie sprzeciwił się też, gdy władze dzielnicy przesłały mu do uzgodnienia decyzję o warunkach zabudowy dla plebanii.

Roma Tower i Ogrody świętej Barbary

Przed przystąpieniem do budowy wieżowca Roma Tower inwestor przeprowadzi też wspomnianą modernizację ogrodu parafialnego, którego historia sięga 1886 roku. Prace już trwają. Dotychczas skatalogowano i oceniono stan niemal 200 drzew, a 92 z nich przeznaczono do specjalistycznej pielęgnacji. Pojawiło się 18 dębów i klonów, a w planach są kolejne nasadzenia. Remontowane są również znajdujące się tu zabytki. Pierwszym działaniem w tym zakresie była przeprowadzona w ubiegłym roku renowacja figury Chrystusa i jawnogrzesznicy oraz okalającego ją klombu. Zależy nam na stworzeniu w tym miejscu zielonej oazy z jak największym udziałem powierzchni biologicznie czynnej. Usuwamy zbędne płyty chodnikowe, a alejki budujemy z przepuszczającej wodę nawierzchni mineralnej. Łącznie w Ogrodach św. Barbary posadzimy 30 nowych drzew. Wraz z postępem prac siatka nasadzeń będzie mocniej nawiązywać do historycznych planów Lindleya z przełomu XIX i XX wieku – mówi Damian Majsterek, dyrektor projektu. Ogród zostanie w pełni udostępniony mieszkańcom w przeciągu najbliższych lat, zapowiadają inwestorzy Roma Tower.