Architektura MuratorProjektyRusza budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku

Rusza budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku

Koncepcja architektoniczna budynku powstała w białostockiej pracowni Arkon Jan Kabac, projekt budowlany wykonało warszawskie biuro Mateusz Wejchert Architekt. Obiekt ma powstać do końca 2017 roku.

Projekt nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku
Źródło: materiały prasowe

Archiwum Państwowe w Białymstoku mieści się w zabytkowym, dwukondygnacyjnym budynku przy ulicy Rynek Kościuszki 4. Obiekt nie spełnia jednak wymogów nowoczesnej placówki służącej przechowywaniu i udostępnianiu dokumentów. Nowa siedziba o powierzchni ok. 3 000 m2 powstanie przy ulicy Mickiewicza. Obok magazynów, znajdą się tu pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale konferencyjna i wystawiennicza, które pozwolą instytucji rozwinąć działalność naukową i edukacyjną. Budynek zapewni odpowiednie warunki dla przechowywania i korzystania z dokumentacji historycznej. Zostanie wyposażony w specjalistyczny system wentylacji oraz system zarządzania BMS, którego zadaniem będzie ograniczenie kosztów eksploatacji obiektu, przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności i bezpieczeństwa. Projekt budowlany nowej siedziby wykonało warszawskie biuro Mateusz Wejchert Architekt, natomiast autorem koncepcji architektonicznej jest białostocka pracownia Arkon Jan Kabac. Środki na budowę w wysokości 19,6 mln zł zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonawcą będzie firma Skanska.

Działania na rzecz unowocześnienia infrastruktury służącej zabezpieczaniu i udostępnianiu obiektów polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego prowadzone są już od kilku lat. Do tej pory powstały siedziby dla archiwów państwowych w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Radomiu i Bielsku-Białej. Rozbudowywano lub zmodernizowano archiwa w Gdańsku, Lublinie, Międzyzdrojach i Bolesławcu. Zakończone zostały prace projektowe nowego budynku dla Archiwum Narodowego w Krakowie i rozbudowy Archiwum Państwowego w Poznaniu. W październiku tego roku zostanie oddana do użytku siedziba Archiwum Państwowego w Rzeszowie.

Tagi:
Dyplom absolwentki Politechniki Białostockiej z nagrodą w plebiscycie portalu BauNetz Praca dyplomowa Anny Jankowskiej, absolwentki Wydziału Architektury na Politechnice Białostockiej, zdobyła III miejsce w ostatniej odsłonie plebiscytu portalu BauNetz i została tym samym nominowana do tytułu Master der Master, który przyznawany jest pod koniec roku.
Hotel Ibis w Białymstoku Projektantom udało się stworzyć minimalistyczne wnętrza pełne odniesień do walorów przyrodniczych Podlasia. Oddali klimat regionu w sposób uniwersalny, bez konieczności sięgania po wzory ze skansenów – pisze Michał Chodorowski.
Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa W Białymstoku zawiązała się kooperatywa, która chce zrealizować budynek wielorodzinny. Na jej czele stoją projektanci z Meteor Architects.
Stadion miejski w Białymstoku Ażurowa konstrukcja nośna nawiązuje do koron pobliskich drzew, przez które delikatnie przesącza się światło słoneczne, ale poprzez swą dynamikę i nakładające się rytmy ma też stanowić zapowiedź sportowego widowiska. O stadionie projektu Kuryłowicz & Associates pisze Bartosz Czarnecki.
Przebudowa dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta Białystok. Wyniki konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt przebudowy dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta Białymstoku. Zwycięska koncepcja pracowni Atelier Zetta zakłada m.in. odtworzenie historycznego detalu dawnej synagogi oraz włączenie jej w czterokondygnacyjny, transparentny budynek uzupełniający pierzeję ulicy.
Uniwersytecka aula w Białymstoku Zestawione w dynamicznej kompozycji trzy miedziane, łagodnie wijące się wstęgi, przywodzą na myśl kurtynę kryjącą przestrzeń rozgrywającego się na wielu poziomach spektaklu. Jednak autorzy przywołują inspiracje bliższe naturze – pobliski Las Zwierzyniecki. Za sprawą subtelnego rytmu podziałów elewację frontową można też odczytać więc jako architektoniczną interpretację ściany lasu