Rusza budowa nowej siedziby krakowskiego Teatru KTO

i

Autor: Archiwum Architektury Nowa siedziba Teatru KTO w Krakowie, proj. Aleksander Janicki, Mariusz Twardowski; il. Piotr Sternadel, Ela Merta

Rusza budowa nowej siedziby krakowskiego Teatru KTO

2018-10-09 17:16

W dawnym budynku kina Wrzos na Podgórzu powstanie nowa siedziba Teatru KTO. Projekt adaptacji i rozbudowy obiektu opracowali artysta i scenograf Aleksander Janicki oraz architekt Mariusz Twardowski z pracowni MTWW.

Nazwa obiektuNowa siedziba Teatru KTO
Adres obiektuKraków, ul. Jana Zamoyskiego 50
Autorzyart. Aleksander Janicki (koncepcja); art. Aleksander Janicki, arch. Mariusz Twardowski (projekt architektoniczny)
Współpraca autorskaAgnieszka Żabicka, Barbara Leśniak, Maja Gralak
Zespół projektowyWojciech Wokan, Mariusz Pers, Krzysztof Grządziel
Architektura wnętrzMaja Gralak
InwestorTeatr KTO
Powierzchnia zabudowy600.0 m²
Powierzchnia użytkowa857.0 m²
Powierzchnia całkowita1070.0 m²
Kubatura5855.0 m³
Projekt2017
Data realizacji (początek)2018
Data realizacji (koniec)2019

Już na początku 2020 roku artyści krakowskiego Teatr KTO zaproszą widzów do swojej nowej siedziby na Podgórzu. Na potrzeby tej miejskiej placówki, znanej m.in. z organizacji słynnego już Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, zaadaptowany zostanie częściowo XIX-wieczny Dom Przytułku Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo, w którym od 1956 do 2016 roku działało popularne kino Wrzos. Projekt architektoniczny opracowali w ubiegłym roku artysta i scenograf Aleksander Janicki oraz architekt Mariusz Twardowski. Jak tłumaczą, ich zamiarem było wykreowanie przestrzeni wielofunkcyjnej, przyjaznej dla mieszkańców: wtopionej w zieleń pobliskiego Parku Bednarskiego, a przy tym eksponującej elementy przypominające o historii obiektu.

Oś kompozycji stanowi czarny prostopadłościan sali teatralnej. Przed nim, od strony ul. Zamoyskiego, wyeksponowana zostanie odrestaurowana fasada historycznego budynku. Oddzielona od pozostałych elementów przeszklonymi ścianami i zadaszeniem, przypominać ma scenograficzną zastawkę, tym samym nawiązując do nowej funkcji – teatru. Wokół kostki mieszczącej główną salę skupione będą również pozostałe, mniejsze kubatury, zaakcentowane dodatkowo przez zastosowanie szkła i jasnego tynku. Podział budynku akcentują zielone stropodachy w formie tarasów, częściowo dostępnych dla użytkowników, oraz wewnętrzny ogród.

Funkcje w obiekcie w czytelny sposób podzielone zostały na strefy dostępne dla widzów (foyer, galeria, sala teatralna, kawiarnia) oraz strefę dla artystów, pracowników obsługi technicznej i administracyjnej. Otwierany dach nad główną salą wyposażony będzie w funkcję zdalnego sterowania, umożliwiającą zwiększenie średnicy otworu w stropie do 7 metrów. Wpuszczenie „żywiołów” do wnętrza sali to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru działającego w otwartej przestrzeni – wyjaśniają autorzy.

Na 1 piętrze, obok foyer-galerii, zlokalizowano kawiarnię, która dzięki otwieranej szklanej ścianie łączy się z zielonym tarasem nad pomieszczeniami zaplecza sceny na parterze. Dodatkowo inwestor pozyskał środki na realizację ogrodu na tyłach teatru. W ramach projektu przewiduje się także stworzenie ogrodów sensorycznych oraz budowę altany i mobilnej sceny letniej z funkcją kina plenerowego. Od strony Parku Bednarskiego kompleks ma być zamknięty platformą widokową. Zakończenie budowy nowej siedziby Teatru KTO planowane jest na trzeci kwartał 2019 roku, natomiast zagospodarowanie terenu zieleni na 2020 rok.

Przeczytajcie też esej Marty A. Urbańskiej poświęcony nowej siedzibie Teatru KTO.