Konkurs dotyczył terenu pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna i EC1 roboczo nazwanego Rynkiem Kobro. W przyszłości, plac noszący nazwisko jednej z najwybitniejszych artystek polskiej awangardy - Katarzyny Kobro - ma stać się jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych w obrębie Nowego Centrum Łodzi.
Samo NCŁ to natomiast ogromne przedsięwzięcie, w wyniku którego zagospodarowany zostanie obszar o wielkości około 100 ha we wschodniej części centrum miasta. W jego skład wejdzie multimodalny dworzec Łódź Fabryczna, budynki o funkcjach mieszkalnych, usługowych, biurowych oraz kulturalnych. W ramach inwestycji zrewitalizowane zostaną także znajdujące się na tych terenach obiekty zabytkowe, takie jak choćby odrestaurowana już najstarsza łódzka elektrownia EC1.
Choć jury konkursu doceniło poszczególne prace za zaproponowane rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne, projekt zieleni czy wykorzystane materiały, nie było jednej, która wyszłaby naprzeciw wszystkim oczekiwaniom wobec tej przestrzeni. Żadna z przedłożonych w konkursie prac nie spełnia wszystkich oczekiwań Miasta co do zagospodarowania rynku NCŁ i jego otoczenia. (...) W przedłożonych pracach dała się zauważyć błędna tendencja do traktowania placu jako szczególnie istotnego z punktu widzenia funkcjonowania dworca, w sytuacji gdy główne wejścia do niego znajdują się na osi wschód-zachód. Rynek, w założeniach Miasta, jest przede wszystkim przestrzenią miejską Nowego Centrum Łodzi, której zrewitalizowane budynki EC1 nadają szczególnych, wymagających wyeksponowania, walorów. – czytamy w uzasadnieniu jury.
Łącznie na konkurs wpłynęło 18 projektów, spośród których żaden nie otrzymał nagrody. Trzy wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymali: Gabriela Piasta z Kurowic Kościelnych, która oprócz uniwersalnego charakteru przestrzeni, zaproponowała ciekawy element w postaci mobilnych ławek, Alicja Ścigaczewska z La Rioja (Hiszpania) doceniona za konsekwentny podział placu na strefę pozbawioną stałych elementów zagospodarowania i podkreśloną szpalerem drzew przestrzeń dedykowaną rekreacji oraz Wiesław Michałek „Studio Projektowe i Wzorcownia Narada” z Krakowa za prostotę zaproponowanych form oraz wielorakie wykorzystanie światła.
Trzy wyróżnienia drugiego stopnia przyznano Mateuszowi Tańskiemu z Warszawy, zespołowi w składzie Dagmara Cegielska, Piotr Cegielski, Paula Cyrczak „Oficyna Pracownia Architektury Piotr Cegielski” z Łodzi, Arkadiusz Sarlej „Studio Projektowe Spatium” z Aleksandrowa Łódzkiego oraz zespołowi w składzie Mateusz Graczyk, Bartłomiej Skowronek, Mateusz Mazurowski z Ignacewa Parzęczewskiego.