Spis treści
- Wrocławski Sky Tower: krótka historia
- Metamorfoza galerii i punktu widokowego w Sky Tower
- Zmiana profilu galerii handlowej
Wrocławski Sky Tower: krótka historia
Sky Tower to jedna z najbardziej kontrowersyjnych realizacji Wrocławia. Liczący 51 kondygnacji wieżowiec stanął w stolicy Dolnego Śląska w 2012 roku. Był wówczas najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z 10 najwyższych w Europie. Kamień węgielny pod budowę obiektu według projektu Biura Projektowego Walas wmurowano 4 kwietnia 2008 roku, jednak z powodu kryzysu pod koniec roku budowę wstrzymano. Prace ruszyły na powrót dopiero w czerwcu 2009 roku. W międzyczasie, ze względu na konflikt między inwestorem a Zbigniewem Walasem, nadzór nad realizacją przejęło studio Fold.Obiekt został przeprojektowany. Wieżę obniżono i odchudzono, zmianie uległo wykończenie elewacji i rozkład funkcji na niektórych kondygnacjach. Z zakładanych pierwotnie sześciu segmentów wchodzących w skład kompleksu Sky Tower, zbudowano trzy. To niewątpliwie najbardziej kontrowersyjna realizacja architektoniczna Wrocławia od kilku co najmniej dekad: usytuowana niedaleko ścisłego centrum komercyjna wieża, która siłą swoich gabarytów stała się jego urbanistycznym znakiem rozpoznawczym – pisał na łamach „Architektury-murator” Roman Rutkowski wkrótce po oddaniu budynku do użytku („A-m” 7/2013). Dziś, po ponad dekadzie, obiekt przechodzi metamorfozę. Zmiany obejmą jednak przede wszystkim wnętrza.
Metamorfoza galerii i punktu widokowego w Sky Tower
Prace remontowe w galerii zostały podzielone na kilka etapów, a pierwszy z nich rozpoczął się już w połowie kwietnia. Objął on m.in. przemalowanie ścian i słupów. W kolejnych fazach zaplanowano dodanie dużej ilości zieleni oraz drewnianych mebli. W przyszłym roku, w pobliżu marketu EUROSPAR, zostanie ustawiona rzeźba „Profil Czasu” Salvadora Dalego, która obecnie znajduje się przed głównym wejściem. Za projekt przebudowy galerii handlowej odpowiada warszawska pracownia artchitecture.
Metamorfoza czeka również punkt widokowy zlokalizowany na 49. piętrze wieżowca. Prace związane z jego przebudową rozpoczną się już w czerwcu 2023 roku i potrwają do wiosny 2024 roku. W ramach inwestycji z 250 m² do 600 m² powiększona zostanie powierzchnia tarasu widokowego, powstanie nowa przestrzeń barowo-kawiarniana, w której goście będą mogli podziwiać miasto z wysokości 200 metrów oraz multimedialna winda, do której wejście zostanie przeniesione na 1. piętro galerii handlowej. Punkt widokowy pozostanie otwarty przez cały okres trwania przebudowy.
Zmiana profilu galerii handlowej
Wraz z remontem i przebudową, galeria handlowa Sky Tower zmieni też nieco swój profil. Wśród najemców znajdą się głównie lokale usługowe i handlowe z segmentu convenience, a więc codziennych zakupów. Filarem wciąż pozostanie jednak oferta rozrywkowa.
Zmiany, które rozpoczynamy w tym roku w Sky Tower to element planu transformacji całego kompleksu. Poprzez odświeżenie wnętrza galerii handlowej, rozbudowę punktu widokowego i zmianę profilu najemców, a także dodanie nowych funkcji dążymy do stworzenia przyjaznego i nowoczesnego miejsca pracy, zakupów, spotkań i rozrywki w centrum miasta. Sky Tower ma ogromny potencjał z uwagi na swoją lokalizację oraz wielofunkcyjność, dlatego zamierzamy wzmacniać jego wyjątkowość i atrakcyjność dla różnych grup użytkowników – mówi Agnieszka Muż, Senior Asset Manager w Adventum Group, funduszu inwestycyjnym zarządzającym Sky Tower.