Architektura MuratorProjektyTwórcza Twarda – wyniki konkursu

Twórcza Twarda – wyniki konkursu

Pracownia Kalata Architekci zwyciężyła w konkursie na koncepcję siedziby centrum kultury „Twórcza Twarda” w Warszawie. Drugą nagrodę otrzymała Inicjatywa Projektowa, a trzecią – biuro Jakuba Heciaka. Przyznano też cztery wyróżnienia.

Twórcza Twarda – wyniki konkursu
Centrum kultury „Twórcza Twarda” w Warszawie, proj. Kalata Architekci i Anna Jach, I nagroda

Organizatorem konkursu był urząd m.st. Warszawy. W jury pod przewodnictwem Marka Mikosa, zastępcy dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, znaleźli się: Krzysztof Czubaszek, burmistrz dzielnicy Śródmieście, Wiesław Pszczółkowski, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji dla tej dzielnicy oraz Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, a także architekci: Marcin Kwietowicz, Marcin Goncikowski i Magdalena Staniszkis.

Uczestnicy mieli zaproponować budynek dla ośrodka kultury „Twórcza Twarda”, w którym swoje siedziby znalazłyby Młodzieżowy Dom Kultury „Muranów” i Domu Kultury „Śródmieście”. Miały się tam znaleźć pracownie tematyczne, sale muzyczne, teatralne, zaplecze techniczne, pomieszczenia biurowe, kawiarenka i sala widowiskowa na około 330 miejsc. Obiekt o łącznej powierzchni około 6 tys. m² zaplanowano na terenie dawnego boiska szkolnego przy ulicy Twardej 8/12.

„Twórcza Twarda” to obiekt tworzony z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców. Chcemy, aby znacznie wykraczał poza funkcjonalność zwykłego domu kultury. Unikalne rozwiązania architektoniczne, wiele otwartych przestrzeni idealnych do spotkań i przede wszystkim bogata oferta sprawią, że będzie to miejsce nie tylko pobudzające kreatywność, ale także pełniące funkcję miastotwórczą. Choć obiekt zostanie wzniesiony na obszarze dotychczasowego boiska, to nie pozbawi mieszkańców możliwości uprawiania sportu – do zachowania aktywności fizycznej zachęcać będzie specjalna strefa sportowa znajdująca się na dachu budynku – mówił podczas ogłoszenia wyników Krzysztof Czubaszek, burmistrz dzielnicy Śródmieście.

Pierwszą nagrodę i 70 tys. zł zdobyła pracownia Kalata Architekci, autorzy m.in. Pawilonu Architektury Zodiak w Warszawie, w składzie Szymon i Eliza Kalatowie oraz Anna Jach. Sędziowie podkreślili, że autorom udało się zrealizować ideę maksymalizacji użytkowania obiektu przy jednoczesnym dostosowaniu rozwiązań przestrzennych do różnej skali otaczającej zabudowy oraz potencjału terenu w systemie przestrzeni publicznej miasta.

Wśród 32 prac, które wpłynęły na konkurs, obecne były różne tendencje. Rozpiętość proponowanych form mieści się między pawilonem a miasteczkiem, jednym dużym obiektem a ich zespołem o charakterze bardziej rozdrobnionej zabudowy. Pierwszą nagrodę zdobył projekt, który proponuje duży i zwarty budynek, ale o zróżnicowanej wysokości, z charakterystycznym i rytmicznym detalem na elewacjipodsumowywał Marek Mikos, przewodniczący jury.

Drugą nagrodę i 40 tys. zł otrzymała Inicjatywa Projektowa, w składzie Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Szymon Chwazik, Iwona Pawlak, Magdalena Walczak, a trzecią i 30 tys. zł biuro Jakuba Heciaka: Jakub Heciak, Magdalena Wojnowska-Heciak, Grzegorz Krzemień.

Jury przyznało też cztery równorzędne wyróżnienia po 5000 zł dla studia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej (Aleksandra Wasilkowska, Karolina Kotlicka, Monika Oleśko, Alicja Soćko), biura Ovo Grąbczewscy Architekci (Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski) i M.O.C. Architekci (Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak, Krzysztof Kaczmarczyk).

Do 23 listopada w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 można oglądać wystawę pokonkursową. 19 listopada, o godz. 18.00, w tym samym miejscu odbędzie się dyskusja pokonkursowa.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.