Architektura MuratorProjektyUniwersal w Łodzi

Uniwersal w Łodzi

PRL-owska bryła zyska nową twarz. Firma Celtic Asset Management podjęła się modernizacji dawnego domu towarowego. Projekt powstał w kieleckim biurze architektonicznym MFA.

Dom towarowy wybudowano w 1967 roku, w sąsiedztwie łódzkiego targowiska "Górniak". Wraz z upadkiem systemu i pojawieniem się prywatnej inicjatywy rozpoczęły się trudne czasy dla Uniwersalu. Pod koniec lat 90. powierzchnię wynajęła Galeria Centrum, ale z braku klientów wycofała się.

Warszawska firma Celtic Asset Management przyszłości Uniwersalu nie wiąże wyłcznie z handlem. W marcu ubiegłego roku nowy właściciel obiektu dostał pozwolenie na budowę, zgodnie z którym budynek zyska nie tylko nowoczesną elewację, ale także zmieni się jego funkcja. Jedynie parter przeznaczony będzie na część handlowo-usługową, zaś na pozostałych kondygnacjach planowane są biura.

Projekt modernizacji powstał w kieleckim biurze architektonicznym MFA (autor projektu - Włodzimierz Tracz, architekt). Widok zewnętrzny fasady dostosowany będzie do funkcji. Na elewacjach i we wnętrzu budynku pojawią się szlachetne materiały jak kamień, szkło i aluminium. Od strony Placu Niepodległości fasada będzie wyłożona kasetonami, a wszystko w stonowanej kolorystyce beżowo-brązowej. Komunikacja w budynku ulegnie zmianie. Jedno wejście ma prowadzić do części biurowej, zaś drugie na parterze będzie prowadzić do lokali usługowych. Pierwsze w Łodzi schody ruchome, zastąpią windy. Tak już pod koniec roku ma wyglądać dom towarowy Uniwersal o łącznej powierzchni najmu 9 531 mkw.
Inwestorem jest Adrien Investments sp. z o.o

fotka z /zdjecia/uniwersalnq5.jpg