Architektura MuratorProjektyThe Warsaw HUB – kompleks nowoczesnych wieżowców w Warszawie

The Warsaw HUB – kompleks nowoczesnych wieżowców w Warszawie

Na warszawskiej Woli powstaje kompleks wieżowców The Warsaw Hub, największa dotychczas inwestycja Ghelamco w stolicy. Koncepcja architektoniczna obiektu powstała w pracowni Andrzej M. Chołdzyński.

The Warsaw HUB – kompleks nowoczesnych wieżowców w Warszawie
Źródło: materiały prasowe

Kompleks trzech wieżowców The Warsaw Hub, znany wcześniej jako Sienna Towers, powstanie u zbiegu ulic Towarowej i Prostej na warszawskiej Woli, która z roku na rok zyskuje na znaczeniu jako biznesowe centrum Warszawy. Projekt architektoniczny zespołu o łącznej powierzchni ok. 113 tys. m2 powstał w pracowni Andrzej M. Chołdzyński.

Oprócz nazwy inwestycji zmieniły się także szczegóły projektu. Osadzone na wspólnej, liczącej blisko 100 metrów podstawie bryły - dwie 130-metrowe wieże i jeden niższy 85-metrow budynek - stworzą wielkomiejską pierzeję wzdłuż ulicy Towarowej i widoczną z wielu miejsc stolicy dominantę ronda Daszyńskiego. Wzdłuż kompleksu, zarówno od strony ulicy Towarowej, jak i od jego zaplecza, powstanie przestrzeń publiczna w postaci miejskich pasaży. Podobnie jak w przypadku pobliskiego placu Europejskiego, znajdą się tu kawiarnie, restauracje i punkty usługowe.

Inwestycja zapowiadana jest jako najnowocześniejsze z dotychczasowych przedsięwzięć Ghelamco. W przyszłości obiekt ma stać się siedzibą The Heart Warsaw – centrum współpracy korporacji i startupów. Opracowywane przez nie projekty, związane z ideami smart cities i smart office, będą mogły znaleźć zastosowanie w The Warsaw HUB. Oprócz przestrzeni biurowych budynek pomieści także centrum konferencyjne oraz 3- i 4-gwiazdkowy hotel. Całość dopełnią przestrzeń usługowo-handlowa o powierzchni ok. 6 tys. m2 i centrum sportowe. Do dyspozycji użytkowników oddane zostaną parking rowerowy z prysznicami i szafkami oraz parking wyposażony w system rozpoznawania samochodów, myjnię i stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Kompleks będzie zasilany z trzech niezależnych źródeł energii, ale najemcy będą mogli zainstalować w nim również swoje własne generatory.

Budowa już się rozpoczęła, a termin zakończenia inwestycji planowany jest na koniec 2019 roku.

Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – nominacje Inicjatywa Architekci dla Klimatu, modernizacja Muzeum Woli, dom przy Potockiej, kompleks P4 z hotelem Vienna House, EKOpark w Ursusie czy nowe stacje  metra na Targówku: po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło 18 realizacji nominowanych do nagród głównych. Teraz głos mają mieszkańcy.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.