The Warsaw HUB: kompleks wieżowców projektu AMC Andrzej M. Chołdzyński

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół The Warsaw HUB w Warszawie, proj. AMC Andrzej M. Chołdzyński

The Warsaw HUB: kompleks wieżowców projektu AMC Andrzej M. Chołdzyński

The Warsaw Hub tworzą trzy budynki: dwa 130-metrowe biurowce i 86-metrowa wieża hotelowa. Koncepcja architektoniczna The Warsaw Hub powstała w pracowni AMC Andrzej M. Chołdzyński.

Nazwa obiektu The Warsaw HUB
Adres obiektu Warszawa, rondo Daszyńskiego 2b
Autorzy AMC Andrzej M. Chołdzyński
Architektura wnętrz Massive Design
Powierzchnia użytkowa 113000.0 m²
Data realizacji (koniec) 2020

The Warsaw Hub, znany wcześniej jako Sienna Towers, stanął u zbiegu ulic Towarowej i Prostej na warszawskiej Woli. Projekt architektoniczny zespołu o łącznej powierzchni ok. 113 tys. m² powstał w pracowni AMC Andrzej M. Chołdzyński. W środku znalazły się przestrzenie biurowe i coworkingowe, centrum konferencyjne, hotele, lokale handlowo-usługowe oraz klub fitness.

Czytaj też: Najwyższy budynek w Polsce: Varso Tower |

Osadzone na wspólnej, liczącej blisko 100 metrów podstawie bryły tworzą wielkomiejską pierzeję wzdłuż ulicy Towarowej i widoczną z wielu miejsc stolicy dominantę ronda Daszyńskiego. Wzdłuż kompleksu, zarówno od strony ulicy Towarowej, jak i od jego zaplecza, we współpracy z inwestorami sąsiednich obiektów powstały nowe przestrzenie publiczne w postaci pasaży i placów. Podobnie jak w przypadku pobliskiego placu Europejskiego, znajdą się tu kawiarnie, restauracje i punkty usługowe.

The Warsaw HUB: obiekt bez barier

Kompleks The Warsaw HUB otrzymał ostatnio certyfikat „Obiekt Bez Barier” przyznawany przez Fundację Integracja. Certyfikat potwierdza pełną dostępność budynków m.in. dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi i seniorów. Jak czytamy w komunikacie prasowym, certyfikacja była procesem złożonym i długotrwałym. Rozpoczęło ją zapoznanie się Fundacji z projektem przetargowym i wprowadzenie do niego poprawek. Na etapie projektu wykonawczego Fundacja wykonała kolejny raport, w którym sprawdziła, czy wszystkie zalecenia zostały uwzględnione oraz zapoznała się z projektami, które na wcześniejszym etapie były jeszcze niedostępne (PZT, nawigacja wizualna, projekt wnętrz. itd.). Wreszcie, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie sprawdzono status implementacji uwag i przekazano ostatnie zalecenia do wdrożenia, które kończyły proces certyfikacji.Przedstawiciele Integracji podkreślają kluczowe znaczenie rozpoczęcia współpracy z inwestorem na etapie projektu. - Było to dla nasz szczególne wyzwanie, ponieważ inwestor od początku zakładał, że budynek The Warsaw HUB, a szczególnie wnętrza, mają wyglądać futurystycznie. Wdrożenie dostępności na tak wczesnym etapie powstawania budynku pozwoliło nam na zaproponowanie rozwiązań, które byłyby trudne, lub wręcz niemożliwe do wprowadzenia na etapie realizacji – mówi Kamil Kowalski z Fundacji Integracja. Wśród takich rozwiązań w The Warsaw HUB wymienia m.in. system zarządzania windami wyposażony w dodatkowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami, plany elektroniczne budynku z trybem obsługi dla poruszających się na wózku czy osób niskich, dużą liczbę miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością, dostęp do wszystkich kondygnacji za pomocą wind.

The Warsaw HUB: kompleks wieżowców projektu AMC Andrzej M. Chołdzyński

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół The Warsaw HUB w Warszawie, proj. AMC Andrzej M. Chołdzyński

Wnętrza The Warsaw HUB od Massive Design

Za projekt wnętrz kompleksu The Warsaw HUB odpowiada Przemysław „Mac” Stopa i jego pracownia Massive Design. Większość elementów, takich jak podłogi, sufity, meble, wykończenia ścian i iluminacje zostały zaprojektowane na zamówienie przez architekta i jego zespół. W lobby biurowym donice z drzewami otoczone są miękkimi siedziskami i organicznymi ławkami. Całość podkreśla tu iluminacja zintegrowana z organicznymi liniami sufitu. Świetlne efekty potęgowane są dodatkowo przez zakrzywione kolumny lustrzane. Zwracają tu uwagę także trójwymiarowe grafiki widoczne na tapicerkach, nawiązujące do liniowej geometrii sufitów. Przez łącznik prowadzący bezpośrednio ze stacji metra można dostać się do przestrzeni handlowej, w której architekt zaproponował instalację w postaci setek ustawionych pod kątem luster.

ZAPISZ SIĘ