Architektura MuratorProjektyWarsaw Spire. Najwyższy budynek biurowy Warszawy?

Warsaw Spire. Najwyższy budynek biurowy Warszawy?

Koncepcję biurowca o wysokości 220 metrów – Warsaw Spire stworzyła belgijska pracownia Jaspers Eyers & Partners. To kolejny wieżowiec wyznaczający nową linię wysokiej zabudowy w zachodniej części miasta

Ghelamco Warsaw Spire

Biurowiec będzie miał o 12 metrów więcej od dotychczasowego rekordzisty pod względem wysokości całkowitej – pobliskiego wieżowca Warsaw Trade Tower. Tym samym stanie się najwyższym biurowcem nie tylko w stolicy, ale i w całej Polsce. Charakterystyczną formę nadaje mu podwójna szklana fasada, której zewnętrzny ekran wystaje ponad bryłę. Po bokach budowli powstać mają jeszcze dwa niższe obiekty, po 55 m każdy, a między nimi ogólnodostępny plac. W kompleksie znajdzie się w sumie 100 tys. m² powierzchni biurowej i 1200 podziemnych miejsc parkingowych. Zespół powstaje w systemie certyfikacji BREEAM.
W ramach inwestycji firma Ghelamco planuje również poszerzenie ulicy Łuckiej do dwóch pasów w każdą stronę. Nowa zabudowa powstaje na terenie po Wojskowych Zakładach Graficznych. Niedawno ten sam deweloper kupił też sąsiednią działkę z wpisaną do rejestru zabytków siedzibą wydawnictwa Bellona, którą zamierza odrestaurować (to tzw. Dom Prasy Wojskowej z 1958 roku autorstwa Kazimierza Marczewskiego, Stefana Putowskiego i Zygmunta Skibniewskiego).
W 2011 roku Warsaw Spire otrzymał główną nagrodę w konkursie Eurobuild Awards 2011 w kategorii „Wybitny Projekt Architektoniczny Roku w Polsce”
Oprac. Tomasz Żylski
ilustracje - materiały prasowe Ghelamco Poland

Przewidywany termin realizacji: 2014

Czytaj też: Najwyższy budynek świata - Burj Khalifa

Ghelamco Warsaw Spire
Nowa Wola w świetle neonów Kolorowe neony rozświetliły przestrzeń u stóp wieżowca Warsaw Spire. Na wystawie Neon Inn zaprezentowano nowe prace polskich artystów, zrealizowane z wykorzystaniem wynalezionej przed ponad wiekiem techniki.
Warsaw Spire w Warszawie 220-metrowy budynek Warsaw Spire ustępuje wysokością jedynie Pałacowi Kultury. To jednocześnie największy pod względem powierzchni zespół biurowy w Polsce – o odniesieniach obiektu do poprzemysłowej tożsamości Woli, wymaganiach stawianych przed współczesną architekturą wysokościowców i wykreowaniu między budynkami wchodzącymi w skład kompleksu nowego rodzaju przestrzeni publicznej – piszą Krzysztof Domaradzki i Ewa Kuryłowicz.
Plac po nowemu – o nowej przestrzeni publicznej wokół Warsaw Spire Krzysztof Domaradzki Ambicje inwestora nie ograniczyły się wyłącznie do uzyskania maksymalnej wysokości budynku. W otoczeniu Warsaw Spire powstał tzw. plac Europejski. Ważnym elementem jego zagospodarowania jest woda, która występuje tu w różnych formach. Widać, że jest zapotrzebowanie na nowy rodzaj przestrzeni miejskiej, która może w przyszłości tworzyć genius loci współczesnej Warszawy – pisze Krzysztof Domaradzki.
Marzenie o wieży – o Warsaw Spire Ewa Kuryłowicz Marzenie o „wieży aż do nieba” przekracza czas, granice i narodowości. Istnieją w obrębie tego typu budynków takie, w których pogodzono zagadnienia interpretacji specyfiki danego miejsca z wymogami związanymi z konstrukcją, ochroną przeciwpożarową, ewakuacją czy szybkością poruszania się w pionie między kondygnacjami – szczególnymi w projektach drapaczy chmur. Moim ulubionym jest 100-piętrowy John Hancock Center z Chicago, nierozerwalnie związany z Windy City, jego nastrojem, kolorytem, jednoczesnym niezwykłym pragmatyzmem i romantyzmem – pisze Ewa Kuryłowicz.
Nie tylko miejsce pracy – o projekcie Warsaw Spire Johny Eyers i Adam Wagner Zaprojektowaliśmy kompleks biurowy składający się z trzech obiektów: 180-metrowej dominanty, która wraz z iglicami sięga 220 metrów, oraz dwóch 55-metrowych budynków bo bokach. Połączenie nowoczesnych technologii, korporacyjnych wyzwań i pędu współczesnego świata z możliwością znalezienia chwili oddechu, zwrócenia się w kierunku przyrody wraz z wykreowaniem miejsca spotkań dla grona przyjaciół lub znajomych. To wszystko dla tysięcy ludzi, którzy tutaj będą pracowali oraz dla wszystkich innych mieszkańców miasta i turystów.
Towarowa OdNowa – o tym, jak zmienia się okolica Warsaw Spire Tomasz Żylski Zakrojony na kilka lat projekt, pod nazwą Nowa Towarowa, zakłada m.in. redefinicję roli ulicy w przestrzeni miasta i opracowanie różnych programów przemian jej otoczenia, tak by stała się bardziej przyjazna mieszkańcom. Ta ważna wolska arteria stanowi dziś fragment śródmiejskiej obwodnicy, ale z uwagi na liczne inwestycje biurowo-mieszkalne w sąsiedztwie, władze Warszawy przymierzają się, by funkcję tę przejęła w przyszłości położona nieco dalej na zachód al. Prymasa Tysiąclecia.