Architektura MuratorProjektyWęzeł transportowy w Oulu

Węzeł transportowy w Oulu

Pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects w zespole z Arkkitehdit m3 Oy zwyciężyła w konkursie na projekt nowego węzła transportowego w mieście Oulu na zachodzie Finlandii.

Węzeł transportowy w Oulu
Źródło: materiały prasowe
Powierzchnia budynków mieszkalnych:65 000 m²
Powierzchnia budynków biurowych:10 000 m²
Centrum Podróży:32 800 m²

Oulu to miasto położone na zachodzie Filnandii, które liczy około 141 tys. mieszkańców. Nowy węzeł transportowy powstanie na obszarze, w którym niska zabudowa dzielnicy Puu-Raksila spotyka się wyższymi budynkami w centrum. Projekt łączy te dwie skale, tworząc jednocześnie fragment zabudowy o nowej, odrębnej tożsamości.

Sercem założenia jest Centrum Podróży składające się z dwóch niejednakowej wielkości hal z dwuspadowymi dachami. Za sprawą dużych przeszklonych powierzchn oraz ukształtowania wnętrza, obiekt kojarzy się z halą targową w Rotterdamie projektu MVRDV. Ściany i sufit wyłożone drewnem kontrastują z zastosowaną na zewnątrz ażurową elewacją z cegły, filtrującą światło ze znajdującego się w większej części hali hotelu.

Towarzyszące nowemu centrum transportowemu zespoły budynków mieszkalnych łączą skalę niedalekich apartamentowców i niewielkich domów. Składają się na nie obiekty o wysokości dochodzącej do 8 pięter, zaprojektowane wokół kameralnych, chronionych przed wiatrem dziedzińców.

Erasmus w Finlandii – relacja z pobytu na Tampere University of Technology Studentka Politechniki Białostockiej Paulina Sawczuk pisze o wymianie studenckiej w Finlandii, którą odbyła w ramach programu Erasmus Plus
Alvar Aalto po polsku. Wykład Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład Ryszarda Nakoniecznego Alvar Aalto i recepcja jego idei w Polsce. Zaprezentowane zostaną przykłady kluczowych obiektów z każdego z czterech etapów twórczości mistrza oraz ich wybrane polskie odpowiedniki.
Echa z północy. Wystawa fińskiej architektury i dizajnu w Muzeum POLIN Surowy klimat, natura i demokratyczne podejście do projektowania, wpłynęły na kształt fińskiej architektury i dizajnu. 100-lecie niepodległości Finaldia uczci wystawą, prezentującą swoje najlepsze dokonania w tych dziedzinach. Pierwsza odsłona zostanie otwarta w Muzeum POLIN już 13 stycznia.
Löyly - sauna w Helsinkach "Löyly" w języku fińskim oznacza parę wodną, która unosi się po polaniu wodą rozżarzonego paleniska w saunie. To także nazwa otwartego w maju zespołu publicznych saun w Helsinkach. Obiekt powstał według projektu pracowni Avanto Architects.
Erik Bryggman – pionier fińskiego modernizmu Erik Bryggman uznawany jest za ojca tzw. nordyckiego klasycyzmu. Twórczość tego wciąż mało znanego w Polsce architekta przybliży wykład Mikko Laaksonena z Instytutu Bryggmana w Turku.
Projektowanie parametryczne i drewno - tymczasowy pawilon „Pauhu” Niewielki pawilon „Pauhu” to popis możliwości zastosowania drewna w architekturze parametrycznej. Inspiracją dla ekspresyjnej formy jego wnętrza były prace słynnego fińskiego rzeźbiarza Tapio Wirkkali. Pawilon można pozostanie na jednej z ulic Tampere do końca 2016 roku.