Obiekt powstanie pomiędzy ulicą Przy Rondzie, a aleją Powstania Warszawskiego. Znajdujący się tam skwer od 2010 roku nosi imię Mariana Eilego, pierwszego redaktora naczelnego krakowskiego tygodnika społeczno-kulturalnego „Przekrój”. „Wierszownik” będzie pierwszą zrealizowaną częścią „Superścieżki”, projektu którego celem jest nowe zagospodarowanie nieprzyjaznej przestrzeni wzdłuż al. Powstania Warszawskiego w Krakowie. Projekt wybrano w ramach konkursu poprzedzonego przez kilkutygodniowe warsztaty z udziałem mieszkańców Krakowa. Spośród opracowanych w ich ramach 70 pomysłów, w ramach głosowania wybrano jeden, którego motywem przewodnim jest „Słowo”. Kolejnym krokiem było ogłoszenie konkursu na projekt rzeźby.
Rozpisując konkurs, zdecydowaliśmy się zachować związek z „Przekrojem” i jego „złotą erą”, w latach 1945-1969. W tym celu, do dyspozycji uczestników konkursu oddajemy zasób literacki, przygotowany przez ekspertów. Chcielibyśmy, aby projekty zgłoszone na konkurs były jak teksty w „Przekroju” – literacko wyrafinowane, a jednocześnie lekkie i przystępne dla szerokiego odbiorcy – pisali organizatorzy konkursu z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.
Spośród 9 nadesłanych prac jury pod przewodnictwem Artura Wabika wybrało projekt Aleksandra Rokosza i Szymona Ruszczewskiego, zatytułowany „Wierszownik”. To pierwsza wspólna praca mieszkających Włoszech i w Kanadzie autorów, którzy wcześniej indywidualnie przygotowywali projekty zagospodarowania placów i skwerów oraz koncepcje mniejszych realizacji na pograniczu sztuki i architektury, np. scenografie teatralne.
W swojej koncepcji zwycięzcy konkursu nawiązali do patrona skweru i tworzonego przez niego magazynu „Przekrój”, a jednocześnie odwołali się do koncepcji „słowa”, która zwyciężyła w głosowaniu mieszkańców. Rzeźbie nadali dynamiczną formę wydłużonych drukarskich czcionek otoczonych przez wyłom w bruku.
Propozycja „Wierszownika” przedstawia nie tylko wysoką wartość wizualną, ale i najpełniej realizuje wymogi konkursu, przyjmując z jednej strony formę rzeźby, z drugiej zaś – elementy interwencji artystycznej w nawierzchni skweru – mówi Artur Wabik, przewodniczący konkursu.
Prace nad realizacją zaczną się już w lutym, razem ze startem prac na skwerze Mariana Eilego. Rzeźba ma zostać oddana do użytku wraz ze skwerem w czerwcu 2017 roku.