Architektura MuratorProjektyWspółczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego

Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego

Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie

Pawilon wystawowy, architektura drewniana
Pawilon nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia, projekt: Agnieszka Kacprzak, Łukasz Szczepanowic, zdjęcie: Galeria Arsenał w Białymstoku
Pawilon wystawowySzczyty-Dzięciołowo
AutorzyAgnieszka Kacprzak, Łukasz Szczepanowicz
Konstrukcjadrewniana

Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnego budownictwa Podlasia to projekt Galerii Arsenał z 2013 roku. Lekka struktura, będąca współczesnym przetworzeniem architektury drewnianej regionu, zostanie odtworzona w Szczytach-Dzięciołowie w ramach pierwszej edycji festiwalu "Drewno i Sacrum". Autorami projetku pawilonu są Agnieszka Kacprzak i Łukasz Szczepanowicz.

Celem projektu zrealizowanego przez Galerię Arsenał w 2013 roku było przypomnienie tradycji zdobnictwa stosowanego w drewnianej architekturze mieszkalnej na Podlasiu, poprzez twórcze odniesienie się do jego autentycznych wzorów oraz ich interpretację przy wykorzystaniu współczesnych rozwiązań technologicznych i projektowych. Integralną częścią pawilonu była wystawa drewnianego budownictwa Podlasia.

Budowa pawilonu została poprzedzona spotkaniami projektantów z  rzemieślników, cieślami, twórcami sztuki ludowej Podlasia oraz osami spokrewnionymi w celu poznania najbardziej charakterystycznych dla danego wykonawcy lub regionu wzorów. Zdobyte w czasie tego procesu wzory-szablony zostały zaprezentowane w pawilonie.

Projekt inspirowany był wielokulturowością regionu i różnorodnym podejściem do tematu architektury drewnianej w obrębie różnych kultur obecnych na terenie Podlasia. Intencją autorów było nadanie nowej wartości tradycyjnym elementom zdobnictwa i stworzenie dialogu pomiędzy tradycją i współczesnością. Bryła pawilonu nawiązywała do dwóch form zaczerpniętych z krajobrazu wielokulturowej podlaskiej architektury drewnianej - trójkątnego szczytu domu oraz hiperbolicznych form tatarskich i cerkiewnych kopuł architektury sakralnej.

Festiwal "Drzewo i Sacrum" zakłada rekonstrukcję drewnianego pawilonu wystawowego w Szczytach-Dzięciołowie, wsi położonej w województwie podlaskim, w połowie drogi między Bielskiem Podlaskim a Hajnówką.

Festiwal Architektury Drewnianej "Drewno i Sacrum"
16-23 sierpnia 2014
Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach - Dzięciołowie
Projekt pawilonu: Agnieszka Kacprzak, Łukasz Szczepanowicz