Architektura MuratorProjektyWWAA: projekt budynku mieszkalnego "Kamienica" w warszawskim Soho Factory

WWAA: projekt budynku mieszkalnego "Kamienica" w warszawskim Soho Factory

W warszawskim Soho Factory powstanie kolejny budynek mieszkalny. Projekt, który powstał w pracowni WWAA, gra z typologią XIX-wiecznej praskiej kamienicy. Ze względu na kształt działki architekci umieścili funkcje dziedzińca w cofniętej i wykończonej cegłą elewacji budynku

WWAA, budynek mieszkalny kamienica, Soho Factory
Wizualizacja budynku mieszkalnego "Kamienica", projekt: WWAA

"Kamienica" to jeden z kilku budynków mieszkalnych planowanych na terenie warszawskiego Soho Factory. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna WWAA, odpowiedzialna również za część prac projektowych nad zrealizowanym już budynkiem Rebel One oraz zaprojektowanym w 2012 roku Kamion Kross. "Kamienicę" wyróżnia lokalizacja - planowany budynek uzupełni fragment pierzei ulicy Mińskiej.

Obiekt wybudowany zostanie na działce przylegającej do ślepej ściany czterokondygnacyjnej kamienicy. Sąsiadować będzie również z jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów przy Mińskiej - ceglanym budynkiem bramnym prowadzącym na teren Soho Factory. Kształt wąskiej działki uniemożliwił wprawdzie powtórzenie typologii kamienicy z wewnętrznym dziedzińcem i prowadzącą do niego bramą, jednak architektom z WWAA udało się w ciekawy sposób nawiązać do dawnej praskiej architektury mieszkaniowej poprzez umieszczenie przestrzeni dziedzińca w płaszczyźnie elewacji. Miejsce wzajemnej obserwacji, interakcji oraz spotkań, znajdzie się w pęknięciu pomiędzy wycofaną częścią mieszkaniową a biurową.

Elewacja części cofniętego podwórza nawiązuje do najstarszych obiektów Soho Factory poprzez zastosowanie ceglanego motywu. Projekt pozostałych elewacji zakłada gładkie wykończenie jasnym tynkiem. W zachowanym od strony ulicy Mińskiej fragmencie ceglanego muru zaprojektowano przeprucie odtwarzające schemat bramnego przejścia, prowadząc nie tyle do samego budynku, co na przylegający otwarty teren. Od strony terenu Soho budynek nadwieszono nad traktem pieszo-jezdnym. Strefę usługowo-biurową przewidziano w elewacji frontowej od ulicy Mińskiej.

"Kamienica" - budynek wielorodzinny
Lokalizacja (ulica i dzielnica): Soho Factory, Mińska 25, Warszawa
Projekt: WWAA
Zespół: Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Iwona Borkowska, Michał Kielan, Małgorzata Niedzielska, Iga Dargiewicz
Inwestor: Soho Development
Projekt architektoniczny: 2013
Kubatura całkowita: 12 000 m3
Powierzchnia całkowita: 3 970 m2
Powierzchnia użytkowa biur: 790 m2
Powierzchnia mieszkań łącznie: 1020 m2
Liczba kondygnacji: podziemne: 1, nadziemne: 5
Liczba miejsc parkingowych: podziemne: 53
Liczba mieszkań: 20
Powierzchnia mieszkań: od 39 m2 do 61 m2

Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku W odpowiedzi na wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków oraz postulaty mieszkańców architekci z pracowni WWAA przygotowali kolejny projekt zagospodarowania fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Zabytkowe hale mają być teraz lepiej wyeksponowane, a w miejscu zaniedbanej przestrzeni między Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi powstać miałby atrakcyjny, ogólnodostępny skwer.
W Rytmie Kabat: nowy apartamentowiec projektu WWAA Na warszawskim Ursynowie wkrótce rozpocznie się realizacja budynku mieszkalnego Rytm Kabat. Sześciokondygnacyjny obiekt z tarasem na dachu służącym międzysąsiedzkiej integracji zaprojektowała pracownia WWAA.
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Kolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA Nie dla 270, ale dla 450 uczniów.  Spółka Echo Investment uwzględniła oczekiwania radnych i władz Mokotowa i zapowiada budowę większej szkoły. Podstawówka przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA  mogłaby zostać otwarta już w 2023 roku!
Szkolny murek w miastach przyszłości 2050: Natalia Paszkowska o projektowaniu szkół Jak powinny wyglądać polskie szkoły w niedalekiej przyszłości? Jak powinny być projektowane, aby najlepiej służyły uczniom, nauczycielom, lokalnym społecznościom i środowisku? Wywiad z Natalią Paszkowską w ramach cyklu rozmów o przyszłości polskich miast.
Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA: radni mówią „nie” Rada Warszawy odrzuciła wniosek o realizację osiedla na Służewcu, któremu towarzyszyć miała budowa podstawówki przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA. Osiedle ze szkołą w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej chciała zrealizować firma Echo Investment.