Architektura MuratorProjektyZabudowa Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Zabudowa Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna zabudowy Wyspy Spichrzów w Gdańsku powstała w pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky pod kierownictwem Wojciecha Grabianowskiego. Realizacja pierwszego etapu inwestycji rozpocznie się pod koniec 2016 roku.

Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna zagospodarowania Wyspy Spichrzów w Gdańsku, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Źródło: materiały prasowe

Gdańska Wyspa Spichrzów to dawna dzielnica magazynowa Głównego Miasta, obszar położony pomiędzy Starą i Nową Motławą. Gęsty ciąg znajdujących się tu niegdyś spichlerzy i składów został niemal całkowicie zniszczony w 1945 roku. Południowe części wyspy są już częściowo zabudowane, natomiast przez długi czas nie było koncepcji zagospodarowania jej północnego, najbardziej wyeksponowanego cypla.

W wyniku przetargu zorganizowanego przez miasto Gdańsk wyłoniono partnera prywatnego, który zagospodaruje Wyspę Spichrzów. 31 marca 2015 Prezydent Gdańska i przedstawiciele IMMOBEL wraz z partnerem w konsorcjum: Multibud W. Ciurzyński SA podpisali umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zabudowy Wyspy Spichrzów opracowało biuro Rhode Kellermann Wawrowsky pod kierownictwem architekta Wojciecha Grabianowskiego. Pracownia RKW z siedzibą w Düsseldorfie jest odpowiedzialna za takie realizacje jak Stadion PGE Arena w Gdańsku, jak również szereg budynków mieszkalnych, biurowców i budynków użyteczności publicznej w Polsce i Niemczech.

Koncepcja zagospodarowania Wyspy Spichrzów przewiduje wielofunkcyjną zabudowę, w której skład wejdą zarówno mieszkania, hotel, sklepy, restauracje, lokale usługowe, jak i biura oraz podziemne parkingi. Pozostałości dawnych spichlerzy zostaną zachowane, a nowa architektura, choć współczesna w wyrazie, ma nawiązywać do historycznej zabudowy, m.in. poprzez wykorzystanie tradycyjnych materiałów.

Projekt zostanie zrealizowany w kilku etapach, łącznie z szeregiem inwestycji publicznych związanych z remontem infrastruktury drogowej, przebudową mostu Stągiewnego na most zwodzony, rozbudową mariny czy budową kładki łączącej Wyspę z Długim Pobrzeżem. Łączny koszt prac wyniesie ok. 400 mln zł. Realizacja pierwszego etapu inwestycji rozpocznie się pod koniec 2016 roku.

Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. W jury m.in. Bolesław Stelmach, Andrzej M. Chołdzyński, Stanisław Fiszer, Oskar Grąbczewski i Marta Sękulska-Wrońska. Składanie wniosków do 27 sierpnia.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Z wizją w przyszłość: Garnizon w Gdańsku [FILM] Na terenach dawnego garnizonu we Wrzeszczu od 2007 roku powstaje nowy zespół biurowo-mieszkalny z funkcjami usługowymi i kulturalnymi. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Heweliusza 18 – JEMS Architekci zaprojektowali nowy biurowiec w centrum Gdańska We wrześniu oddano do użytku budynek Heweliusza 18, który jest częścią nowego kompleksu biurowo-mieszkalnego projektu studia JEMS Architekci. Jednym z pierwszych najemców obiektu jest redakcja portalu Trojmiasto.pl.