Architektura MuratorRealizacje7 niezwykłych przystanków autobusowych projektu znanych architektów współczesnych

7 niezwykłych przystanków autobusowych projektu znanych architektów współczesnych

W austriackiej miejscowości Krumbach powstało siedem niezwykłych przystanków autobusowych. Za ich projekty odpowiedzialni są światowej sławy architekci, m.in. Sou Fujimoto, Smiljan Radic i Wang Shu

Przystanek autobusowy, Sou Fujimoto
BUS:STOP Krumbach, przystanek autobusowy zaprojektowany przez DVVT © 2014 Adolf Bereuter

Krumbach leży w malowniczym, górskim regionie Vorarlberg graniczącym z Niemcami, Szwajcarią i Lichtensteinem. W 2014 roku austriacka miejscowość zasłynęła dzięki inicjatywie BUS:STOP Krumbach, w ramach której wzniesiono siedem przystanków autobusowych. Projekt każdego z nich został przygotowany przez innego architekta o światowej renomie. Celem było stworzenie małej architektury w przestrzeni publicznej, a jednocześnie nawiązanie do tradycji rzemiosła i sztuki budowlanej regionu. Przedsięwzięcie opierało się na międzynarodowej współpracy, w ramach której każdej z międzynarodowych pracowni towarzyszyły lokalne biura i rzemieślnicy. Autorami zrealizowanych przystanków autobusowych są Alexander Brodsky (Rosja), Rintala Eggertsson Architects (Norwegia), Architecten de Vylder Vinck Taillieu (Belgia), Ensamble Studio, Antón García-Abril / Débora Mesa (Hiszpania), Smiljan Radic (Chile), Amateur Architecture Studio, Wang Shu / Ly Wenyu (Chiny), Sou Fujimoto (Japonia).

Według oficjalnej strony projektu miejscowość Krumbach jest odwiedzona rocznie przez około 30.000 turystów tylko ze względu na ciekawą architekturę współczesną. W ostatnich latach powstały tu warte uwagi realizacje lokalnych projektantów, takich jak Hermann Kaufmann, Bernardo Bader and Rene Bechter.. Nowe przystanki autobusowe mają stać się kolejnym, "architektonicznym" powodem do odwiedzin górskiej miejscowości.

Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.
Plac 3 Maja w Wołominie od Nowa: wyniki konkursu W konkursie na koncepcję nowego zagospodarowania placu 3 Maja w Wołominie zwyciężyła Inicjatywa Projektowa z Warszawy. Wybór opracowania poprzedziły kilkustopniowe konsultacje społeczne.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz piętnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Jury nagrodziło sześć realizacji w czterech kategoriach.
Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce Targowisko w Mszanie Dolnej, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, plaża miejska w Olsztynie czy parki kieszonkowe w Krakowie to tylko niektóre z miejsc, jakie znalazły się na Niemapie – nowym przewodniku po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w całej Polsce.
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.