Dom jednorodzinny

Biały dom na gdańskiej Strzyży: nowa realizacja SuDe sustainable design

2023-08-11 6:47

Projektując nowy dom dla czteroosobowej rodziny architekci z biura SuDe nawiązali do budynku z dwuspadowym dachem, który pierwotnie znajdował się na działce. Wewnętrzną przestrzeń podzieli jednak na trzy bloki, skrywające różne funkcje i wykończone różnymi materiałami.

Biały dom na Strzyży w Gdańsku
Autorzy: SuDe sustainable design
Powierzchnia użytkowa: 149 m²
Projekt: 2020
Realizacja: 2022

Nowoczesny dom z historią w tle

Biały dom projektu pracowni SuDe od niedawna wyróżnia się w zabudowie jednego z osiedli z lat 30. na gdańskiej Strzyży. Dwukondygnacyjny obiekt z dwuspadowym dachem nawiązuje kubaturą do zabytkowego sąsiedztwa, ale zwraca uwagę śnieżnobiałą elewacją i dopracowanymi detalami z naturalnego drewna. Dom powstał dla czteroosobowej rodziny. Wnętrze architekci podzieli więc na trzy niezależne bloki funkcjonalne wykończone w różny sposób. Bryła biała skrywa pokoje dzieci, betonowa – strefę rodziców, na którą składają się sypialnia i gabinet, a bryła drewniana – pomieszczenia pomocnicze (łazienki, garderoby, spiżarnię). Pozostała powierzchnia to przestrzeń wspólna domowników, łącząca salon o wysokości dwóch kondygnacji z kuchnią i jadalnią.

Na parterze wydzielone zostały jedynie gabinet (w bryle betonowej) oraz łazienka i spiżarnia (w bryle drewnianej). Na piętrze znajdują się trzy sypialnie (sypialnia rodziców w bryle betonowej, dziecięce w bryle białej), oraz łazienki i garderoba (w bryle drewnianej).

Poszczególne przestrzenie otwierają się na zewnątrz w różnych kierunkach. Salon otwiera się na ogród, jadalnia wychodzi na taras zachodni, okno gabinetu kadruje widok na jedno z drzew, a z balkonu dzieci widać panoramę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jednocześnie na styku brył z dachem budynku powstał świetlik zapewniający we wnętrzu rozproszone, miękkie światło.

Biały dom na gdańskiej Strzyży

i

Autor: archiwum pracowni proj. SuDe sustainable design

Biały dom z wielopoziomowym ogrodem

Formalnie budynek kształtuje bryła domu, który pierwotnie znajdował się na działce i to jej podporządkowana jest kompozycja i kolorystyka – tłumaczą autorzy. Tynkowane na biało elewacje świetnie korespondują z jasnymi detalami z drewna i jasnoszarą dachówką. Ażurowe, drewniane okiennice pełnią też ważną rolę w „pasywnej klimatyzacji”, ograniczając niemal do zera zyski ciepła od słońca – dodają architekci.

Aby jak najwięcej przestrzeni wykorzystać na ogród, garaż zaplanowano pod ziemią. Razem z innymi pomieszczeniami pomocniczymi stanowi wygodne zaplecze domu. Teren wokół budynku zagospodarowano jako wielopoziomową przestrzeń z różnymi strefami – łąką na skarpie stanowiącą bufor między domem a ulicą, tarasem zachodnim, wydzielonym miejscem na grilla czy też ogródkiem warzywnym.