Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Rozbudowa i modernizacja
W sierpniowym numerze miesięcznika "Architektura-murator": rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu według projektu pracowni JEMS Architekci. O Bibliotece Raczyńskich piszą: Marek Moskal, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Wojciech Spaleniak, Antoni Domicz, Krzysztof Mycielski, Tomasz Żylski

Biblioteka Raczyńskich, najstarsza z istniejących obecnie bibliotek publicznych w Polsce, czekała na rozbudowę ponad 180 lat. W końcu, po długich staraniach i pokonaniu typowych dla znacznej części rodzimych inwestycji problemów, się udało. Wieloletnie zabiegi tej szacownej instytucji, z dyrektorem Wojciechem Spaleniakiem na czele, zakończyły się spektakularnym sukcesem. W lipcu, przy dźwiękach fanfar, dokonano uroczystego otwarcia obiektu. Biblioteka zyskała nową jakość, a Poznań wzbogacił się o kolejne dzieło pracowni JEMS Architekci.
Sukces był ogromny, ale – co trzeba podkreślić – spodziewany, wynikający z precyzyjnego zaplanowania inwestycji. Zaczęło się od konkursu. Ogłoszono go w sierpniu 2003 roku; od uczestników nie wymagano zbędnych formalności, na przykład realizacji pięciu bibliotek w ciągu ostatnich trzech latach. Projekt należało przedstawić na trzech planszach w ściśle określony sposób, co ułatwiało ocenę i porównanie prac (...)
Czytaj więcej:
prezentacja Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu ukazała się w miesięczniu "Architektura-murator" nr 8/ 2013
Opinie: Antoni Domicz i Krzysztof Mycielski
O bibliotece piszą ponadto: współautorzy rozbudowy Marek Moskal, (Jaką formę nadać bibliotece) i Jerzy Szczepanik-Dzikowski (Czy sprawdziły się przyjęte rozwiązania architektoniczne), dyrektor Biblioteki Raczyńskich Wojciech Spaleniak (Przestrzeń odpowiadająca potrzebom), Tomasz Żylski (Historia biblioteki)
Zdjęcia: Juliusz Sokołowski
Otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich