Architektura MuratorRealizacjeBILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [WIDEO]

BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [WIDEO]

Holenderska pracownia Sluijmer Architectuur zaprojektowała zeroenergetyczny dom modułowy, który użytkownicy sami mogą dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.

BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [FILM]
Dom modułowy BILT pod Utrechtem, proj. Sluijmer Architectuur, fot. dzięki uprzejmości Reynaers Aluminium

Prototyp obiektu na przedmieściach Utrechtu zrealizowano w dwa miesiące, ale jak tłumaczą autorzy dzięki prefabrykowanym elementów cały montaż, razem z budową fundamentów i położeniem instalacji, można przeprowadzić nawet w sześć tygodni. Do wyboru mamy nie tylko liczbę modułów i ich ustawienie, lecz także rodzaj wykończenia fasady, która może być licowana dowolnym materiałem, ale też wykorzystywać konstrukcję do wertykalnego ogrodu. Budynek prototypowy pokryto drewnianymi listwami. Wykorzystane drewno pochodzi ze zrównoważonych upraw z certyfikatem FSC i podobnie jak wszystkie elementy użyte w projekcie nadaje się do recyklingu. Kolejne moduły trzypiętrowego obiektu ustawione są tu prostopadle do siebie, co umożliwiło stworzenie dwóch dużych balkonów. Na podstawie jednego bazowego modułu można konstruować domy różnorodne pod względem wielkości, kształtu, układu pomieszczeń i wykończenia – wyjaśnia współautor budynku Max Brobbel. Możemy zacząć od jednego modułu. Gdy rodzina się powiększy, wystarczy dodać kolejny – poszczególne bryły ustawia się jedna na drugiej. Kiedy dorosłe już dzieci będą się wyprowadzać, mogą z kolei zabrać ze sobą także część domu. A kiedy mieszkańcom znudzi się układ pomieszczeń albo będą potrzebować innego rozkładu przestrzeni, mogą samodzielnie poprzesuwać wewnętrzne ściany. Z uwagi na rozmieszczenie modułów z instalacjami pod podłogą, problemem nie jest nawet zmiana lokalizacji kuchni czy łazienki.

Zobacz film: jak BILT działa w praktyce?

Budynek zwyciężył w tegorocznym konkursie organizowanym przez belgijski oddział firmy Reynaers Aluminium. Jury zwróciło uwagę na społeczne znaczenie koncepcji, która wpisuje się w trend mikrodomów i życia off-the-grid. Wielkość domu można dostosować do aktualnych potrzeb, a zainstalowane na jego dachu panele fotowoltaiczne powodują, że budynek może wyprodukować więcej energii niż jej zużywa. Notabene w budynku prototypowym pojawia się kilka rozwiązań firmy Reynaers: ultracienkie profile do systemów okiennych, prowadzące na taras drzwi harmonijkowe czy szklana balustrada. Firma dostarczyła też konstrukcje pod wspomniane panele fotowoltaiczne, które pokrywają cały dach. Zwycięski zespół architektów otrzyma 2,5 tys. euro.  Prezentację koncepcji BILT można zobaczyć tutaj.

Miasto z unikalną cechą – rozmowa z urbanistą Paulem Goedknegtem W polskich miastach w stosunkowo krótkim czasie udało się dokonać rzeczy niezwykłych. Większą uwagę zwraca się na przestrzeń publiczną: jest więcej miejsca dla pieszych, więcej ścieżek i wypożyczalni rowerowych. W większym stopniu wykorzystywane są tereny nadrzeczne, często traktowane jako marka i ważny element tożsamości – mówi holenderski urbanista Paul Goedknegt, od lat 80. regularnie odwiedzający nasz kraj.
Śniadanie z Winym Maasem, czyli Wake up in Architecture Już 10 czerwca rusza Rotterdamski Miesiąc Architektury. Imprezie po raz kolejny towarzyszy projekt „Wake up in Architecture”, w ramach którego czołowi holenderscy architekci udostępniają gościom swoje domy i pracownie
Między nauką a kreacją – rozmowa z holenderskim urbanistą Keesem Christiaanse Różnica pomiędzy architektem a urbanistą polega na tym, że architekt w swojej pracy kieruje się przede wszystkim własnym, zazwyczaj dobrym gustem, natomiast urbanista jest koordynatorem różnych, zwykle złych gustów – o różnych podejściach do architektonicznego dziedzictwa, strategii projektowania oraz o wykorzystaniu narzędzi i programów komputerowych w pracy planistów miejskich z Keesem Christiaanse rozmawia Aleksandra Czupkiewicz.
MVRDV znowu w Polsce Zgodnie z filozofią holenderskiej pracowni, we współczesnym świecie ograniczenie konsumpcji jest już praktycznie niewykonalne, należy jednak dążyć do tego, aby minimalizować jej koszty i zużywać dobra w sposób możliwie najbardziej zrównoważony. Ten sposób myślenia architekci z MVRDV od lat starają się wykorzystywać w swoich projektach, na nowo definiując przestrzeń miast poprzez renowacje, rekonstrukcje i recykling.
Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu
Książki o architekturze. Wiel Arets i współczesna architektura Holandii Wiel Arets to jeden z najbardziej znanych twórców współczesnej architektury Holandii. Książka Wiel Arets. Autobiographical references zawiera prezentacje ponad 60 projektów, 5 wykładów oraz 10 wywiadów z architektem. Publikację recenzuje Sonia Prószyńska