Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec Diament we Wrocławiu

Biurowiec Diament we Wrocławiu

Na obszarze Wrocławskiego Parku Przemysłowego powstał biurowiec wyróżniający się frontową elewacją. Wielkoformatowe szklane elementy tworzą krystaliczną strukturę inspirowaną motywem diamentu. Wnętrze budynku zostało zaprojektowane w sposób prosty i konsekwentny. Bryła odznacza się kompaktowością i od-powiednią skalą, dobrze dobraną do najnowszych obiektów przy ul. Robotniczej – pisze Aleksandra Czupkiewicz.

Biurowiec Diament we Wrocławiu
Biurowiec Diamentum Office powstał na przemysłowych terenach wrocławskiego Szczepina; widok na fasadę i zachodnią elewację obiektu od ul. Robotniczej; Fot. Maciej Lulko
Biurowiec Diamentum OfficeWrocław, ul. Robotnicza 42a
AutorzyCavatina & Partners, architekt Piotr Jasiński
Współpraca autorskaarchitekci Paulina Dziuda, Katarzyna Szczotok, Katarzyna Marczykiewicz
Architektura wnętrzCavatina & Partners, architekt Katarzyna Szczotok
Generalny wykonawcaCavatina GW Sp. z o.o.
InwestorCavatina Holding S.A.
Powierzchnia terenu2487.0 m²
Powierzchnia zabudowy1345.0 m²
Powierzchnia użytkowa9291.0 m²
Powierzchnia całkowita11308.0 m²
Kubatura42430.0 m³
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycjinie podano

Obszar wokół ulic Strzegomskiej, Robotniczej i Góralskiej ma ponad stuletnie tradycje przemysłowe, a dziś w wyniku strategii władz miasta tworzy Wrocławski Park Przemysłowy jako spójny i zrewitalizowany kompleks o powierzchni 163 hektarów. Teren ten został podzielony umownie na trzy części, którym nadano nazwy historycznych zakładów produkcyjnych Archimedes, Dolmel i Pafawag. Działalność prowadzi tu ponad 260 przedsiębiorstw z różnych branż, przede wszystkim budowlanej, elektronicznej czy informatycznej. Obecnie wzdłuż ulicy Robotniczej powstaje coraz więcej biurowców.

Biurowiec Diament we Wrocławiu
Tylna elewacja budynku wraz z terenem zagospodarowania, w obrębie którego zlokalizowano 10 miejsc parkingowych oraz dużą liczbę stojaków rowerowych, wymaganych planem miejscowym; Fot. Maciej Lulko

W maju tego roku oddany został do użytku Diamentum Office – jeden z dwóch budynków biurowych przy ulicy Robotniczej, których inwestorem jest Cavatina Holding. Za projekty obu obiektów odpowiada pracownia Piotr Jasiński Architekci z Katowic. Biurowiec tylną elewacją zamyka równoległą do ulicy Góralskiej oś zakładów należących do spółki Archimedes. Od tej strony, a także od wschodu i zachodu ściany zewnętrzne pokryte są naprzemiennie szkłem i panelami kompozytowymi wykończonymi anodyzowanym, szczotkowanym aluminium. Porządek tej struktury zmienia się na wysokości trzeciej i piątej kondygnacji, dzieląc budynek na trzy części. Frontowa elewacja skonstruowana jest podobnie, ale dodatkowo nałożono na nią wielkoformatowe szklane elementy. W założeniu miała ona nawiązywać do struktury diamentu, nadając obiektowi lekkości i efemeryczności. Szkoda tylko, że motyw ten nie został zastosowany konsekwentnie. Fasada radykalnie odcina się od reszty. Ozdobna elewacja „zawija się” na ścianę zachodnią tylko w niewielkim stopniu. Natomiast od wschodu, ze względu na przepisy przeciwpożarowe, takie wywinięcie nie było możliwe. Zaprojektowany na planie prostokąta budynek ma jeden centralny trzon komunikacyjny, wyposażony w dwie klatki schodowe oraz trzy szyby windowe. Układ funkcjonalny pozwala na wydzielenie przestrzeni biurowej nawet dla czterech najemców. Parter zajmują hol wejściowy, stołówka pracownicza oraz część naziemna parkingu. Pozostałe siedem kondygnacji to powierzchnie biurowe. Wysokością budynek nawiązuje do stojącej naprzeciwko siedziby Banku Zachodniego WBK, która powstała w styczniu tego roku według projektu wrocławskiej pracowni M.Z. Walas. Części wspólne Diamentum Office utrzymano w stonowanej kolorystyce. Wnętrze budynku zostało zaprojektowane w sposób prosty i konsekwentny. Bryła odznacza się kompaktowością i odpowiednią skalą, dobrze dobraną do najnowszych obiektów przy ul. Robotniczej.

Tagi:
Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego Nowym właścicielem wrocławskiego domu igloo jest Zbigniew Maćków. Architekt planuje udostępniać obiekt zwiedzającym. Pierwsza okazja już na początku października, wraz z otwarciem wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”.
Le Vert we Wrocławiu: nowa mieszkaniówka na wrocławskich Pilczycach Trwa realizacja budynku Le Vert we Wrocławiu według projektu lokalnej pracowni AP Szczepaniak. Prostą bryłę wyróżniają charakterystyczne balkony wykończone jasną cegłą klinkierową.
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.
Najlepszy TBS w Polsce 2021 TBS Wrocław otrzymał tytuł najlepszego TBS-u w Polsce roku 2021 w rankingu przygotowanym przez magazyn „Strefa Gospodarki”. To trzecie z rzędu zwycięstwo wrocławskiego TBS w tym zestawieniu.
Archiplakaty Piotra Zybury W Muzeum Architektury we Wrocławiu od niedawna znaleźć można archtektoniczne plakaty ilustrujące znane budynki z różnych zakątków świata. Autorem grafik jest architekt Piotr Zybura z pracowni arch_it.
Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu Budynek przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego. W założeniu architektów z Q2Studio będzie wyznaczał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy tej części miasta.