Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec firmy TME w Łodzi

Biurowiec firmy TME w Łodzi

Studio 3DPROJEKT architektura opracowało koncepcję nowej siedziby firmy Transfer Multisort Elektronik, specjalizującej się w dystrybucji komponentów elektronicznych i elektrycznych. Wizytówką obiektu jest elewacja z 13 tysiącami punktów świetlnych w technologii RGB LED.

Biurowiec firmy TME w Łodzi
Biurowiec firmy TME w Łodzi, proj. 3DPROJEKT architektura; fot. Rafał Tomczyk
Biurowiec firmy TME Łódź, ul. Rozalii 1
Autorzy3DPROJEKT architektura
InwestorTransfer Multisort Elektronik
Powierzchnia użytkowa6000.0 m²
Data realizacji (koniec)2018

Budynek zlokalizowano przy ul. Rozalii 1, tuż obok jednej z głównych arterii wjazdowych do miasta. Czterokondygnacyjny obiekt oferuje blisko 6000 m2 przestrzeni biurowej w standardzie A/A+. Głównym założeniem autorów było zaprojektowanie gmachu reprezentacyjnego, odzwierciedlającego wizerunek firmy jako przedsiębiorstwa nowoczesnego, przyjaznego pracownikom i szanującego środowisko naturalne. Już na wczesnym etapie procesu architekci posługiwali się nie tylko modelem statycznym budynku, ale także wykorzystywali animacje komputerowe.

- Zdecydowaliśmy się na zwartą bryłę pozbawioną narożników – rzut budynku wpisujący się w kształt prostokąta został silnie zaokrąglony na krawędziach. Zamiast klasycznej, wielopłaszczyznowej bryły z kilkoma elewacjami, uzyskaliśmy fasadę, która tworzy jedną nieprzerwaną wstęgę otaczającą całą bryłę. Stanowi ona tło dla pionowych żaluzji usytuowanych prostopadle do elewacji. Zróżnicowanie koloru po dwóch stronach każdej żaluzji, powielone przez lustrzaną fasadę, zapewniło efekt płynnej zmiany barwy podczas przemieszczania się wzdłuż budynku – mówi architekt Mariusz Wojtczak.

Multimedialna fasada
W nocy krawędzie „żyletek” rozświetlają się, tworząc wirtualny ekran, na którym możliwe jest wyświetlanie dowolnych animacji, co udało się uzyskać, dzięki zastosowaniu 13 000 zmieniających kolor, programowalnych punktów świetlnych w technologii RGB LED. Uzyskana w ten sposób multimedialna fasada stanowi narzędzie komunikacji z otoczeniem.

- Nieregularne rozmiary pionowych żaluzji elewacyjnych, zwanych przez nas „żyletkami”, zdefiniowane przez „płynące po fasadzie” paraboliczne krzywe, wymagały niecodziennego zaangażowania projektowego. Każda z nich ma inną długość, każda zaczyna się na innej wysokości budynku. Poddaliśmy je więc szczegółowym symulacjom pod kątem odporności na wiatr i wykluczenia możliwości generowania przez nie niepożądanych dźwięków. Końcowy efekt spełnia wszystkie wymagania funkcjonalne i zapewnia złudzenie animacji podróżującym, którzy wjeżdżają do Łodzi – dodaje architekt Izabela Markowska.

Ekonomia użytkowania
W budynku znalazły się też rozwiązania optymalizujące koszty eksploatacji oraz bezpieczeństwo użytkowania. Całość przeszkleń zewnętrznych wykonana została ze szkła wysokoselektywnego, ograniczającego przenikanie promieniowania podczerwonego i hałasu do wnętrza obiektu.

- Naszym celem było znalezienie rozwiązania, które pozwoli uzyskać efekt nowoczesnej, lekkiej, szklanej fasady i jednocześnie sprostać oczekiwaniom inwestora dotyczącym ekonomiki użytkowania biurowca. Pamiętając o tym, że wydatki związane z klimatyzacją obiektów budowlanych wielokrotnie przewyższają nakłady na ich ogrzewanie, wbrew obowiązującym trendom transparentności przeszkleń, zdecydowaliśmy się na zastosowanie fasady o wysokim współczynniku odbicia. Pozwoliło to zminimalizować różnice wizualne pomiędzy przeziernymi i nieprzeziernymi elementami fasady. Taki zabieg dał nam z kolei swobodę w kształtowaniu wnętrza budynku. Na kondygnacjach nadziemnych wprowadziliśmy ściany podokienne, które znakomicie ograniczyły zjawisko przegrzewania budynku w lecie i nadmiernego wychładzania zimą – wyjaśnia Mariusz Wojtczak.

Budynek wyposażono w zintegrowane systemy wentylacji mechanicznej i rekuperacji, klimatyzację kontrolującą parametry powietrza, nowoczesne oświetlenie LED umożliwiające tworzenie scen świetlnych, dwie szybkobieżne elektryczne windy, system kontroli dostępu, nowoczesny system zarządzania salami konferencyjnymi oraz ponadstandardowo zastosowany nowoczesny system tryskaczy mgłowych. Wszystkie te systemy są zarządzane automatycznie przez system BMS.

Dom wiatrak Łódzka pracownia 3DPROJEKT stworzyła koncepcję domu, który kształtem przypomina wiatrak. W efekcie powstał trójskrzydłowy rzut, w którym każda z części budynku, dzienna, nocna i garażowa, została wpisana w formę wydłużonego trapezu.