Nazwa obiektu | Siedziba firmy Press Glass |
Adres obiektu | Konopiska, ul. Golfowa 19 |
Autorzy | Konior Studio, Tomasz Konior, Marcin Piotrowski, Dominik Koroś, Angelika Drozd, Maria Green, Jakub Bojas, Wojciech Przywecki, Paweł Przeniosło, Paweł Jurkiewicz, Diana Niebrzydowska |
Konstrukcja | PKBI, Freyssinet |
Generalny wykonawca | Press Glass SA, Kobnext, RPAlu (fasady) |
Inwestor | Press Glass |
Powierzchnia użytkowa | 5398.0 m² |
Data realizacji (koniec) | 2020 |
Biurowiec firmy Press Glass – lidera w europejskiej branży okien zespolonych – zrealizowano w Konopiskach koło Częstochowy. To miejsce dość nietypowe na lokalizację nowoczesnego budynku komercyjnego. Siedziby firm powstają zazwyczaj w centrach miast lub w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych. Naturalny krajobraz i perspektywa po horyzont raczej nie kojarzą się z zabudową biurową. Decyzją inwestora dawne pola uprawne na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej od lat przekształcane są w pole golfowe, jedno z najpiękniejszych w Polsce. Teraz tę niczym nieograniczoną przestrzeń z licznymi zbiornikami wodnymi i różnorodnymi gatunkami drzew uzupełniono o kolejny etap inwestycji – Press Glass Head Quarters – pisali o procesie realizacji na łamach „A-m” Tomasz Konior i Marcin Piotrowski z Konior Studio (10/2019).
Press Glass od Konior Studio: biurowiec z widokiem na zieleń
Trzykondygnacyjny budynek Press Glass Polska oferuje ponad 5 tys. m² powierzchni użytkowej. Zaprojektowano go na planie trójkąta, a głównym założeniem było ocalenie istniejącego na działce drzewa oraz zachowanie strumienia, który przez nią przepływa. Podział na trzy kondygnacje odpowiada specyfice ich funkcji. W przyziemiu znajduje się reprezentacyjna strefa wejściowa z recepcją, sale konferencyjne, miejsca pracy w open space, wejście dla pracowników, kantyna, strefa sportowo-rekreacyjna oraz część magazynowa. Wyższy poziom mieści strefę operacyjną, która pełni funkcję głównego miejsca pracy. Tutaj zlokalizowano wszystkie działy firmy rozmieszczone w logicznym ciągu wzdłuż zewnętrznej elewacji. Wokół wewnętrznego ogrodu przewidziano strefę relaksu i swobodnej pracy w otwartej przestrzeni. Na tym poziomie znajduje się również lądowisko dla helikopterów. Najwyższą kondygnację przeznaczono natomiast dla zarządu firmy Press Glass Polska – czytamy w tekście autorów dla „Architektury-murator”. Na każdym poziomie dostępne są wyjścia na otaczające budynek zielone tarasy widokowe. Również dach nowej siedziby Press Glass obsadzony jest specjalnie dobranymi roślinami.
Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach: nie tylko szkło
Szkło w siedzibie Press Glass stanowi bardzo ważny, ale niedominujący element. Wśród materiałów wykończeniowych znajdziemy beton, również z odciśniętym szalunkiem lub chropowatą fakturą nadaną metodą groszkowani oraz drewno. Wielkie, płaskie tafle z refleksyjnych szyb są uzupełnione detalami z polerowanej stali nierdzewnej. Od początku projektowania byliśmy pod opieką firmy Press Glass, która zadbała o optymalne parametry szklenia i produkcję dwukomorowych zestawów szyb giętych po łuku, które trafiały na zaokrąglone narożniki trójkątnego biurowca. Wyzwaniem było zachowanie jednolitych parametrów między płaskimi, wklęsłymi i wypukłymi zestawami o niestandardowych formatach. Ogromne znaczenie miał właściwy dobór konstrukcji szyb oraz odpowiednich powłok, grubości tafli szklanych i wypełnienia. Inwestor przykładał ogromną wagę zarówno do jakości, jak i aspektów estetycznych – wyjaśniają projektanci.
Systemy aluminiowe dla budynku dostarczyła firma Aluprof. Fasada nowej siedziby Press Glass została wykonana z systemu MB-SR50N EFEKT, co pozwoliło na uzyskanie efektu jednolitej, szklanej ściany. W projekcie wykorzystano również system okienno-drzwiowy MB-86 SI oraz MB-77HS, czyli wytrzymałe i smukłe drzwi podnoszono-przesuwne, które umożliwiają budowę niskoprogowych skrzydeł o ciężarze do 600 kg, wysokości do 3,24 m i szerokości aż 3,3 m. Ślusarkę i elewację w systemach aluminiowych wykonała firma RP-Alu. Pełna prezentacja siedziby firmy Press Glass z tekstami krytyków architektury, założeniami autorskimi w numerze 09/2021 „Architektury-murator”.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!