Architektura MuratorRealizacjeBudynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group

Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group

Budynek D w zespole Nowy Rynek w Poznaniu stanowi doskonały przykład realizacji, w której zapewnienie komfortu użytkownikom idzie w parze z troską o środowisko naturalne. Dzięki zamontowaniu na fasadzie selektywnego szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® SKN 165 II, w znaczącym stopniu zmniejszyło się zapotrzebowanie energetyczne budynku. Ciepło dostarczane przez słońce jest blokowane, sprawiając, że wnętrza nie wymagają dodatkowego zastrzyku energii do schładzania w okresie letnim. Właściwości termoizolacyjne przeszklenia ograniczają także straty ciepła zimą, a dodatkowo gwarantuje ono optymalny dostęp światła dziennego przez cały rok.

Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group
Nowy Rynek (budynek D) w Poznaniu, proj. Medusa Group; fot. Saint-Gobain Glass

Nowy Rynek (budynek D) Poznańul. Matyi 1, Poznań
AutorzyMedusa Group
InwestorSKANSKA
Powierzchnia całkowita37220.0 m²
Data realizacji (koniec)2021
Projekt fasadyESOX PROJEKT
Wykonawca fasadyDEFOR
Zainstalowane szkło fasadoweCOOL-LITE® SKN 165 II Saint-Gobain Glass

Nowy Rynek D: początki projektu

Poznań należy do najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce, a realizowany na czterohektarowum terenie Nowy Rynek jest doskonałą emanacją tego trendu. Cała inwestycja składać się będzie z zespołu pięciu budynków o funkcjach biurowych oraz mieszkaniowych.

Wchodzący w skład tego kompleksu budynek D powstał w miejscu dawnego dworca PKS. Nowy obiekt został zaprojektowany przez biuro Medusa Group z myślą o energooszczędności i korzystnym wpływie na środowisko naturalne. Spełnia tym samym założenia strategii urbanistycznej Poznania, zakładające rozwój proekologicznej zabudowy wokół centralnego punktu – rynku Starego Miasta. Zadaniem architektów było powiązanie realizacji z dzielnicą mieszkaniową Wilda, tak aby obiekt swoją bryłą wpasował się w istniejącą zabudowę i nie zdominował wizualnie sąsiednich domów.

Lokalizacja

Poznański Nowy Rynek (budynek D) zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta, przy ul. Matyi. W jego bezpośrednim otoczeniu znajduje się dworzec kolejowy Poznań Główny oraz kompleks usługowo-handlowy Avenida, a także przystanki miejskiego transportu zbiorowego. Dostęp do obiektu jest niezwykle łatwy również ze względu na fakt położenia w niedalekiej odległości od lotniska Poznań Ławica (ok. 6 km).

Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group
Nowy Rynek (budynek D) w Poznaniu, proj. Medusa Group; fot. Saint-Gobain Glass

Dynamiczna forma

Nowy Rynek (budynek D) to obiekt o nowoczesnej, dynamicznej bryle, która ze względu na zastosowanie szkła fasadowego wyróżnia się lekkością i subtelnością formy. Charakteryzuje się wypiętrzającymi się strukturami, obecnością tarasowych podcieni, a także zróżnicowaną kolorystyką oraz różnorodnym designem elewacji, gdzie kluczową pod wieloma względami rolę odgrywa szkło. Integralną część projektu jest ogólnodostępny, wielofunkcyjny dziedziniec. Biurowiec dysponuje powierzchnią 35 830 m². Budowa została zakończona w czerwcu 2021 roku, a wszystkie powierzchnie zostały już wynajęte.

Fasada na straży komfortu użytkownika i środowiska naturalnego

Jednym z charakterystycznych elementów tej inwestycji jest szklana fasada o łącznej powierzchni ok. 17 tysięcy m², w której zainstalowano szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE® SKN 165 II Saint-Gobain Glass. Stanowi ona wizytówkę budynku zarówno w kontekście jego designu, jak również dbałości o komfort użytkowników poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków termicznych i dostępu do światła dziennego. Zastosowanie na fasadzie szkła COOL-LITE® SKN 165 II, należącego do rodziny wysokoselektywnych szkieł przeciwsłonecznych, przyczyniło się także do uzyskania certyfikatów zielonego budownictwa – LEED Platinum oraz Well Silver.

Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group
Nowy Rynek (budynek D) w Poznaniu, proj. Medusa Group; fot. Saint-Gobain Glass
Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group
Nowy Rynek (budynek D) w Poznaniu, proj. Medusa Group; fot. Saint-Gobain Glass
Tagi:
O tym się mówi: Bijące serce Krystyny W listopadzie ubiegłego roku we wnętrzach wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki architekci z Medusa Group przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie.
Nowe łódzkie lofty projektu pracowni medusa group Startuje budowa loftów na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Metamorfozę przejdą dwa historyczne budynki w północnej części kompleksu. Za projekt przebudowy odpowiada śląska pracownia medusa group.
Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu nieczynnego Atrium International, stanie 34-kondygnacyjny budynek Upper One projektu śląskiej pracowni medusa group. Inwestor, firma STRABAG Real Estate, zapowiada oddanie obiektu do użytku już w 2026 roku.
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Nowa siedziba CD Projekt według śląskiej pracowni medusa group Na warszawskiej Pradze powstaje nowy kampus firmy CD Projekt. Wyróżniać go będzie drewniana konstrukcja tarasów, zieleń na elewacjach oraz strefa sportowo-rekreacyjna na dachu. Czy zespół nowych budynków autorstwa śląskiej pracowni medusa group ma szansę powtórzyć sukces siedziby wydawnictwa Agora projektu Jemsów?
Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group Zakończyły się prace przy realizacji dwóch biurowców stanowiących część współczesnej zabudowy łódzkiej Fuzji.  Oba budynki, tak jak całe założenie, zaprojektowała śląska pracownia medusa group.