Architektura MuratorRealizacjeCentrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach jest dwunastym obiektem tego typu utworzonym w ostatnim czasie we Wrocławiu. Budynek mieszczący m.in. siedzibę Rady Osiedla, klub seniora i bibliotekę zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury.

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it
Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach, proj. arch_it; fot. Stan Zajączkowski
Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach Wrocław, ul. Suwalska 11
Autorzyarch_it, architekci Anna Rottau, Piotr Zybura
Zespół projektowyBorys Kępczyńśki, Maciej Marszal, Anna Otlik, Patrycja Opara
InwestorZarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu
Powierzchnia terenu2200.0 m²
Powierzchnia zabudowy509.0 m²
Powierzchnia użytkowa452.0 m²
Projekt2019
Data realizacji (koniec)2021
Koszt inwestycji4 000 000 zł

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach to kolejny obiekt zrealizowany we Wrocławiu w ramach miejskiego programu wspierania społecznej aktywności mieszkańców. Placówki różnią się programem, ale wszystkie prowadzone są oddolnie – przez wrocławskie organizacje pozarządowe oraz, w jednym przypadku, przez parafię. Centra Aktywności Lokalnej to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie, których wyróżnia konkretne podejście do pracy z mieszkańcami i mieszkankami wrocławskich osiedli – czytamy na stronie urzędu miasta.

CAL przy ul. Suwalskiej na Maślicach oddano do użytku jesienią 2021 roku. Niewielki, parterowy obiekt o powierzchni zaledwie 450 m² zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury. Z uwagi na ograniczony budżet, autorzy zaproponowali prosty układ konstrukcyjny o niedużych rozpiętościach. Większość przegród wewnętrznych to lekkie ściany szkieletowe, co pozwoli w przyszłości łatwą modyfikacje w ramach zmieniających się potrzeb użytkowników. Charakter skromnej bryle nadaje efektowne ażurowe zadaszenie z listew i kompozycja przeszkleń, otwierających obiekt na wszystkie strony świata.

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it
Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach, proj. arch_it; fot. Stan Zajączkowski

CAL Maślice, czyli wespół w zespół

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach mieści m.in. biuro Rady Osiedla, salę wielofunkcyjną, bibliotekę z czytelnią oraz klub seniora. Jak tłumaczy Zybura, w projektowanie obiektu, podobnie jak innych wrocławskich CAL-i, zaangażowani byli mieszkańcy. Budynek ma stać się nową, przyjazną wszystkim użytkownikom przestrzenią spotkań i nauki, a gwarantem jej sukcesu jest współpraca z mieszkańcami od samego początku kształtowania projektu – mówi architekt.

Budynek zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu szkolno-przedszkolnego i dostępny jest zarówno z jego terenu, jak i z niewielkiej alejki łączącej pobliskie osiedla. Składa się z dwóch skrzydeł połączonych wspólnym holem. Jedno mieści wspomnianą bibliotekę, biura oraz toalety, drugie sale zajęć i klub seniora. Dach częściowo pokrywa ekstensywna zieleń, częściowo instalacja fotowoltaiczna. W ramach inwestycji zagospodarowano także teren wokół obiektu. Pojawiły się nowe nasadzenia, elementy małej architektury i chodniki, a także niewielki parking. Koszt realizacji Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach wyniósł 4 mln zł.

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu W trakcie projektowania budynku Braniborska 44 zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw. O nowej realizacji pracowni Arch_it pisze Anna Miśniakiewicz.
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.
Mikroapartamenty Minimaxy we Wrocławiu projektu biura Dziewoński Łukaszewicz Architekci Zakończyła się realizacja zespołu mikroapartamentów Minimaxy we Wrocławiu według projektu pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci. Kompleks nagrodzono ostatnio w konkursie Fasada Roku 2022.
Rusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach dom handlowy Solopol we Wrocławiu, kultowa ikona polskiego postmodernizmu, przechodzi do historii. Właśnie ruszyła rozbiórka obiektu.
Jest nadzieja dla Solpolu: czy tym razem uda się uratować budynek przed rozbiórką? Dotychczasowy właściciel Solpolu, spółka Polsat Nieruchomości, dość ma medialnej wrzawy wokół obiektu i zamierza go sprzedać. Dla wrocławskich architektów i społeczników to szansa na ocalenie budynku przed wyburzeniem. Właśnie wystosowali kolejny list do ministerstwa kultury.
Wyniki konkursu na projekt zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu Na ponad trzyhektarowej działce na Partynicach we Wrocławiu powstanie nowy zespół szkolno-przedszkolny dla 1200 dzieci. Konkurs na jego projekt wygrała pracownia ch+ architekci.