Architektura MuratorRealizacjeCentrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach jest dwunastym obiektem tego typu utworzonym w ostatnim czasie we Wrocławiu. Budynek mieszczący m.in. siedzibę Rady Osiedla, klub seniora i bibliotekę zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury.

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it
Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach, proj. arch_it; fot. Stan Zajączkowski
Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach Wrocław, ul. Suwalska 11
Autorzyarch_it, architekci Anna Rottau, Piotr Zybura
Zespół projektowyBorys Kępczyńśki, Maciej Marszal, Anna Otlik, Patrycja Opara
InwestorZarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu
Powierzchnia terenu2200.0 m²
Powierzchnia zabudowy509.0 m²
Powierzchnia użytkowa452.0 m²
Projekt2019
Data realizacji (koniec)2021
Koszt inwestycji4 000 000 zł

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach to kolejny obiekt zrealizowany we Wrocławiu w ramach miejskiego programu wspierania społecznej aktywności mieszkańców. Placówki różnią się programem, ale wszystkie prowadzone są oddolnie – przez wrocławskie organizacje pozarządowe oraz, w jednym przypadku, przez parafię. Centra Aktywności Lokalnej to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie, których wyróżnia konkretne podejście do pracy z mieszkańcami i mieszkankami wrocławskich osiedli – czytamy na stronie urzędu miasta.

CAL przy ul. Suwalskiej na Maślicach oddano do użytku jesienią 2021 roku. Niewielki, parterowy obiekt o powierzchni zaledwie 450 m² zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury. Z uwagi na ograniczony budżet, autorzy zaproponowali prosty układ konstrukcyjny o niedużych rozpiętościach. Większość przegród wewnętrznych to lekkie ściany szkieletowe, co pozwoli w przyszłości łatwą modyfikacje w ramach zmieniających się potrzeb użytkowników. Charakter skromnej bryle nadaje efektowne ażurowe zadaszenie z listew i kompozycja przeszkleń, otwierających obiekt na wszystkie strony świata.

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it
Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach, proj. arch_it; fot. Stan Zajączkowski

CAL Maślice, czyli wespół w zespół

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach mieści m.in. biuro Rady Osiedla, salę wielofunkcyjną, bibliotekę z czytelnią oraz klub seniora. Jak tłumaczy Zybura, w projektowanie obiektu, podobnie jak innych wrocławskich CAL-i, zaangażowani byli mieszkańcy. Budynek ma stać się nową, przyjazną wszystkim użytkownikom przestrzenią spotkań i nauki, a gwarantem jej sukcesu jest współpraca z mieszkańcami od samego początku kształtowania projektu – mówi architekt.

Budynek zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu szkolno-przedszkolnego i dostępny jest zarówno z jego terenu, jak i z niewielkiej alejki łączącej pobliskie osiedla. Składa się z dwóch skrzydeł połączonych wspólnym holem. Jedno mieści wspomnianą bibliotekę, biura oraz toalety, drugie sale zajęć i klub seniora. Dach częściowo pokrywa ekstensywna zieleń, częściowo instalacja fotowoltaiczna. W ramach inwestycji zagospodarowano także teren wokół obiektu. Pojawiły się nowe nasadzenia, elementy małej architektury i chodniki, a także niewielki parking. Koszt realizacji Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach wyniósł 4 mln zł.

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak Na działce po wyburzonym w ubiegłym roku Solpolu powstanie apartamentowiec. Jedną z koncepcji możliwej zabudowy opracowało wrocławskie biuro AP Szczepaniak.
Biurowiec L’UNI we Wrocławiu Projektanci przebudowali muzeum na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć społeczności – o realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Wojciech Fudala.
Biurowiec Brama Oławska we Wrocławiu Autorom biurowca udało się zapewnić przestrzenność i lekkość konstrukcji, która została wsparta na żelbetowych słupach tworzących głęboki podcień – o nowej realizacji pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy pisze Jerzy S. Majewski.
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.