Architektura MuratorRealizacje Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Realizacja pracowni architektonicznej HS99

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Realizacja pracowni architektonicznej HS99

W numerze 10 / 2012 „Architektury-murator” o Bibliotece w katowicach projektu pracowni HS99 piszą m.in. Krzysztof Mycielski, Ryszard Nakonieczny, Piotr Śmierzewski, Jan Filipkowski...

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
ul. Bankowa 11a, Katowice
Autorzy: HS99, architekci Dariusz Herman, Wojciech Subalski, Piotr Śmierzewski
Współpraca autorska: architekci Rafał Sobieraj, Adam Kulesza, Jacek Moczała, Wojciech Słupczyński
Architektura wnętrz: HS99
Konstrukcja: Jan Filipkowski, Joanna Jacoszek, Jerzy Rawski, Mariusz Staszewski
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa
Inwestor: Konsorcjum Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Inwestor zastępczy: Inwest-Complex
Powierzchnia terenu: 12 204 m²
Powierzchnia zabudowy: 2910 m²
Powierzchnia użytkowa: 12 273 m²
Powierzchnia całkowita: 13 260 m²
Kubatura: 62 560 m³
Maksymalna liczba woluminów: 2 000 000
Liczba zgromadzonych woluminów: 340 000 (księgozbiór otwarty); 460 000 (księgozbiór zamknięty)
Liczba stanowisk w czytelniach: 64 (czytelnia); 35 (czytelnia komputerowa); 230 (stanowiska indywidualne)
Projekt: 2002 (konkurs SARP), 2004 (budowlany)
Realizacja: 2009-2011
Koszt inwestycji: 57 490 786 PLN (budynek i wnętrza bez mebli i wyposażenia); całkowita wartość projektu: 79 453 600 PLN; środki z EFRR: 52 828 699 PLN


Budynek zdobył Grand Prix w konkursie o Nagrodę Architektoniczną „Polityki” za 2011 rok


Nowa biblioteka wyrosła wśród skromnych modernistycznych budynków kampusu uniwersyteckiego, których fasady pokrywają jasne tynki, cegła klinkierowa, pasy fałdowanego betonu i drobnowymiarowe płytki ceramiczne skontrastowane z wielobarwnymi panneau z mozaiki, oraz obiektów dodanych w późniejszym czasie o elewacjach głównie metalowo-granitowych. W sąsiedztwie są także szyby kopalni, wysokościowce, familoki, wieże dwóch kościołów i betonowe koryto rzeki Rawy. Gmach jednak harmonijnie wpisuje się w to środowisko. Powściągliwie, bez epatowania nadmiernie wybujałymi formami, bez spektakularnych efektów, podejmuje dialog z otoczeniem. To kontrolowana różnorodność. Architektura jest tu pomostem łączącym przeszłość z przyszłością, dosłownie i w przenośni. To symboliczny obraz dziejów: pruskiego Kattowitz, stolicy województwa w II RP, Stalinogrodu, ośrodka socmodernistycznego progresu czasów PRL-u z najnowszą tendencją dążeń miasta ku idei metropolii wiedzy, nauki i kultury. Biblioteka ma być środkiem w realizacji tego celu. Perłą kultury, jedną z wielu, które połączy sznur-szlak, meandrujący w trudnej, zaniedbanej, ale i ciekawej przestrzeni miasta - pisze o bibliotece Ryszard Nakonieczny.

Fot. Jakub Certowicz

Więcej o realizacji w miesięczniku  „Architektura-murator” nr 10/2012
czytaj także: Biblioteka w Katowicach już otwarta

Biblioteka HS 99
Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.
Parking w Strefie Kultury: Katowice rozstrzygnęły konkurs na wielopoziomowy parking w Strefie Kultury Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt kubaturowego parkingu w Strefie Kultury. Obiekt na 1500 miejsc postojowych stanie w sąsiedztwie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia według projektu konsorcjum biur ARPA Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażeja Szurkowskiego.
Grzegorz Layer o projekcie Plac na Glanc w Katowicach [FILM] Wykład Grzegorza Layera na temat projektu Plac na Glanc w Katowicach (proj. Grzegorz Layer, Ewa Labus, Michał Centkowski). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.
Hans Ibelings, Renato Rizzi i Oliver Heath na 4 DESIGN DAYS w Katowicach! Już 16 lutego rusza druga edycja 4 DESIGN DAYS! Z tej okazji do Katowic przyjedzie wielu prelegentów z całego świata. W programie dyskusje, wystawy, wycieczki architektoniczne oraz projekcje filmów.
Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes W samym centrum Katowic, na skraju Parku Śląskiego, powstaje zespół mieszkalny Baildomb. Projekt obiektu opracowało biuro KWK Promes Roberta Koniecznego.