La Cité du Vin w Bordeaux

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. materiały prasowe firmy Guardian Industries

Centrum kulturalne La Cité du Vin w Bordeaux

2016-07-13 17:39

La Cité du Vin to park tematyczny poświęcony historii wina. Ze względu na spektakularną formę obiekt doczekał się porównań do muzeum Guggenheima w Bilbao. Budynek powstał według projektu pracowni XTU architects.

Nazwa obiektuLa Cité du Vin
Adres obiektu134 - 150 Quai de Bacalan, 33300 Bordeaux, Francja
AutorzyXTU architects — anouk legendre + nicolas desmazières
Inwestormiasto Bordeaux
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2016
Koszt inwestycji81 mln Euro

Otwarte 1 czerwca 2016 roku La Cité du Vin to nowe centrum kulturalne w słynącym z produkcji wina francuskim mieście Bordeaux. Położony nad rzeką Garonne budynek mieści ekspozycję poświęconą historii trunku, kilka stref degustacyjnych, sklepy i restauracje. Wszystko to na powierzchni 12.927 m2. Ekspresyjna forma zaoblonego ze wszystkich stron obiektu przyciąga uwagę już z dużej odległości. Zwłaszcza za sprawą pionowego akcentu w postaci wieży o wysokości 55-metrów, na której szczycie znajduje się restauracja z panoramicznym widokiem na otaczające winnice. Jak mówią projektanci - Anouk Legendre oraz Nicolasa Desmazières z biura architektonicznego XTU inspiracją była dla nich był ruch wina wirującego w kieliszku. Nic dziwnego więc, że otwarte 1 czerwca La Cité du Vin porównywane jest do siedziby muzeum Guggenheima w Bilbao.

Skomplikowana geometria budynku oraz chęć uzyskania założonego w projekcie efektu odbijania światła na złoto, wymagała doboru odpowiedniego materiału. Wykonano ją z dwóch rodzajów szkła - Guardian SunGuard Solar Gold 20 oraz Guardian UltraClear oraz opalizujących paneli aluminium. Zastosowane materiały sprawiają, że wygląd budynku zmienia się w zależności od pory dnia i pogody. W sumie do wykonania elewacji wykorzystano 900 paneli szklanych, które zajmują powierzchnię o wielkości 2700 m2. Część paneli została pokryta sitodrukiem w ponad 20 różnych wzorach. Maksymalne wymiary pojedynczego panelu to 5,1 m x 1,5 m. Wszystkie elementy zamontowano za pomocą 4500 mocowań o wysokości od 50 mm do 270 mm.