Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Ujęcie od al. Armii Ludowej. Po lewej fragment budynku Focus (proj. APA Kuryłowicz, „A-m”, 03/2001), dalej CZIiTT i socmodernistyczny Wydział Inżynierii Lądowej. W tle biurowiec Zebra Tower (proj. arch. Piotr Bujnowski, Martin Troethan i Ernst Hoffmann, „A-m”, 08/2011). Po prawej dom studencki PW – Riviera (proj. Kazimierz Thor, Józef Bubicz i Czesław Molenda); Fot. Jakub Certowicz

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej

2017-10-27 16:03

W pełni przeszklone elewacje nowego obiektu od południa otwierają się na Pole Mokotowskie, od północy zaś na istniejące zabudowania politechniki, łącząc przestrzennie wnętrze kampusu z zielenią parkową po drugiej stronie ruchliwej arterii – pisze Hanna Szukalska.

Nazwa obiektuCentrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej
Adres obiektuWarszawa, ul. Rektorska 4
AutorzyDedeco sp. z o.o. „Warszawa” sp.k., architekci Piotr Hofman, Małgorzata Hofman, Michał Rzewuski, Monika Bożek
Architektura wnętrzDedeco sp. z o.o. „Warszawa”, sp. k.(w zakresie podstawowym w obrębie przestrzeni ogólnych i zasadniczego wykończenia)
Architektura krajobrazuArchitekci Krajobrazu Pracownia – Dorota Dziuban
KonstrukcjaKuban i Salak Design & engineering, Anna Gołębiewska
Generalny wykonawcaBudimex
InwestorPolitechnika Warszawska
Powierzchnia terenu3401.0 m²
Powierzchnia zabudowy1787.0 m²
Kubatura57626.0 m³
Projekt2014
Data realizacji (koniec)2015

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii (CZIiTT) jest jednym z trzech budynków zaprojektowanych przez warszawsko-szczecińską pracownię Dedeco dla Politechniki Warszawskiej. Oprócz CZIiTT, w portfolio biura znajdziemy oddany w 2011 roku gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych (MiNI) („A-m”, 08/2012) oraz ukończone w 2016 roku Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii zrealizowane dla PW oraz ośmiu innych jednostek naukowych. Centra innowacji, jak to niedawno ukończone w Warszawie, funkcjonują dziś niemal przy każdej renomowanej uczelni technicznej na świecie. Ich główną rolą jest budowanie relacji między nauką a przemysłem i biznesem. Cele statutowe takich ośrodków, zarówno na wiodącym w międzynarodowych rankingach Massachusetts Institute of Technology, jak i tych działających w Polsce, zawierają ideę praktycznego wykorzystywania wypracowanych w szkołach teorii i rozwiązań, opierając się na słusznym przekonaniu, że spotkanie specjalistów wielu branż z akademikami i studentami sprzyjać będzie powstawaniu wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych.

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Widok Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii od wschodu. Przeszklona elewacja parteru otwiera się na teren planowanej rozbudowy kampusu Politechniki Warszawskiej; Fot. Jakub Certowicz

Budynek CZIiTT również jest tego typu klastrem. Zlokalizowano tu Dział Badań i Analiz, Dział Rozwoju Innowacyjności Młodych Naukowców, Inkubator Innowacyjności, Dział Wsparcia Edukacji i wreszcie – Dział Komercjalizacji i Transferu Technologii. Usytuowanie obiektu na terenie kampusu PW, przy alei Armii Ludowej, tuż obok biurowca Focus projektu APA Kuryłowicz („A-m” 03/2011), jest wyraźnym gestem mającym zachęcić zewnętrzne instytucje do współpracy. Prostokątna, podłużna działka w dużym stopniu zdefiniowała układ przestrzenny nowego gmachu. W sześciokondygnacyjnym prostopadłościanie o bokach mierzących ok. 69 na 25 metrów podział pomiędzy poszczególnymi działami przebiega wertykalnie, przy czym na każdej kondygnacji dominuje odmienna funkcja. Na parterze znajduje się lobby i część biurowa, wyżej zlokalizowano laboratoria badawcze oraz przestronną aulę, na drugim piętrze – laboratoria technologiczne i wdrożeniowe. Trzecie piętro przeznaczone jest na studencką przestrzeń kreatywnego projektowania z salą wyposażoną w drukarkę i skaner 3D oraz aneksem kuchennym, czwarte – na główną przestrzeń konferencyjną (tutaj znajduje się również dział odpowiedzialny za transfer technologii i komercjalizację), ostatnie piętro mieści natomiast dyrekcję i Centrum Obsługi Projektów. Bryła CZIiTT jest zwarta, o wyraźnym pomyśle formalnym – przeszklono krótsze elewacje, od południa i północy, kontrastując je z masywnymi, wykończonymi płytami włóknocementowymi ścianami od wschodu i zachodu, z wysokimi i wąskimi otworami okiennymi. Szklane elewacje odbijają więc od południa Pole Mokotowskie, od północy – budynki kampusu. Rzuty obiektu są proste i klarowne – dwa trakty zewnętrzne, doświetlone naturalnym światłem, oraz środkowy, mieszczący trzony komunikacyjne, toalety i magazyny, przywodzą na myśl biurowiec maszynę. Również wnętrza nasuwają to skojarzenie. Wykorzystano materiały wykończeniowe i meble o stonowanych barwach – dominuje biel i szarości, ciepła dodaje drewniana stolarka drzwiowa czy paneli akustycznych na ścianach auli i sal seminaryjnych. O charakterze pomieszczeń decydują więc dodatki: kolorowe pufy i tablice ścienne pokryte notatkami w przestrzeniach dla studentów czy siedziska-huśtawki w holach. Najciekawszą przestrzenią budynku jest aula. Zaprojektowano ją przy południowej, przeszklonej elewacji, zapewniając piękny widok na Pole Mokotowskie. Niezbyt wysoki budżet, ciasna działka, realizacja w systemie projektuj i zbuduj oraz napięty program funkcjonalny nie sprzyjały większym eksperymentom przestrzennym. Politechnika Warszawska wzbogaciła się jednak o budynek o architekturze rozsądnej, przejrzysty i materiałowo wyważony. Czy spełni pokładane w nim nadzieje, zależy już od programów finansowania edukacji i rozwoju technologicznego.

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Detal elewacji wschodniej; Fot. Jakub Certowicz

Założenia autorskie

Stymulowanie współpracy nauki z biznesem i wspieranie przedsiębiorczości akademickiej to najważniejsze zadania Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. To tu łączy się świat akademicki z zewnętrznym. To tu firmy rozpoczynają współpracę z jednostkami naukowymi, prowadzi się prace badawczo-rozwojowe, a studenci, doktoranci i młodzi naukowcy zachęcani są do zakładania własnych firm, otrzymują wsparcie merytoryczne, a także przestrzeń do pracy kreatywnej. Działania Centrum obejmą szeroko rozumianą sferę innowacji na Mazowszu. Biuro architektoniczne Dedeco nadało obiektowi oszczędną formę prostopadłościanu, z płaskim dachem i wysoką attyką. Budynek ma sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, mieszczącą garaż. Jego skupiony charakter wynika z konieczności efektywnego wykorzystania relatywnie niewielkiej powierzchni działek. Elewację zachodnią i wschodnią stanowi masywna ściana z nieregularnie rozmieszczonymi oknami, wykończona płytami włókno-cementowymi o powierzchni nawiązującej do naturalnego betonu. Północną i południową elewację wykonano w postaci szklanych ścian kurtynowych, które otwierają się z jednej strony na Pole Mokotowskie, z drugiej na zabudowania uczelnianego kampusu. Obiekt ma tym samym sprawiać wrażenie lunety, przez którą z wnętrza kampusu można byłoby dostrzec zieleń Pola Mokotowskiego.

Piotr Hofman, Małgorzata Hofman, Michał Rzewuski