Cichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio

i

Autor: Archiwum Architektury Cichosza Domki, proj. Modernstudio; fot. Joanna Prokopowicz

Cichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio

2021-01-11 19:22

W malowniczej okolicy Borów Niemodlińskich koło Szydłowa stanęły dwa pierwsze domy zespołu Cichosza autorstwa opolskiego biura Modernstudio. Obłożone modrzewiem pawilony stanowią autorską trawestację myśliwskiej ambony.

Nazwa obiektuCichosza Domki
Adres obiektuSzydłów, województwo opolskie
AutorzyModern Studio Architektury, architekt Maciej Rempalski
Współpraca autorskaAnna Swadźba, Joanna Wojtaszek
InwestorCichosza Domki 
Powierzchnia zabudowy70.0 m²
Powierzchnia użytkowa85.0 m²
Projekt2020
Data realizacji (koniec)2020

Dziewiczy teren w środku lasu i wymagający inwestorzy po Akademii Sztuk Pięknych. Architekci z opolskiego biura Modernstudio stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania niewielkiej enklawy, która służyłaby jako miejsce do życia i pracy nie tylko dla właścicieli, ale też ich znajomych, przyjaciół, a w przyszłości być może również turystów poszukujących tu spokoju i ucieczki od zgiełku miasta.

Domki Cichosza: azyl w  środku lasu

Na leśnej polanie w okolicy Szydłowa w Opolskiem docelowo stanąć ma ok. 10 budynków, każdy o powierzchni trzydziestu kilku metrów kwadratowych, usytuowanych tak, by zapewniać użytkownikom intymność i komfort. W pierwszym etapie powstały dwa domki połączone wspólnym tarasem. Oba na planie prostokąta, z przeszkleniami na przestrzał i wąskimi szczelinami w elewacji zapewniającymi mieszkańcom różnorodne widoki na okolicę. Budynek w swoim założeniu ma ubierać w kadry przestrzeń wokół. Każde okno to inny obraz, z innym ujęciem – podkreśla architekt Maciej Rempalski, założyciel Modernstudio. Dodaje, że to właśnie potrzeba otwarcia wnętrz na leśny krajobraz stała u podstaw projektu, a wśród inspiracji wymienia myśliwską ambonę, z której podczas jednej z wizyt oglądał teren przyszłej inwestycji. Elewacje pokryto deskami z modrzewia skandynawskiego, których ranty zostały opalone dla dodatkowego podkreślenia linearnego układu, i ciemnymi płytami włókno-cementowymi.

Czytaj też: Apartamenty na Wilczej Porębie projektu studio de.materia |Budynki, choć o podobnej formie, różnią się między sobą kątem nachylenia połaci dachowej i rozmieszczeniem okien. Mają też nieco inny metraż i układ funkcjonalny – jeden, o powierzchni 45 m², przeznaczony jest bowiem dla rodziców, drugi, o powierzchni 40 m², dla ich córek. W każdym na parterze znalazła się strefa dzienna z niewielką kuchnią i łazienką, na antresoli zaś strefa nocna. Wnętrza urządzono skromnie, z wykorzystaniem tylko niezbędnych sprzętów i mebli. O ich charakterze decyduje wszechobecna biel i drewniane elementy wykończenia w postaci ściennych okładzin z lamelek czy stopni otwartych schodów prowadzących na antresolę. Zdjęcia: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok