Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje

i

Autor: Archiwum Architektury Concordia Design we Wrocławiu, proj.  MVRDV i Q2Studio; fot. Juliusz Sokołowski

Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje

2020-07-16 17:41

Concordia Design we Wrocławiu została oficjalnie otwarta. Budynek budzi jednak w mieście wiele emocji. Część aktywistów wciąż przekonuje, że zgodnie z wcześniejszymi obietnicami magistratu obiekt powinien być przeznaczony na cele społeczne, część krytykuje projekt holenderskiej pracowni MVRDV za odtwórczość i nieuszanowanie kontekstu. Zanim przekonacie się na własne oczy, jak jest naprawdę, zobaczcie zdjęcia i film Juliusza Sokołowskiego.

Nazwa obiektu Concordia Design
Adres obiektu Wrocław, wyspa Słodowa 7
Autorzy MVRDV (projekt architektoniczny), Q2Studio (projekt wykonawczy)
Zespół projektowy Luca Moscelli, Mateusz Wojcieszek, Matteo Ornato, Brygida Zawadzka, Bartosz Bochyński, Carolin Cremer, Michal Bala
Architektura wnętrz mode:lina™ (projekt strefy gastronomicznej)
Generalny wykonawca konsorcjum Demiurg i Wegner
Inwestor Pro Design
Powierzchnia użytkowa 4687.0 m²
Powierzchnia całkowita 7215.0 m²
Kubatura 27542.0 m³
Projekt 2018
Data realizacji (koniec) 2020
Koszt inwestycji ok. 46 000 000 zł

Concordia Design we Wrocławiu według MVRDV

Concordia Design we Wrocławiu została otwarta 16 czerwca. To miejsce miasto- i społecznotwórcze, które, wierzę, stanie się ważnym punktem na mapie Wrocławia – napisał prezydent Jacek Sutryk na swoim profilu na Facebooku. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była spółka Pro Design, prowadząca poznańską Concordię. W rozbudowanej kamienicy przy Wyspie Słodowej 7 we Wrocławiu powstało m.in. centrum kreatywności i biznesu z inkubatorem dla młodych firm i start-upów, przestrzenią co-workingową i otwartą strefą kulinarną na parterze budynku. Do zaprojektowania wstępnej koncepcji obiektu spółka zaprosiła kilka biur, w tym ch+ architekci, Dziewoński, Łukaszewicz i Major Architekci. Ostatecznie wybrała propozycję MVRDV przygotowaną we współpracy z wrocławskim Q2 Studio.

Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje

i

Autor: Archiwum Architektury Concordia Design we Wrocławiu, proj.  MVRDV i Q2Studio; fot. Juliusz Sokołowski

Concordia Design: Wrocław z nowym centrum kreatywności

Według projektu  kamienica powiększona została o nową, współczesną w wyrazie bryłę, kontynuującą linie dachu oraz okien starego budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwiera się na okolicę poprzez wysokie na trzy kondygnacje przeszklenie. Tu przewidziano m.in. wspomnianą przestrzeń restauracyjną. Na trzech kondygnacjach powyżej znajdują się biura, a na najwyższym piętrze – obszerny taras z widokiem na miasto. To miejsce do pracy dla około 400 osób. Strefa HUB udostępni także swe przestrzenie na rezydencje artystyczne. Lokalni twórcy będą mogli korzystać z biur i infrastruktury na preferencyjnych warunkach przez 12 miesięcy oraz wziąć udział w szkoleniach rozwijających kompetencje biznesowe i osobiste – zapowiada inwestor. Projekt prowadzony był w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i architektem miasta.

Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje

i

Autor: Archiwum Architektury Concordia Design we Wrocławiu, proj.  MVRDV i Q2Studio; fot. Juliusz Sokołowski

Concordia Design we Wrocławiu – budynek, który „mówi” do wszystkich

Wyspa Słodowa jest wyjątkowym miejscem we Wrocławiu. Ma złożoną historię, a jednocześnie jest punktem spotkań dla młodych, aktywnych osób. Naszym celem było uwzględnienie tych wyjątkowych cech. Zprojektowaliśmy budynek, który „mówi” do wszystkich – nie ma frontu i tylnej ściany, jest otwarty z każdej strony – wyjaśnia Fokke Moerel, architektka z MVRDV odpowiedzialna za prowadzenie inwestycji. Jesteśmy świadomi, jak wygórowane oczekiwania dotyczące budynku miała społeczność miasta i jak ważne było jego otwarcie dla mieszkańców – dodaje Jarosław Kowalski, koordynator ds. obiektów firmy ALUPROF, która zapewniła systemy aluminiowej stolarki oraz indywidualnie zaprojektowane rozwiązania. Szklane ściany budynku zostały wykonane z wykorzystaniem systemu fasady półstrukturalnej – ALUPROF MB-SR50N Efekt. Dzięki temu uzyskano wrażenie jednolitej tafli podzielonej siatką cienkich linii szerokości 20 mm. Do wyznaczenia stref pożarowych wybrano specjalnie zaprojektowany wariant systemu, czyli MB-SR50N EI Efekt. To rozwiązanie (lekkie ściany osłonowe przeciwpożarowe typu zawieszanego lub wypełniającego) występuje w odporności ogniowej w klasach od EI 30 do EI 60 i pozwala na budowę zarówno ścian płaskich, jak i łamanych.

Z kolei okna i drzwi w Concordia Design Wrocław zostały zaprojektowane w oparciu o system ALUPROF MB-86 SI. Duże przeszklenia zamontowano na całej fasadzie budynku, zarówno w starej, jak i nowej części. Do zalet systemu MB-86 należy bardzo dobra izolacyjność termiczna, a także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze przy zachowaniu doskonałych parametrów przepuszczalności powietrza. Concordia Design we Wrocławiu kosztowała ponad 46 mln zł, z czego blisko 16 mln stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Zobacz także fim Juliusza Sokołowskiego, w którym o projekcie Concordii opowiada Nathalie De Vries – współzałożycielka i główny projektant MVRDV.