Architektura MuratorRealizacjeConcordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje

Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje

Concordia Design we Wrocławiu została oficjalnie otwarta. Budynek budzi jednak w mieście wiele emocji. Część aktywistów wciąż przekonuje, że zgodnie z wcześniejszymi obietnicami magistratu obiekt powinien być przeznaczony na cele społeczne, część krytykuje projekt holenderskiej pracowni MVRDV za odtwórczość i nieuszanowanie kontekstu. Zanim przekonacie się na własne oczy, jak jest naprawdę, zobaczcie zdjęcia i film Juliusza Sokołowskiego.

Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje
Concordia Design we Wrocławiu, proj.  MVRDV i Q2Studio; fot. Juliusz Sokołowski
Concordia DesignWrocław, wyspa Słodowa 7
AutorzyMVRDV (projekt architektoniczny), Q2Studio (projekt wykonawczy)
Zespół projektowyLuca Moscelli, Mateusz Wojcieszek, Matteo Ornato, Brygida Zawadzka, Bartosz Bochyński, Carolin Cremer, Michal Bala
Architektura wnętrzmode:lina™ (projekt strefy gastronomicznej)
Generalny wykonawcakonsorcjum Demiurg i Wegner
InwestorPro Design
Powierzchnia użytkowa4687.0 m²
Powierzchnia całkowita7215.0 m²
Kubatura27542.0 m³
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycjiok. 46 000 000 zł

Concordia Design we Wrocławiu według MVRDV

Concordia Design we Wrocławiu została otwarta 16 czerwca. To miejsce miasto- i społecznotwórcze, które, wierzę, stanie się ważnym punktem na mapie Wrocławia – napisał prezydent Jacek Sutryk na swoim profilu na Facebooku. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była spółka Pro Design, prowadząca poznańską Concordię. W rozbudowanej kamienicy przy Wyspie Słodowej 7 we Wrocławiu powstało m.in. centrum kreatywności i biznesu z inkubatorem dla młodych firm i start-upów, przestrzenią co-workingową i otwartą strefą kulinarną na parterze budynku. Do zaprojektowania wstępnej koncepcji obiektu spółka zaprosiła kilka biur, w tym ch+ architekci, Dziewoński, Łukaszewicz i Major Architekci. Ostatecznie wybrała propozycję MVRDV przygotowaną we współpracy z wrocławskim Q2 Studio.

Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje
Concordia Design we Wrocławiu, proj.  MVRDV i Q2Studio; fot. Juliusz Sokołowski

Concordia Design: Wrocław z nowym centrum kreatywności

Według projektu  kamienica powiększona została o nową, współczesną w wyrazie bryłę, kontynuującą linie dachu oraz okien starego budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada otwiera się na okolicę poprzez wysokie na trzy kondygnacje przeszklenie. Tu przewidziano m.in. wspomnianą przestrzeń restauracyjną. Na trzech kondygnacjach powyżej znajdują się biura, a na najwyższym piętrze – obszerny taras z widokiem na miasto. To miejsce do pracy dla około 400 osób. Strefa HUB udostępni także swe przestrzenie na rezydencje artystyczne. Lokalni twórcy będą mogli korzystać z biur i infrastruktury na preferencyjnych warunkach przez 12 miesięcy oraz wziąć udział w szkoleniach rozwijających kompetencje biznesowe i osobiste – zapowiada inwestor. Projekt prowadzony był w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i architektem miasta.

Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje
Concordia Design we Wrocławiu, proj.  MVRDV i Q2Studio; fot. Juliusz Sokołowski

Concordia Design we Wrocławiu – budynek, który „mówi” do wszystkich

Wyspa Słodowa jest wyjątkowym miejscem we Wrocławiu. Ma złożoną historię, a jednocześnie jest punktem spotkań dla młodych, aktywnych osób. Naszym celem było uwzględnienie tych wyjątkowych cech. Zprojektowaliśmy budynek, który „mówi” do wszystkich – nie ma frontu i tylnej ściany, jest otwarty z każdej strony – wyjaśnia Fokke Moerel, architektka z MVRDV odpowiedzialna za prowadzenie inwestycji. Jesteśmy świadomi, jak wygórowane oczekiwania dotyczące budynku miała społeczność miasta i jak ważne było jego otwarcie dla mieszkańców – dodaje Jarosław Kowalski, koordynator ds. obiektów firmy ALUPROF, która zapewniła systemy aluminiowej stolarki oraz indywidualnie zaprojektowane rozwiązania. Szklane ściany budynku zostały wykonane z wykorzystaniem systemu fasady półstrukturalnej – ALUPROF MB-SR50N Efekt. Dzięki temu uzyskano wrażenie jednolitej tafli podzielonej siatką cienkich linii szerokości 20 mm. Do wyznaczenia stref pożarowych wybrano specjalnie zaprojektowany wariant systemu, czyli MB-SR50N EI Efekt. To rozwiązanie (lekkie ściany osłonowe przeciwpożarowe typu zawieszanego lub wypełniającego) występuje w odporności ogniowej w klasach od EI 30 do EI 60 i pozwala na budowę zarówno ścian płaskich, jak i łamanych.

Z kolei okna i drzwi w Concordia Design Wrocław zostały zaprojektowane w oparciu o system ALUPROF MB-86 SI. Duże przeszklenia zamontowano na całej fasadzie budynku, zarówno w starej, jak i nowej części. Do zalet systemu MB-86 należy bardzo dobra izolacyjność termiczna, a także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze przy zachowaniu doskonałych parametrów przepuszczalności powietrza. Concordia Design we Wrocławiu kosztowała ponad 46 mln zł, z czego blisko 16 mln stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Zobacz także fim Juliusza Sokołowskiego, w którym o projekcie Concordii opowiada Nathalie De Vries – współzałożycielka i główny projektant MVRDV.

Autor: Piotr Prus
WERK 12 projektu MVRDV z Nagrodą Muzeum Niemieckiej Architektury (DAM) WERK 12 w Monachium autorstwa MVRDV i N-V-O Nuyken von Oefele Architekten otrzymało prestiżową DAM Preis 2021. Zdaniem jurorów realizacja odpowiada na pytania nie tylko o projektowanie w czasach pandemii, ale i potem, w epoce „nowej normalności”. Prezentujemy najnowsze zdjęcia budynku.
Tainan Spring: zabawa w ruinach Dalekowschodnie Tainan nosi przydomek miasta-Feniksa – wiele razy w swojej historii upadało, by znów się odrodzić. Pracownia MVRDV, dając drugie życie ruinom tamtejszego centrum handlowego, pokazuje, jak ducha odnowy wykorzystać w architekturze.
Concordia Design – wrocławska realizacja MVRDV [NOWE WIZUALIZACJE] Firma Pro Design zaprezentowała kolejne wizualizacje wrocławskiego projektu pracowni MVRDV. W rozbudowanej kamienicy na Wyspie Słodowej powstanie m.in. przestrzeń coworkingową i konferencyjna, a także inkubator dla młodych firm z sektora ICT. Concordia Hub – wiemy, jak będzie wyglądać wrocławska realizacja MVRDV!
MVRD projektują we Wrocławiu! O tej inwestycji mówiło się od dawna. Dziś znamy wreszcie jej głównych autorów. Rozbudowę historycznej kamienicy na Wyspie Słodowej we Wrocławiu zaprojektuje holenderska pracownia MVRDV we współpracy z Q2 Studio.
Centrum biurowe Fabryczna Na terenie Nowego Centrum Łodzi do 2020 roku stanąć ma zespół biurowo-usługowy projektu MVRDV.
Biblioteka w Tiencinie Bibliotekę zlokalizowano na granicy miejskiego parku, w zespole pięciu budynków o funkcji kulturalnej zaprojektowanych przez takie pracownie jak Bernard Tschumi Architects i GMP. Geometria pięciokondygnacyjnego gmachu zmienia się od typowej, prostokreślnej bryły, do krzywoliniowej sali głównego atrium, której ściany są wielopiętrowymi regałami na książki, wyposażonymi w drabiny i chodniki umożliwiające użytkownikom dostęp na poszczególne poziomy. Górną obudowę atrium stanowią stropy zbudowane z belek stalowych podwieszonych do przestrzennych, stalowych kratownic – pisze Maciej Lewandowski.